Top hledané
Výsledky (0)
Tuto luxusní předměstskou vilu najdete v Praze na jižním svahu vrchu Petřína a v letech 1827 až 1831 ji navrhl Heinrich Koch pro rodinu Kinských. Letní sídlo situoval v zahradě na malebném místě s výhledem na Staré Město pražské.

Fascinující Musaion na Smíchově aneb letohrádek Kinských

Mgr. Jana Höger
03. května 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Letohrádek Kinských

Luxusní vzhled, čistota klasicismu

Vila nese stopy pozdního klasicismu a jedná se o souměrnou, dvoupodlažní budovu s typickou terasou nesenou čtyřmi dórskými sloupy. Vše je vyvážené, podřízené nejvyšším hodnotám kráse a vytříbenosti. Impozantnost stavby znamená, že i bez pompézních ornamentů lze vybudovat stavbu luxusní. Zadavatelé dbali na to, aby architekt vybudoval reprezentativní stavbu hodnou jejich společenského postavení.

Z původního vybavení interiéru se dochovaly zlacené dřevěné lustry, nástěnné svícny, ostění dveří, mosazné kování a schodiště. Dokonce sochařskou výzdobu – sochu Psyché od slavného italského sochaře Antonia Canovy si odvezli Kinští do Vídně.

Letohrádek Kinských
Letohrádek Kinských
Krásný výhled na Prahu, Musaion v popředí

Nevídaný park luxusní rozlohy

Vilu obklopuje park o celkové rozloze 17 hektarů s rybníčkem a vodopádem. Na pozemku se v podzemních štolách nacházelo tolik vody, že ji K. B. Kinský prodával sousednímu klášteru. O celou flóru rozsáhlého areálu se staral botanik, který věnoval důkladnou péči výsadbě a udržování zeleně.

Vlastní život vily

Život je změna. To poznal i celý šlechtický rod Kinských, neboť i on se dostal do bodu, kdy musel rozprodávat své četné majetky. Město Praha od Ferdinanda Bonaventury pozemek koupilo, park zpřístupnilo široké veřejnosti, a od roku 1891 zde sídlilo Národopisné muzeum.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Současnost výstavní předměstské vily

Od roku 1999 zde sídlí sbírky Národního muzea. Stavba kvůli nevyhovujícímu technickému stavu prošla v roce 2003 nákladnou rekonstrukcí, ale stálo to zato. Byla by škoda, kdyby tak cenná historická stavba prošla rozkladem. Její hodnota byla zachována a další generace se mohou kochat jejím luxusem, vytříbenou estetikou. Nejen klasicistní prvky nám historii připomínají, ale i uložené exponáty z oblasti lidové kultury České republiky.

Historie uložená v historii, účelné a praktické. Přijďte si to ověřit.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze