Top hledané
Výsledky (0)
Evropa nám pomůže s podporou dostupného bydlení.

Unie začne dostupné byty financovat z veřejných zdrojů, letos to má být ve výši až 2 miliard korun

Radek Polák
15. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Stavební výroba u nás není dostatečná

Stát může nově financovat vznik nájemních bytů s nižším než tržním nájemným. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a Státní fond podpory investic totiž s Evropskou komisí dojednali podporu domácího dostupného bydlení. Asociace nájemního bydlení ale varuje, že současná nedostupnost bydlení se kvůli dalšímu zdražování průměrného nájemného ještě posílí.

Nájemné nově vybudovaných či zrekonstruovaných bytů má být dlouhodobě levnější, než je tomu v případě tržního nájemného. To má pomoci například mladým lidem do 35 let, zástupcům některých vybraných profesí v regionech, jako jsou zdravotníci, ale i těm, kteří nevlastní nemovitost a zároveň nepatří mezi pětinu obyvatel s nejvyššími příjmy. Investice do nájemního bydlení bude prý až ve výši několika miliard korun.

„Rozhodnutí Evropské komise nám dovoluje poskytnout podporu sektoru dostupného nájemního bydlení až ve výši dvanácti miliard do roku 2030. První tři roky máme zajištěné financování z Národního plánu obnovy. Do programu se mohou přihlásit obce i ostatní právnické osoby. Půjde o kombinaci dotací a výhodných úvěrů, takže se investované prostředky budou státu vracet a v budoucnu podpoří další bytové projekty,“ 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

vysvětlil v tiskové zprávě ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka.

Otevřít v galerii (2)
Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb
Bydlení je jednou ze základních lidských potřebZdroj: Pixabay

Nájemné ve velkých městech roste

Největší zájem o byty, jak tvrdí zástupci projektu Bezrealitky, je tradičně v Praze. Na jeden inzerát tam podle nich momentálně reaguje průměrně 43 zájemců. Před rokem to prý bylo 38 lidí. V Brně a okolí se pak jedná zhruba o 18 zájemců. Na začátku minulého roku jich bylo průměrně 14. V Plzni se jedná o 17 reakcí na jeden inzerát, což je v meziročním srovnání o tři více.

Před dalším růstem cen nájemního bydlení a stěhování lidí na periferii měst či do obcí okolo velkých metropolí však varuje Asociace nájemního bydlení. Mezi lety 2022 a 2023 nájemné podle Rent Indexu od společnosti Deloitte vzrostlo průměrně o sedm procent. Pražské a Středočeské nájmy meziročně posílily dokonce o devět procent. V Brně, Ostravě a jiných městech to pak bylo o 2 procenta. A i když se v posledním čtvrtletí loňského roku zdražování zastavilo, Deloitte očekává, že se letos začne nájemné opět zvedat. 

Zvýšení zájmu o výstavbu nájemních bytů

Novou byznysovou šanci tak vycítili mnozí soukromí investoři. Ti se zaměřují například na Build to rent bytové domy, které jsou navržené výhradně jako nájemní. Zatímco v některých z nich jsou pouze kuchyňské linky, jiné jsou plně vybaveny veškerým nábytkem a spotřebiči. Nájemné je u nich ale zpravidla výrazně nadprůměrné.

Podle analýzy Trend Report, kterou pravidelně vydává Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, byly v roce 2018 v hlavním městě celkem dva institucionální nájemní projekty se 484 byty. Loni se už jednalo o 2404 nájemných bytů  v 16 projektech. Do roku 2030 pak bude ve městě více než 10 tisíc těchto bytů v minimálně 40 nájemních projektech, uvádí průzkum společnosti BTR Consulting.

Do nové výstavby se možní i díky schválené evropské iniciativě plánují pustit města a obce. Téměř 70 procent samosprávy, jak zjistil nedávný průzkum Ministerstva pro místní rozvoj a Svazu měst a obcí, totiž svůj bytový fond považuje za nedostatečný. Díky vlastním projektům chtějí z téměř dvou třetin investovat právě do nájemního bydlení.

Otevřít v galerii (2)
Stavět chtějí soukromníci i obce
Stavět chtějí soukromníci i obceZdroj: Pixabay

Bude to stačit?

Co však mnohým chybí, to je dostatek informací. Poradenství v oblasti bydlení sice obyvatelům poskytuje více než 80 procent obcí, v naprosté většině se ale jedná o součást jiné sociální práce. Pouze 13 procent z nich poskytuje přímo poradenství specializované na bydlení. Navíc zpravidla se jedná pouze o časově omezené projekty. 

Otázkou navíc zůstává, zda prostředky z nové evropské iniciativy spojené s dostupným bydlením budou stačit. Jen v Praze podle společné studie organizací Arnika, Re-set, Platforma pro sociální bydlení, Iniciativa nájemníků a nájemnic a Snesitelné bydlení v centru Prahy, dává až čtvrtina pražských domácností na bydlení víc než 40 procent příjmů. Ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová v té souvislosti tvrdí, že ve městě je ohrožených ztrátou bydlení až 160 tisíc lidí.

„Děti samotné představují téměř 40 procent ze všech osob v bytové nouzi v Praze,"

řekla Bírová LP-Life a dodala, že další velmi ohroženou skupinou jsou seniorské domácnosti.

Každý z nás by měl někde bydlet. Ne každý má ale takové štěstí, aby dosáhl na solidní bydlení, které ho nebude tolik stát. Evropská komise s tím chce pomoci. Jen pro letošek mají její dotace činit až dvě miliardy korun.

 

Zdroje: Ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, BTR Consulting, Bezrealitky.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze