Top hledané
Výsledky (0)
Se světoznámou architektkou nejen o nové výstavě v Praze

Výstava, na které spolupracovala Eva Jiřičná: Hlava na podstavci nebo žena ve tvaru lžíce!

Nela Štefanová
23. července 2019
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Eva Jiřičná

Národní galerie v Praze přichystala svým návštěvníkům ojedinělou výstavu, která je v České republice vůbec poprvé v historii. A my jsme na ní samozřejmě nemohli chybět. Vidět zde můžete rozsáhlou tvorbu švýcarského velikána, sochaře a malíře Alberta Giacometta, který byl jeden z nejvýznamějších umělců 20. století. Kromě pařížské nadace Fondation Giacometti spolupracovala Národní galerie také s architektkou Evou Jiřičnou, která nám poskytla rozhovor nejen o její práci na výstavě, ale také o jejím pohledu na architekturu v Praze a Centru Nového Žižkova.

Dílo Alberta Giacomettiho lze v České republice vidět poprvé.
Alberto Giacometti: Žena-lžíce
Alberto Giacometti: Kráčející muž

 

Restrospektivní výstava ve Veletržním paláci mapuje umělcovu tvorbu napříč pěti desitiletími. Navštívit ji můžete až do 1.prosince 2019. Eva Jiřičná se LP Life svěřila, že spolupráce byla úžasná hlavně kvůli tomu, že všichni pracovali jako tým.

Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice
Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice, Praha 4

,,Francoužští kolegové, kolegové z Národní galerie a všichni ostatní jsme táhli za jeden provaz. Byli jsme skvělý tým. Pracovat opět v prostorách Národní galerie je pro mě tak trochu sentimentální vzpomínka, mám to tady moc ráda.” 

Návštěvníci výstavy mají možnost seznámit se s více než stovkou sochařských děl včetně vzácných originálů ze sádry. Giacometti se nejvíce proslavil ve svém jedinečném zobrazení lidského těla, kdy po druhé světové válce tvořil protáhlé postavy reflektující křehkou a zranitelnou lidskou bytost. Umělcovo dílo Kráčející muž se v roce 2010 na londýnské aukci prodalo za 65 milionů liber! Tato socha se tak stala čtvrtým nejdražším dílem na světě.

,,Byla to opravdu velká výzva a především velká čest, podílet se vůbec na takové výstavě tohoto velikána," uvedla Jiřičná. 

Otevřít v galerii (2)
Hlava muže na podstavci, Alberto Giacometti .
Hlava muže na podstavci, Alberto Giacometti .Zdroj: archiv Národní galerie Praha

Světoznámá česká architektka žije v Anglii, Prahu ale stále nade vše miluje a jako města si ji velice váží. Právě proto by byla nerada, kdyby se vývoj Prahy v uměleckém světě zastavil.

,,To, že si někdo myslí, že bude chránit starou Prahu tím, že nebude brát v potaz současnost ani budoucnost celého světového vývoje – tak naopak tímto postojem začne naše město zanikat.“ 

Tímto prohlášením tak reagovala na ohlasy Klubu Za starou Prahu, který nesouhlasí s jejím vítězným projektem Centrum Nový Žižkov. Ten má vyrůst v místě areálu bývalého Telekomu, který je také nazýván “ žižkovským Mordorem“ v Olšanské ulici. 

Otevřít v galerii (2)
Vizualizace vítězného projektu Evy Jiřičné
Vizualizace vítězného projektu Evy JiřičnéZdroj: archiv Central Group
 

Nahradit dosavadní budovu by podle Jiřičné měl obytný komplex tří rozvlněných kruhových věží. A právě jejich výška sklidila negativní komentáře. 

,,Mě se zdá, že ta výška není nic tragického, aby si zasloužila zbytečně tak velkou pozornost,“

pokračovala Jiřičná a dodala, že současná výška budov byla dovolená v soutěžních podmínkách. Nejnižší z věží má mít kolem 80 metrů, prostřední 90 a nejvyšší budova z celého komplexu bude nepřesáhne 100 metrů. V dolních patrech jednotlivých budov by měli být obchody, restaurace nebo kavárny. Součástí projektu bude také veřejný prostor se zelení, jehož součástí bude také mateřská škola se zahradou a hřištěm. 

Nebát se experimentovat! 

Podle Evy Jiřičné má Česká republika mnoho nadaných architektů, kteří jsou schopni hlavní město posunout vpřed. Praha by měla začít trochu více experimentovat. 

„Já sama si vážím všeho starého a co nemusím, tak nikdy nezničím. Ale když někde něco přestane fungovat, tak se to musí buď zakomponovat nebo tomu dát nový život. Je to běh na dlouhou trať, ale věřím že to půjde změnit,"

uzavřela Jiřičná. 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď: Dominika Býmová
Zobrazit článek
Rychlá zpověď: Nela Slováková
Zobrazit článek