Top hledané
Výsledky (0)
Více než 640 tisíc z nás je v exekuci, tvrdí odborníci.

Experti: každý čtvrtý Čech dluží. Exekuce není vůbec legrace

Radek Polák
03. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Do dluhů se může dostat téměř každý

Počet dlužníků v posledních měsících roste. Na vině je nárůst nesplacených spotřebitelských úvěrů a hypoték, ale i třeba neuhrazené pokuty za dopravu a jiné služby. Podle dat exekutorů proto také aktuálně dluží už každý čtvrtý Čech. Přečtěte si, jak se v takovém případě zachovat a co vše je s tím spojeno.

Dlužníků je v zemi více než 26 procent, jak alespoň tvrdí Exekutorská komora České republiky. Jen za minulý rok stouplo zadlužení obyvatel o více než 5 procent na celkových 3,31 bilionu korun. Na vině však nemusí být jen nízké příjmy a špatná sociální situace. Z pohledu těchto ukazatelů  si totiž nevedeme tak špatně, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Zatímco v Česku trápí uvedené skutečnosti podle dat Eurostatu jen okolo 11 procent celkové populace, v celé Evropské unii je to dvojnásobek.

Proč nejčastěji dlužíme

Co má na zadlužení domácností vliv? Především vysoký objem úvěrů a jiných půjček, za které si domácnosti pořizují nová auta, byty nebo třeba jen elektroniku. Podle informací Czech Credit Bureau byl těchto krátkodobých dluhů za necelých 580 miliardy korun. To znamená meziroční nárůst o skoro 9 procent. Průměrný dluh se loni zvýšil o 15 tisíc na  necelých 250 tisíc korun. Nejvíce uvedené závazky, a to o téměř 14 miliard korun, narostly v posledním čtvrtletí minulého roku. Ptáte se, kde si lidé začali půjčovat nejvíce? Není to ani pohraničí a ani například Moravskoslezský kraj. Zdaleka nejvíce zadlužení jsou lidé z hlavního města. Naopak nejméně je tomu na poměrně chudé Vysočině.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Časté jsou rovněž třeba závazky za nesplacený nájem. Okolo deseti procent všech dluhů je pak spojeno s pokutami z městské hromadné dopravy. To nejlépe ukazuje doba koronavirové pandemie, kdy pracovalo mnoho lidí z domova. Počet případů, kdy se lidé dostali do obtíží a nespláceli takové závazky, totiž tehdy výrazně klesnul.

Podle manažerky pro sociální oblast Charity ČR Ivy Kuchyňkové je na vině v posledním období také růst cen za energie. 

„Za poslední rok jsme pozorovali 30procentní nárůst v počtu klientů," 

uvedla v březnu Kuchyňková pro ČTK.

Podle vedoucího programu Dluhové poradenství Člověka v tísni Daniela Hůleho je za tím často ale jen neznalost a neochota si připustit, že se nám nemusí někdy dařit.

„Ti, kteří jsou méně vzdělaní nebo mají menší příjmy, jsou často zvyklí s penězi balancovat. Zároveň je řada středostavovských rodin, které vůbec nepředpokládají, že mohou vypadnout ze zaměstnání, jsou postiženi úrazem nebo jiným problémem,“

uvedl Hůle pro LP-Life.

Otevřít v galerii (2)
Dlužit se rozhodně nevyplatí, zaplatíme pak často o mnoho více
Dlužit se rozhodně nevyplatí, zaplatíme pak často o mnoho víceZdroj: Pixabay

Exekuce bolí

O mnoho horší moment nastává tehdy, když se dostáváme do exekučního řízení. Těch, kteří se to přihodí, přitom není rozhodně málo. Podle Exekutorské komory je v exekuci téměř 650 tisíc lidí! Často třeba jen proto, že uvedená osoba ztratila na čas práci a nebyla schopna splácet půjčku, jak ve svém komentáři naznačuje i Daniel Hůle.

Zaplatit pak veškeré náklady, které jsou s exekucí spojeny, není rozhodně levné. Pokud takový dluh dosáhl například výše 100 tisíc korun, musí dotyčný uhradit na nákladech řízení a odměně advokáta dalších 50 tisíc korun. A pokud k tomu navíc platí roční úrok z prodlení ve výši 10 procent, vyšplhá se celková suma na téměř dvojnásobek původní částky.

Otevřít v galerii (2)
Exekutoři se řídí zákony
Exekutoři se řídí zákonyZdroj: Pixabay

Jak na to

Jak se tedy zachovat, pokud zjistíte, že jste v exekuci? Počítejte s tím, že se o tom dozvíte až se zpožděním. Tedy až poté, co vám exekutor zablokuje bankovní účet a zaměstnavatel vám začne strhávat srážku ze mzdy. Důvod je zřejmý – nevyvést majetek, který máte, jinam. Přesto se o to řada dlužníků pokouší. Snaží se tak například prodat auto nebo cokoliv dalšího, co může mít vyšší hodnotu, aby měli nové prostředky, o které jinak během exekuce přichází. Čím dříve k řešení přistoupíte, tím lépe. Stihnete li dluh uhradit do 30 dnů od doručení výzvy, odměna exekutora se snižuje o 50 až 70 procent a náhrada hotových výdajů až o polovinu.

V případě, že netušíte, zda a proč jste v exekuci, získejte informace z registru exekucí. Po zadání vašich základních údajů vyjede výpis, v němž je uvedeno přehled exekucí a datum, kdy byly zahájeny. Dokument informuje rovněž o výši dlužné částky a přináší kontakt na exekutora. Vše se naopak natahuje, pokud do stanoveného termínu nejste schopní či ochotní váš dluh a náklady spojené s exekucí uhradit. V tom případě může dojít i na bolestný proces prodeje nemovitostí, které vám patří.

Do dluhu či přímo již exekuce se může dostat velká část z nás. Důležité je, abyste takové situace nepodceňovali a snažili se je řešit co nejdřív. Odkládání problému se může v konečném důsledku výrazně prodražit.

 

Zdroje: ČTK, Exekutorská komora ČT, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: