Dech jako nejlepší lék na stresové chvilky

Už na nic nečekejte a začněte dýchat. Zn.: Pořádně!
14. prosince 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Stresu se nevyhneme, co ale můžeme zvládnout je naučit se vědomě dýchat. Využijeme tak nejen plnou kapacitu svých plic, ale díky dechu budeme lépe ovládat svůj život. Všichni to známe, zejména v dnešní době, kdy by se dalo říct, že stres je všudypřítomnou veličinou. Svět se změnil, ani zdaleka nemůžeme to, co jsme kdysi dělávali s naprostou samozřejmostí. Život je ovšem třeba brát přesně takový, jaký je a pomoci nám k tomu může jednoznačně náš dech.

Gwyneth Paltrow

Plíce jsou párový orgán, který zajišťuje to nejcennější, co máme. Náš pohon k životu. Problém nastává ve chvíli, kdy - aniž bychom si to uvědomovali - využíváme kapacitu svých plic pouze z 60 %. Dech je mělký, krátký a ve stresových situacích se ještě zkracuje. Pak se nelze divit, že nejsme schopni se uklidnit a ani ztišit svou rozháranou mysl.

Jógou a meditací ke správnému dechu.
Jógou a meditací ke správnému dechu. • Zdroj: Freepik

Dnešní doba na nás neustále klade větší a vyšší nároky. Ze všech stran se na nás valí přehnané požadavky, ať už jde o pracovní nebo osobní život. I nároky na dnešní vztahy se neustále zvětšují. To vše nás dostává do stresu čím dál častěji. Nepomáhá tomu ani fakt, že digitální doba internetu jaksi převzala žezlo v jeho řízení. To věci často ještě zhoršuje a umocňuje. Proto je nezbytné vědět, jak se zbavit stresu a jak s ním vůbec pracovat, protože jinak můžeme vážně ohrozit nejen své zdraví, ale také náš život.

Dobrou zprávou je, že zvládnout stres skutečně jde. A, světe div se, nepotřebujete k tomu víc než sami sebe. Jde pouze o to najít způsob, který vám bude plně vyhovovat. 

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

Kdo jsi, strese? 

Stres je reakce těla na jakoukoli změnu, která vyžaduje naši reakci. Tělo reaguje na tyto změny fyzickými, mentálními a emocionálními reakcemi.

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

Stres je situace, která vyvolává určitou biologickou odpověď. Když vnímáte hrozbu nebo závažnou výzvu, chemikálie a hormony celého těla se dají do pohybu. Na nás pak je tento pohyb nejen ovládnout, ale případně i nasměrovat tím správným směrem. Stres, jakožto reakce těla na hrozbu či nebezpečí, nás totiž nutí bojovat nebo utéct. Obě tyto varianty vyžadují spoustu energie, zrychlený tep, zvýšenou srdeční frekvenci, ale také větší množství vyplaveného kortizolu v našem těle. Z dlouhodobého hlediska je proto důležité stres zvládat. 

Nutno dodat, že ne každý stres je špatný. Stres nám pomáhá přežít a také nás učí opatrnosti, ale i lepším výkonům. Stres z toho, že budete mluvit před lidmi působí na naše tělo zcela jinak než ten, který máme v den své svatby. Navíc na každého člověka působí stresové situace jinou měrou. To, co někomu jako stres vůbec nepřipadá, může druhého takřka "položit". Někdo to miluje, jiný je doslova a do písmene paralyzován adrenalinem. Stres je nutné zvládat a zatočit s ním tak jednou pro vždy. 

Každý stres by však měl být dočasný. Jakmile pomine jeho vrchol, tělěsné funkce jako tep a frekvence srdce by se měly opět dostat do kýženého normálu, jinak s sebou přináší velké množství negativních účinků. Život v tenzi totiž není tím, co by kdokoliv dlouhodobě hledal. 

"Stres není radno brát na lehkou váhu, protože z dlouhodobého hlediska je skutečný nepřítel. Cílem je stres nejen lépe poznat a zařadit, ale také se s ním po svém náležitě vypořádat. Někomu pomůže cvičení, jinému psychoterapie,"

řekla pro LP-Life.cz Mgr. Anna Jerolová

Vliv stresu na naše zdraví

Lidské tělo je navrženo tak, aby prožilo stres a reagovalo na něj. Stres může být pozitivní například pro získání větší zodpovědnosti, nebo pro udržení se v pohotovosti, abychom byli připravení vyhnout se nebezpečí. Stres se stává negativním a úzkostným, když člověk čelí neustálým výzvám bez úlevy nebo relaxace mezi výzvami. Výsledkem je, že se člověk přepracoval a napětí vyvolalo stres a případně i úzkosti.

Stres jednoznačně škodí!
Stres jednoznačně škodí! • Zdroj: Freepik

To vše pak v dlouhodobém měřítku může vést k fyzickým příznakům, jako jsou bolesti hlavy, žaludeční nevolnost, zvýšený krevní tlak, bolest na hrudi a problémy se spánkem. Výzkum naznačuje, že stres může také vyvolat nebo zhoršit určité příznaky nebo choroby, které v těle již probíhají. 

Stres se také stává ještě škodlivějším, když lidé používají alkohol, tabák nebo drogy, aby se jej pokusili zmírnit. Bohužel, namísto uvolnění stresu a navrácení těla do uvolněného stavu mají tyto látky tendenci udržovat tělo ve stresovém stavu a způsobují další problémy. Stres bychom proto neměli brát na lehkou váhu. 

"Alkohol sice může prvotní náznak stresu účinně odbourat, v dlouhodobém měřítku si ale spíše zaděláváme na pořádný malér. Hranice mezi zdravou mírou a případnou závislostí je totiž v tomto směru velice tenká,"

řekl pro LP-Life.cz MUDr. Jan Hříbek

Jaké změny mohou díky stresu v našem těle nastat? 

Tělo funguje jako spojená nádoba. Někde mu nedáte dostatek a jako dominový efekt se to pak projeví tam, kde by vás to možná ani nenapadlo. Se stresem tomu není jinak. Z dlouhodobě přecházeného stresu nejen že můžeme být velmi unavení, ale může to zničit i náš sexuální život, naše zažívání nebo vzhled. A samozřejmě stále více ovlivňovat to, díky čemu žijeme. Náš dech. 

Dech je skutečně základ

Aniž by tomu každý tak úplně věřil, dech je opravdu základ pro to, abychom jednak měli zdravé a dobře fungující tělo, ale také pro to, abychom se nestresovali víc, než je v daný moment nezbytně nutné.

Správná relaxace.
Správná relaxace. • Zdroj: Freepik

Nádech a výdech. Základ, bez kterého bychom nemohli žít. A taky nástroj, díky kterému můžeme efektivně řídit náš duševní stav. Všimli jste si, že když jste ve stresu, jste nervózní nebo z něčeho máte strach, tak se vám stáhnou svaly a dýcháte mnohem rychleji? Abyste sami sebe a svůj organismus dostali zpátky do klidového režimu, stačí svůj dech zpomalit a praktikovat pár dechových cvičení. Je třeba jedné jediné věci. Být v daný moment plně vědomý a soustředit se na to, na co je třeba. Než se však dostaneme k samotné praxi, je důležité si říci jedno základní pravidlo:

Nadechnout nosem, vydechnout ústy.

A proč právě tímto způsobem? Odpověď na tuto otázku pochází od nositele Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Louise J. Ignarra a velkou roli v ní hraje oxid dusnatý.

„Oxid dusnatý produkují naše tepny pro regulaci kardiovaskulárních funkcí. Způsobuje uvolnění hladkého svalstva, obklopujícího tepny, čímž dojde k jejich rozšíření,“

píše Ignarro v novém dokumentu o oxidu dusnatém a COVID-19.

„To má za následek snížení krevního tlaku v tepnách a zvýšený průtok krve do všech orgánů.“

Nadechováním nosem totiž nasáváme plyn, který se vytváří v našich nosních membránách, a vtáhneme jej do plic, kde rozšiřuje dýchací cesty a zvyšuje dodávku kyslíku do celého těla. V případě nadechování ústy k tomuto procesu nedochází. To jest základem správného dýchání. Nyní přichází na řadu techniky, které náš dech posouvají zas o kus dál. 

3-2-4 / 4-7-8

Čísla rovná se počítání. A to je jednou z metod, jak účinně zklidnit mysl i fyzické tělo. Před tím, než začnete, je třeba se uvolnit. Pak se pomalu nadechujte a počítejte si do tří. Následně vzduch zadržte a napočítejte si do dvou a posledním krokem je výdech na čtyři doby. To celé opakujte pětkrát.

Toto dechové cvičení 3-2-4 lze také praktikovat i v cyklu počítání 4-7-8, záleží na vaší dechové výdrži.

Narovnat a schoulit se

Pohodlně se posaďte. Buďte vzpřímeni. Položte si ruce na břicho. S nádechem do břicha se lehce nakloňte dopředu a s výdechem se s kulatými zády schulte. Opakujte dvacetkrát.

Lví dech

Jde o jógové cvičení uvolňující napětí z obličeje i hrudní oblasti. Sedněte si na paty. Přitiskněte si dlaně na kolena a roztáhněte prsty. Nechte oči otevřené a zhluboka se nadechněte nosem. Současně otevřete ústa a vystrčte jazyk. Při výdechu pak připojte zvuk „ha“. Cvičení opakujte třikrát po sobě.

Včelí bzučení 

Další dechové cvičení vycházející z jógy. Stejně jako u lvího dýchání budete vydávat zvuky, vyberte si tedy klidnější místo, kde se můžete bez rušení zvukově projevovat. Zavřete oči a uvolněte si obličej. Dlaněmi si jemně přitiskněte uši, abyste cítili vibrace. Nadechněte se a s výdechem a zavřenou pusou vydejte zvuk včel. Opakujte tolikrát, dokud je vám to příjemné.

Ani celebritám se stres nevyhýbá

A proto i ony cvičí jógu a meditují, aby se naučily se svým dechem pracovat. Vášnivou vyznavačkou pradávné tradice jógy je Madonna, které se ve svých téměř třiašedesáti letech může stále chlubit dokonalou postavou.

Gwyneth Paltrow.
Gwyneth Paltrow. • Zdroj: Profimedia

K józe přivedla také svou kamarádku Gwyneth Paltrow, která ji využívá především k tomu, aby zůstala svěží a fit. Józe se věnuje JLo a mnoho dalších osobností ve světě i u nás.

Zdroje: forbes, who.int, ditchthelabel, nychealthandhospital, celevelandclinic.org, vlastní dotazování

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jmenuji se Valentina a miluju psaní, sport a pohodové lidi. Ráda cestuji a chodím na jógu, a když čas dovolí, tvořím texty a fotky mojí duši blízké. Jen tak pro radost:)
Valentina Lebová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks