Top hledané
Výsledky (0)
Dlouho očekávaná elektronická občanka je tady, zatím lze použít jen někde.

Elektronická občanka je tady. Použít se dá na ministerstvech nebo v hospodě při koupi alkoholu

Radim Červenka
22. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Mobilní telefon

O víkendu odstartoval klíčový projekt současné vlády a jejího vicepremiéra Ivana Bartoše v podobě aplikace eDoklady, která umožňuje využití digitálního občanského průkazu místo jeho aktuální verze v podobě plastové karty. Aktuálně je využitelná jen v omezených případech, ale vládní politici mají s aplikací velké plány. V budoucnosti by mohla nahradit řadu jiných plastových karet, která často potřebujeme nosit v peněžence.

Digitalizace je jednou z vlajkových lodí současné vlády. Kolem pilíře digitální komunikace s úřady v podobě Portálu veřejné správy a Identity občana se objevil další dlouho očekávaný prvek. Elektronické doklady byly spuštěny aktuálně si člověk může zařídit občanku v mobilním telefonu.

Ačkoliv o elektronický doklad byl okamžitě velký zájem, což způsobilo i určité komplikace s pořízením eDokladu, ještě jde stále o první fázi ambiciózního projektu. Nyní je doklad určen primárně ke komunikaci s centrálními úřady, což jsou především ministerstva, Český statistický úřad, Český telekomunikační úřad nebo Úřad vlády ČR. U dílčích funkcí se však elektronicky doklad nemá zastavit a již brzy mu přibydou další funkce.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Od příštího roku půjde přes eDoklady "prostě všechno"

"Od 20. 1. 2024 přijímají občanku v mobilu všechny ústřední orgány státní správy, od 1. 7. 2024 policie, finančák, pracák a další (policie se dušuje, že v terénu to bude umět už od dubna), od 1. 1. 2025 pošta, obecní úřady a prostě všechno,"

popsal na síti X ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) jízdní řád postupného rozšiřování funkcí pro elektronický doklad. Digitalizace byla hlavním záměrem pirátské politiky před volbami a nyní jejich volebních plány dochází naplnění.

"Společně s Digitální a informační agenturou vytrvale pracujeme na digitalizaci veřejné správy a eDoklady jsou jedním z velkých výsledků naší práce. Nejenže usnadní život občanům, ale umožní také flexibilnější, bezpečnější a modernější interakci se státem ve fyzickém světě. S jejich zavedením dnes kráčíme směrem k efektivnější veřejné správě a přibližujeme Českou republiku k nejvyspělejším digitálním státům. Je to velký krok vpřed, na který jsme hrdí,“

popsal vicepremiér Ivan Bartoš ambice s digitalizací státní správy v Česku.

Do Sokola nebo do kavárny

Elektronickou občanku si každý občan ČR může stáhnout do mobilního zařízení na distribučních platformách AppStore pro Apple nebo Google Play pro Android jako ostatní obvyklé aplikace. Zároveň se nic nemění na tom, že současná plastová karta občanského průkazu zůstává nadále zcela obvykle platná a občané se jí budou moci prokazovat jako dosud, nově vzniklé eDoklady představují pouze možnou alternativu.

„EDoklady jsou takovým předskokanem evropské digitální peněženky. Pomohou naučit úřady i veřejnost běžně se prokazovat pouze chytrým telefonem. Pro uživatele i ověřovatele jsme připravili jednoduchou a snadno pochopitelnou aplikaci. Osobní údaje jsou v eDokladech také lépe ochráněny, jelikož ten, kdo dokument kontroluje, dostane pouze ta data, která potřebuje,”

vysvětlil Martin Mesršmíd, ředitel DIA a poukázal na zvýšenou ochranu soukromí při používání elektronických dokladů.

Pro běžného občana výpravy na ministerské úřady nebo do jiných zmíněných úřadů nejsou každodenní záležitostí a mnoho lidí je za celý život ani nikdy nenavštíví. Ačkoliv jiné orgány státní správy budou muset s eDoklady pracovat teprve v horizontu měsíců, jedno praktické využití mají už teď. Přijímat je už nyní mohou právnické osoby za účelem kontroly věku. Typicky se jedná o restaurace nebo obchody, kde se prodává alkohol. Věk se kontroluje i ve vlacích, které poskytují slevy lidem nad 65  let a studentům do  26 let.

"Digitální informační agentura, kterou založil Ivan Bartoš spustila eDoklady, jednoduše řečeno občanku v mobilu. Je to začátek urychlené modernizace naší země, o kterou usilujeme. Ptáte se, k čemu je to dobré? Časem nebudete potřebovat plastovou kartičku občanky, potom kartičky zdravotního pojištění, dále řidičák (ten už nově nemusíte nosit u sebe, pokud máte občanku) a cíl je umožnit tam nahrát i věci jako potvrzení o studiu, nebo kartičku do Sokola. Navíc to prospěje další modernizaci úřadů. A do elektronické peněženky bych chtěl i razítka do kavárny, Lidl, Albert či jiné věrnostní programy. Tím že se člověk naučí pracovat s eDoklady se časem zlepší i v další digitální práci s daty a za chvíli je skutečně budou obíhat data a ne lidé. I cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem,"

popsal na síti X pirátský poslanec Jakub Michálek vizi budoucnosti s elektronickými doklady, která by měla zjednodušit život v celé řadě každodenních činností.

Zdroje: dia.gov.cz, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz, twitter.com, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze