Top hledané
Výsledky (0)
Rozhovor s Danuší Nerudovou nejen o volbách do Evropského parlamentu.

Rozhovor s Danuší Nerudovou: před volbami řeším domácí úkoly a ztracené kružítko. Stále jsem matka na plný úvazek

Miroslav Oupic
06. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Danuše Nerudová

Rozhovor s Danuší Nerudovou vznikl před letošními volbami do Evropského parlamentu a jen pár dní před jejím vstupem do hnutí STAN. Hovořili jsme o kandidatuře, plánovaných prioritách v Evropském parlamentu, ale také o rodině, běhání i o houbaření.

Jan Farský, Danuše Nerudová a Vít Rakušan v předvolebním běhu v pražské Stromovce.

Co Vás, paní Nerudová, přimělo kandidovat v letošních volbách do Evropského parlamentu?  

Je to více věcí. Zaprvé si uvědomuji, že tyto volby jsou zcela zásadní a ovlivní to, jak budeme jako země v dalších letech aktivní v Evropské unii, která má zásadní dopad na naše životy. Více než 70 % legislativy má svůj původ v Evropské unii. Bohužel zatím jsme až moc často posílali do Evropského parlamentu euroalibisty, populisty a extremisty, kteří pro lidi nic neprosadili. Seděli v lavici, pobírali peníze a doma mluvili o zlém Bruselu. Tohle musíme změnit a poslat do Evropy aktivní lidi, kteří budou mít odvahu pouštět se do velkých výzev a postarat se o to, aby se řešily starosti lidí. Můžeme hrát v EU první ligu, nesmíme tam však posílat ty, kteří chtějí Evropu bořit.

Jako máma dvou dětí navíc chci, aby generace mých dětí měla šanci žít lepší život než my. Nesmíme jim nechat spálenou zemi. Nechci čelit otázce, proč jsme něco neudělali, když jsme mohli.

A nejde jen o ochranu přírody, ale také o kvalitu života, naši bezpečnost, konkurenceschopnost Evropy a to, v jaké společnosti budeme žít. Za klíčové považuji využít naše členství tak, aby z něho těžil opravdu každý. Začít můžeme u rozumných změn u Green Dealu.  Podporujeme opatření, která budou zadržovat vodu v krajině, povedou k vyčištění řek, výsadbě lesů i zvýšení kvality české půdy. Máme ale také návrhy, které přinesou stovky miliard korun navíc pro české regiony a umožní, aby se moderní technologie staly dostupnější a solární panel či tepelné čerpadlo si mohl dát na dům každý.

Stejně tak nás čeká hodně práce na bezpečnosti Evropy. Za klíčové považuji i nadále podporovat statečnou obranu Ukrajiny a zajištění naší surovinové a energetické nezávislosti.

Za klíčové téma také považuji zvýšení kvality života v regionech. Dlužíme nejen Ústecku, Karlovarsku či Sokolovsku naši pozornost a Evropa nabízí řadu příležitostí, jak tyto regiony a lidi v nich podpořit.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Proč jste si vybrala hnutí Starostové a nezávislí (STAN)?

V prezidentské kampani jsem otevírala celou řadu důležitých témat - nedostupnost bydlení, rovnost práv a šancí pro každého, témata mladé generace. Jsem ráda, že tyto témata jsou blízká i hnutí STAN, které považuji za liberální a středové. Zároveň už v předcházející odpovědi jsem to nastínila - záleží mi na kvalitě života v regionech. Starostové (STAN) jsou hnutí, které vzniklo mimo Prahu a moc dobře si uvědomují, že Česká republika bude tak silná, jak silný bude nejslabší region. 

 

Jaké body byste chtěla po svém zvolení v Evropském parlamentu prosazovat?

Je to celá řada věcí. Chceme z Green Dealu udělat Real Deal a soustředit se na rozumné změny. Je zásadní začít řešit financování těchto změn a vytvoření společného kapitálového trhu. 

Ráda bych se aktivně podílela na zdvojnásobení peněz na Erasmus +, aby mohli do Evropy vyjíždět i studenti na středních školách. Za své velké téma považuji i otevření evropských institucí pro mladou generaci. Navrhujeme například vytvoření stínové komise mladých lidí, kteří by se podíleli na rozhodnutích Evropské komise. 

Jako ekonomka bych si za své téma chtěla vzít i snížení byrokracie pro firmy. Nesmíme si sami zadusit ekonomiku. Evropa potřebuje více inovací než regulací. 

Těch bodů je spousta. Jsem ráda, že náš program se dočkal od řady expertů a novinářů pozitivního hodnocení jako nejvíce propracovaný a detailní.

 

V minulém roce jste kandidovala na pozici české prezidentky. Bohužel neúspěšně. Co Vám tato kandidatura v životě dala a vzala?

Byla to úžasná zkušenost a vzpomínám na prezidentskou kampaň v dobrém. Bylo úžasné vidět, kolik mladých lidí se díky mojí prezidentské kampani začalo zajímat o politiku. Společně jsme vedli pozitivní kampaň a otevírali důležitá témata. Mám velkou radost i z toho, že jsme ve druhém kole bezprecedentní podporou pomohli s týmem a voliči ke zvolení pana Pavla prezidentem. Důstojně reprezentuje naši zemi a vrátil na Pražský hrad srdce. Nebylo dne, kdy bych litovala své podpory. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Jste vdaná. Co na svém muži nejvíce obdivujete?

Je to jeho pracovitost, každodenní podpora i obrovská láska nejen ke mně ale i k naším dětem. Robert je úžasný parťák do života (i nepohody). Jsem na něho nejen nesmírně hrdá, ale i vděčná, že to se mnou už více než 28 let vydržel. 

 

Jste velmi vytížená žena. Aktuálně jezdíte po republice v předvolební kampani. Jak Váš muž a oba synové snášejí Vaší časovou zaneprázdněnost?

Zvládáme to. Nedávno mi maskérka v jedné televizi říkala, že vzpomíná, jak jsem jednou u ní před prezidentským duelem se synem řešila domácí úkol a ztracené kružítko. Říkala, že tohle by u mužů nezažila, ale přišlo jí to prý moc sympatické. 

Já jsem svým klukům moc vděčná, že mi s řadou věcí pomáhají a jsou mi oporou. Navíc starší syn Filip se stejně jako v prezidentské kampani zapojil do kampaně a je úžasné vidět, jak se nebojí formulovat své názory.

 

Čím Vám muž udělal největší radost? A čím synové?

Dělají mi radost každý den. Je skvělé po náročném dni společně usednout ke stolu a večeři. Tam si člověk uvědomí, že svět je zase v pořádku a rodina je to nejdůležitější, co má. 

 

Jakým způsobem si od politiky nejlépe odpočinete?

Samozřejmě s rodinou - chodíme do kina, fandit na sportovní zápasy. Naposledy jsme byli na MS v hokeji a moc jsme si to užili. Ráda chodím několikrát týdně běhat. Člověk si u toho skvěle vyčistí hlavu. Blíží se také houbařská sezóna. To budu trávit hodně času procházkami po lesích na Vysočině a těším se, až zase uvařím kulajdu a smaženici. Už teď se na to těším.

 

Využila jste v poslední době něco, co jste se naučila v mládí ve škole?

Myslím, že ne.

 

Je nějaké pravidlo, kterým se, nejen v politice, řídíte?

Nikdy nedělej jiným to, co nechceš, aby oni dělali tobě.

 

Co pro Vás znamená slovo LUXUS a případně, jak se jeho význam v čase měnil?

Volný čas.

 

Co byste chtěla ve svém životě zažít?

Můj sen je vylézt na Kilimandžáro.

 

Co plánujete na léto?

Uvidíme, co přinesou další dny a kolik budu mít volného času. Rádi bychom jeli na rodinnou dovolenou.

 

A na co byste se ráda zeptala Vy mě?

Jak vás rozhovor bavil? A zároveň mám ráda doporučení na dobré seriály či filmy. Tak co posledního zajímavého jste viděl a doporučil byste?

Bavil a dozvěděl jsem se plno nových věcí.  Doporučil bych filmy Dvanáct rozhněvaných mužů, Co jsme komu udělali?, Oppenheimer nebo Bohemian Rhapsody. A ze seriálů Po životě, Černobyl nebo Haló, haló!

 

Děkuji za rozhovor a za Váš předvolební čas.

Zdroj: autorský text, vlastní dotazování

 

Rychlá zpověď:

Hory nebo moře?

Hory

Pivo nebo víno?

Víno

Káva nebo čaj?

Káva

Oblíbené jídlo?

Smaženice

Oblíbená kniha?

Musím se přiznat, že miluju cestopisy a obzvláště ty regionální o menších městech.

Oblíbený film?

Top Gun

Oblíbený politik?

Václav Havel

Město nebo venkov?

Venkov

Oblíbená česká nebo světová destinace?

Vysočina

Zdravé nebo nezdravé jídlo?

Zdravé

Ranní ptáče nebo sova?

Ranní ptáče
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze