Top hledané
Výsledky (0)

Evoluce vánočních oděvů. Jak moc se změnilo za posledních 100 let?

Ornella Koktová
11. prosince 2018
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Již od mala jsou pro mě Vánoce tím nejkouzelnějším svátkem ze všech! Jsou to dny plné kouzla a taky chvil, kdy se ohlížíme zpátky do minulosti a vzpomínáme na staré časy. A možná i právě proto jsem si pro vás připravila článek, který nejen některým přiblíží historii sváteční (vánoční) módy posledních sta let, ale možná vás také vrátí do let dětských. Takže jdeme na to!

Vánoce 1920 – ve znamení lýtek

Volba šatů ke štědrovečerní večeři většinou padla na kratší večerní, a to někdy až ke kolenům. Jedny z nejmódnějších se staly stříbrné plisované šaty. Ženy ze svých šatníků nadobro odstranily všechny ozdobné prvky, které z nich ještě na přelomu 19. a 20. století dělaly dekorativní a reprezentační loutky svých úspěšných mužů.

Idolem tehdejší doby se stala flapper girl neboli “ptáče”. Tato moderní žena byla samostatná, elegantní, vtipná a snažila se za každou cenu ohromit své hosty oslňující zábavou. Proto u štědrovečerní večeře ve vyšší společnosti nechybělo šampaňské, luxusní cigarety a občas ani trocha kokainu. Byla to zkrátka doba svůdného jazzu a divokého foxtrotu! Nejoblíbenější koleda? „Tichá noc“ od Josefa Mohra a Franze Grubera.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Vánoce 1950 – úsvit křivek

V padesátých letech se v módě kladl důraz na zvýraznění ženských křivek! Šaty nebo halenky byly v pase obepínavé a sukně byly buďto široké, nebo naopak přiléhaly k bokům. Délka sukně byla obvykle ke kolenům, nikdy ne více!

Jednou z nejoblíbenějších vánočních kombinací barev se stala červená s bílou. Úžasným příkladem jsou rudé šaty zdobené luxusní bílou kožešinkou, která dokonale ladí s bílou beranicí z lišky. Tomu říkám styl!

Vánoce 1980 – ať žijí chlupaté svetry

Osmdesátá léta byla dost pestrobarevná a o trvalou na hlavě také nebyla nouze. O Vánocích frčely především vykrojené bílé blůzy jemně zdobené krajkou v kombinaci s klasickou sukní áčkového střihu. Pokud jste ale byla ještě teenager či dítě, tak klasické mrkváče s luxusním chlupatým svetrem byla sázka na jistotu. Bohužel tu byli i takoví rodiče, kteří své děti oblékali do tělových punčocháčů a otřesných kousavých roláků. Na druhou stranu, tito lidé mají teď ty nejvtipnější retro fotky vůbec! A koleda, která tenkrát bořila hitparády? U nás rozhodně “Rolničky” (1981) od Hanky Zagorové.

Vánoce 1990 – nákupní BOOM

Po revoluci se, konkrétně u nás, mnoho věcí změnilo. Nastal obří nákupní boom, kdy si lidé ve velkém pořizovali všemožnou techniku, ale také oblečení nových značek. Sama si pamatuji, jak jsem jako malá obdivovala, když moje máma dostala svůj první luxusní Dior perlový náhrdelník a obří kožich z lišky. Kapitalismus rovná se volnost v podnikání, a podle toho to taky vypadalo. A kdo měl tenkrát největší vánoční hitovky? Rozhodně Helena Vondráčková, která své tehdejší vánoční cédéčka pojala v americkém stylu. Nejlepší písnička se jmenovala “Vánoční” (1995).

Současnost – balancování na hraně

Dnes je velmi diskutabilní, co si na Štědrý den vůbec obléct. Někteří sázejí na klasiku v podobě bílé halenky s černou pouzdrovou sukní, pak tu ale máme i barbary co nosí teplákovky, ale já jsem pro větší nápaditost. Jak už jsem výše psala, k Vánocům neodmyslitelně patří červená. A proto bych se nebála zkombinovat luxusní ručně pletený svetr s elegantní dlouhou sukní až na zem volného střihu. Když k tomu přihodíme výraznější šperk, máme hotovo!

Tak šťastné a veselé a nezapomeňte si pohrát s myšlenkou o vánočním outfitu. Za mě asi takto:

Smažit řízky v zástěře, ale zasednout ke stolu jako dokonale sladěná paní domu!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze