Top hledané
Výsledky (0)
Před čtyřmi sty lety byla anglickými obchodníky založena Východoindické společnost na základě královské charty vydané královnou Alžbětou I. Zabývala se obchodem především s luxusním hedvábím, bavlnou, čajem, kořením a barvivem indigo.

The East India Company: společnost, která ovlivnila svět

Eva Ledecká
30. ledna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Pití čaje je odedávna spojeno se silnou tradicí Britského království. Jejich „čaj o páté“ je znám po celém světě. Pojďme se podívat do historie jedné z prvních akciových společností na světě, která existovala od roku 1 600. 

Vliv společnosti na podobu světa

Společnost ovlivňovala britské jídelní stoly prostřednictvím představovaných exotických ingrediencí. To ve svém důsledku vedlo ke změně zvyků, chutí a způsobu myšlení. Tvořily se nové komunity, obchodní místa, města i nové obchodních cesty.

Zaměstnanci Východoindické společnosti byli obchodníci, kteří obeplouvali svět, navazovali obchodní styky, objevovali a přiváželi nové luxusní zboží, čímž pomalu ale jistě odbourávali světové bariéry.

V té době a díky této společnosti se nastavila pravidla obchodu, které používáme do dnešních dnů. Společnost se stala nejmocnějším hospodářským subjektem, jaký kdy svět viděl. V době svého vrcholu měla na svědomí 50 % světového obchodu a zaměstnávala 25 % britské populace. Měla dokonce svou vlastní měnu, byla zodpovědná za dovezení čaje do Indie a Číny. Západnímu světu představila mimo jiné mnoho druhů koření, různorodý luxusní textil, hedvábí i porcelán.

Bez této firmy by dnešní svět nebyl takový, jaký je dnes.

Byt na prodej Praha 10 - 61m
Byt na prodej Praha 10 - 61m, Praha 10

The East India Company: současnost

Východoindická společnost zanikla v roce 1874, nikoliv však její obchodní jméno. O sto let později byla koupena soukromými investory. Od roku 2010 je majitelem britský obchodník indického původu, Sajiv Mehta.

V současné době se společnost zaměřuje na obchod s luxusní kávou a s čajem a nabízí 140 druhů čajů té nejvyšší kvality. Můžete se vybírat podle místa, odkud čajové lístky pocházejí. To samé s kávou, která pochází ze všech koutů světa. Kromě kávy, čaje a jiných luxusních pokrmů společnost nabízí veškeré potřebné doplňky, čajové sety, keramiku, stříbro. Vaší pozornosti by rozhodně neměly uniknout jedinečné luxusní mince, které jsou přesnými kopiemi 400 let starých originálů.

Luxusní butik najdete například na londýnském letišti Heathrow nebo v obchodním domě Harrods v Londýně.
 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
The East India Company
Harrods 87-135 Brompton Rd Knightsbridge London SW1X 7XL Great Britain