Top hledané
Výsledky (0)
Bez skafandru by kosmonautovi explodovaly plíce.

Dýchání ve vesmíru aneb dovolená bez vzduchu. Exotická destinace: kosmos

Kristina Valachyová
11. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Kosmonaut

Exotické destinace anebo cestování soukromým letadlem se ve srovnání s lety do vesmíru mohou jevit jako dovolená pro chudé. Stále vyspělejší technologie a moc peněz, to je kombinace, která celebritám umožňuje posunout hranice zážitků z dovolené mimo naši planetu.

Michaela Musilová je astrobioložka, která se zaměřuje na výzkum života v extrémních podmínkách. V současnosti pracuje jako vedoucí výzkumné stanice HI-SEAS, která ve spolupráci s NASA a Evropskou vesmírnou agenturou provádí simulované mise na Měsíc a Mars. Cílem je připravit personál a technologie k tomu, aby lidstvo mohlo jednou žít a pracovat na těchto mimozemských objektech.

Otevřít v galerii (17)
Michaela Musilová na misi
Michaela Musilová na misiZdroj: se svolením Michaely Musilové

„Provádíme různé výzkumy, pěstujeme rostliny v simulovaných podmínkách, zkoumáme lávové tunely, protože v podobných by na Marsu i dnes mohl existovat život, testujeme i roboty a robotická vozidla, mimo jiné i rover slovenské výroby,“

říká Michaela Musilová pro LP-Life.cz.

Otevřít v galerii (17)
Michaela Musilová
Michaela MusilováZdroj: se svolením Michaely Musilové

Na simulovaných misích se však testují i ​​lidské vztahy. Habitat stanice HI-SEAS má průměr pouhých 12 metrů a šest lidí v něm tráví týdny, někdy i měsíce, téměř bez nároku na soukromí. Zásah zvenčí je v přísném režimu povolen pouze v případě ohrožení života.

„Astronauty zde cvičí na řadu těžkých situací. Existují i protokoly na to, jak řešit situaci, kdy musí oznámit astronautovi na misi, že se na Zemi stalo něco špatného. Takovou událost pěkně zachycuje kniha Marťan. Utajování pravdy před posádkou může mít často ještě horší následky, proto je dobré postupovat opatrně, ale upřímně. Astronauty už předem trénují tak, aby zvýšili jejich toleranci ke stresu,“

dodává.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Co by se stalo s člověkem ve vesmíru bez skafandru?

Vesmírný prostor je pro člověka velice nebezpečný. Není v něm vzduch. Michaela Musilová pro LP-Life.cz vysvětluje, jak je to s dýcháním ve vesmíru.

„Ve vesmíru je vakuum, takže v první řadě bychom jako lidé neměli co dýchat. Bez skafandru by člověk zemřel z různých důvodů, včetně toho, že by se udusil nebo by mu kvůli rozdílu tlaku v těle a venku vybuchly plíce, pokud by se snažil zadržet dech. Kromě toho by se vypařily všechny tekutiny z těla, ve stínu by zmrzl, nebo by naopak mohl být smrtelně popálen, pokud by byl vystaven slunečnímu záření bez ochrany. Na vesmírné stanici by astronaut mohl chytit nějaké dýchací onemocnění od dalších astronautů. Astronauti ale před začátkem misí tráví čas v karanténě, takže by nějaké lehce přenosné nemoci neměli mít. To se ale může s rozšířením turistického ruchu ve vesmíru změnit.“

Otevřít v galerii (17)
Astronaut hraje na klavír.
Astronaut hraje na klavír.Zdroj: Unsplash

Nejpřísnějšími lékařskými a psychologickými testy v rámci přípravy na let do vesmíru si prošla první generace kosmonautů. V té době ještě nikdo netušil, jak bude lidský organismus reagovat na zrychlení, stav beztíže a ozáření. První astronauti museli být ve vynikající fyzické kondici. Skupinu prvních kandidátů na kosmonauty v Sovětském svazu vybrali z řad stíhacích pilotů. Jejich maximální věk měl být do třiceti let, výška do 170 cm a hmotnost do 70 kg. Museli být ve výborném zdravotním stavu, který vylučoval byť jen pravidelné angíny. Kandidáti museli například vydržet stát 20 minut ve vodě o teplotě 0 °C a nesměli z toho onemocnět nebo vydržet 72 hodin v kuse beze spánku. V současnosti jsou již kritéria pro výběr mezi kosmonauty mnohem mírnější.

První slovenský kosmonaut Ivan Bella potvrdil, že v rámci výběrového řízení absolvoval několik náročných psychologických a lékařských testů.

„V jednom z nich nás v podtlakové komoře ve Vojenské letecké nemocnici v Košicích vyvezli do výšky 7500 metrů, což je 500 metrů pod hranicí přežití. V této výšce jsme museli odložit dýchací přístroje a v řídkém vzduchu jsme řešili matematické rovnice,“

řekl Bella.

Celebrity s lístkem do vesmíru

Pokud byste do budoucna i vy plánovali vidět naši Zemi z trochu jiné perspektivy, nabízíme vám přehled soukromých společností, které vám to umožní.

Ceny „za babku“

Do výšky 80 nebo 100 kilometrů nad zemský povrch vás dopraví společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Abyste mohli strávit jednu hodinu ve zmiňované výšce, je třeba projít výcvikem. Za hodinový výlet zaplatíte (společně s výcvikem a pronajmutím obleku) cca 5 milionů korun . Letenku si u Virgin Galactic rezervovalo už více než 600 lidí.

Méně přívětivá k pasažérům, co se peněz týče, je společnost Blue Origin. Za první letenku zaplatil miliardář Jeff Bezos společně se svým bratrem každý 588 milionů korun . To ale nebude cena pro běžného smrtelníka. Společnost ještě neotevřela prodeje, pouze formulář pro registraci. Bezos si zakoupil soukromý let, který ho proto vyšel nesčetněkrát dráž. Kolik to bude ve vašem případě?

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Jeff Bezos

Otevřít v galerii (17)
Zleva: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen, Wally Funk
Zleva: Mark Bezos, Jeff Bezos, Oliver Daemen, Wally FunkZdroj: Profimedia

Jeden z nejbohatších mužů planety má už výlet do vesmíru za sebou. K tomu, aby mohl vyrazit, nepotřeboval ani negativní test. Spolu s posádkou odstartoval na svůj zkušební let do vesmíru 20. července 2021 v raketě pojmenované New Shepard. Údajně to byl jeho celoživotní sen, který si letos splnil.

Elon Musk

Otevřít v galerii (17)
Elon Musk
Elon MuskZdroj: Profimedia

S Bransonovou společností poletí do vesmíru i Elon Musk. Informoval o tom deník The Wall Street Journal. Kdy se tak stane, není zatím jasné. Cena letenky do vesmíru je zhruba 5 milionů korun), prozatím však složil pouze zálohu ve výši cca 216 000 korun.

Sarah Brightman

Otevřít v galerii (17)
Sarah Brightman
Sarah BrightmanZdroj: Profimedia

Sarah Brightman měla zazpívat na Mezinárodní vesmírné stanici už v roce 2015, její let však tehdy zrušili. Snad se tedy její sen splní už brzy...

Richard Branson

Otevřít v galerii (17)
Richard Branson
Richard BransonZdroj: Profimedia

Muž, který se pyšní tím, že pro něj není nic nemožné. Jeho touha dostat se do vesmíru byla tak silná, že kvůli tomu založil společnost pro kosmické lety Virgin Galactic. Přitáhl již více než 600 zájemců, kteří si let do kosmu zabookovali. Sám se „kosmonautem“ stal 11. července 2021 a je tak oficiálně prvním miliardářem, který se do vesmíru podíval. Bezos prohrál závod o prvenství o devět dní.

Rihanna

Otevřít v galerii (17)
Rihanna
RihannaZdroj: Profimedia

Rihannu už dlouho fascinuje mimozemský život, a proto se rozhodla sama do vesmíru vydat. Šance, že při tom uvidí mimozemšťany, je ale asi stejná, jako že na přeplněné pláži v Chorvatsku budete plavat s delfíny.

Tom Hanks

Otevřít v galerii (17)
Tom Hanks
Tom HanksZdroj: Profimedia

Tom Hanks už má letenku také. Byl údajně jedním z prvních, kteří se do programu SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic přihlásili. Je očividné, že má dostatek peněz na to, aby utratil nějakých cca 4 miliony korun za výlet na pár hodin.

Leonardo DiCaprio

Otevřít v galerii (17)
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprioZdroj: Profimedia

Leonardo bude dalším pánem na holení, až se lety do vesmíru rozběhnou naplno. Letenku s Virgin Galactic si koupil už v roce 2013.

William Shatner

Do skutečného vesmíru se už podívala i hvězda sci-fi seriálu Star Trek, herec William Shatner. Ve věku 90 let se tak stal dosud nejstarším člověkem ve vesmíru.

Otevřít v galerii (17)
William Shatner
William ShatnerZdroj: Profimedia

„Byl to neuvěřitelný zážitek,“

prohlásil po přistání. Na jeho let zareagoval kritikou princ William, který si rýpl do milionářů.

Otevřít v galerii (17)
Princ William
Princ WilliamZdroj: Profimedia

Podle britského následníka trůnu je mnohem důležitější „opravit tuto planetu“ než hledat způsob, jak žít mimo ni, jak uvedl pro BBC Newscast.

Justin Bieber

Otevřít v galerii (17)
Justin Bieber
Justin BieberZdroj: Profimedia

Pokud by nebyl zpěvákem, stal by se astronautem. Proto ve chvíli, kdy se daly koupit lístky na vesmírnou loď, neváhal ani minutu. Proslýchá se, že by ve vesmíru rád natočil i videoklip.

Kate Winslet

Otevřít v galerii (17)
Kate Winslet
Kate WinsletZdroj: Profimedia

Palubní lístek k letu s Virgin Galactic dostala jako dárek za ušlechtilý čin. Jejím manželem je synovec vlastníka společnosti Richarda Bransona. Volné místo pro ni byla odměna za to, že kdysi zachránila Bransonovu matku při požáru v jeho resortu na ostrově Necker Island.

Katy Perry

Otevřít v galerii (17)
Katy Perry
Katy PerryZdroj: Profimedia

Influencer, který chce oslnit těmi nejkrásnějšími záběry a mít nejvyšší sledovanost, musí investovat například do letenky do vesmíru. Katy Perry si před lety koupila lístek s přítelem, se kterým však už netvoří pár, a tak si na netradiční dovolenou může vyrazit sama.

James Cameron

Otevřít v galerii (17)
James Cameron
James CameronZdroj: Profimedia

James Cameron je další slavnou osobností, která si koupila lístek. Možná, že hledá inspiraci pro svůj další film.

Brad Pitt

Otevřít v galerii (17)
Brad Pitt
Brad PittZdroj: Profimedia

Bude to parádní vesmírná párty. I proto nemůže tato stálice červeného koberce chybět ani na odletové rampě do vesmíru.

Konkurentem společnosti Virgin Galactic Richarda Bransona v oblasti vesmírného turismu chce být i společnost SpaceX Elona Muska. Ta však neplánuje jen krátké lety nahoru a zpátky, ale chystá se vozit zákazníky na výlety po oběžné dráze. Kdo z uvedených miliardářů bude v tomto vesmírném závodu úspěšnější, se možná dozvíme už co nevidět.

Zdroje: Svet vedy a techniky, BBC Newscast, The Wall Street Journal, CNN, Trend, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze