Top hledané
Výsledky (0)
Začal 77. ročník nejslavnějšího filmového festivalu světa v Cannes.

Feminismus, filmové hvězdy i nebezpečí nepokojů. Odstartoval další festival v Cannes, českou stopu zanechá ruská filmařka

Radim Červenka
14. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Greta Gerwingová stojí v čele poroty festivalu v Cannes.

V hlavní soutěžit francouzského festivalu bude letos soutěžit 22 filmů evropské i Hollywoodské produkce. Půjde o pestrou plejádu snímku od aktuálních hvězd současného světového filmu, ale nominovány byly i snímky filmařských legend jako je Francis Ford Coppola nebo George Miller. Porotě předsedá režisérka Greta Gerwingová a čestnou cenu převezme Meryl Streepová. Feminismus je tak jednou z linií, na kterou festival klade důraz, podobně jako celosvětová filmová scéna.

Režisérka Greta Gerwingová svůj největší filmový zářez na pažbu filmové scény zapsala loni s filmem Barbie, který se stal komerčně nejúspěšnějším snímkem celého roku. Zároveň je ve svých čtyřiceti letech nejmladší předsedkyní poroty v Cannes.

Hlavním bodem zahajovacího dne festivalu je předání čestné Zlaté palmy (Palme d’Or) pro legendární hollywoodskou herečku Meryl Streepovou. Období její největší slávy začalo na přelomu 70. a 80. let, kdy získala Oscara za hlavní roli ve filmech jako Kramerová vs. Kramer (1979) nebo Sophina volba (1982). Čtyřiasedmdesátiletá herečka však ztvárnila desítky dalších roli a na kontě má dodnes už 8 Oscarů, toho posledního si odnesla za roli britské premiérky Margharet Thatcherové v oceňovaném snímku Železná lady (2011).

Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 2+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Coppola, Francis, Miller: legendy neřekly v Cannes poslední slovo

Jak už je zvykem, čestné ocenění se nebude předávat jen na samotném začátku festivalu. Na samotný závěr si palmu převezme neméně legendární postava hollywoodské kinematografie: režisér, producent a průkopník vizuálních efektů, George Lucas. Světovému publiku je znám jako tvůrce světa Hvězdných válek. Prvních šest filmů z této série pod jeho taktovkou se zapsalo nejen masovou oblibou sci-fi světa mezi fanoušky, ale také novátorskými postupy ve využívání digitálních efektů.

Letošní Cannes však nebude jen o čestných uznáních, ale také samozřejmě o čerstvých snímcích. Asi největší pozornost budí premiéry snímků dalších legendárních režisérů. George Miller se vrací do světa Šíleného Maxe prequelem k poslednímu snímku z tohoto světa. V titulní roli se však objeví jedna z klíčových ženských postav úspěšného filmu. Navíc snímek Furiosa: Sága Šíleného Maxe nemá být posledním snímkem Millera z postapokalyptického světa. Nicméně režisér příští rok oslaví osmdesáté narozeniny a sám neví, co ještě zvládne ze svých projektů dokončit.

Dalším netrpělivě očekávaným filmem je Megalopolis Francise Forda Coppoly. Slavný tvůrce snímek plánoval natočit už po dokončení Apokalypsy v roce 1979, ale světlo světa spatří až na letošním Cannes. Jedná se o nezávislý počin, který Coppola také financoval a v hlavní roli jeho uměleckého pohledu na budoucnost New Yorku ztvárnil Adam Driver.

Češi jsou na festivalu v pozadí, přesto zanechali stopu

Pro české filmy je cesta do hlavní soutěže v Cannes už delší dobu zavřená a výjimkou není ani letošní ročník. Naposledy zde byl uveden kabinetní film Karla Kachyni z 60. let Ucho, který se v hlavní soutěži objevil v roce 1990.

I tak však festival nabídne českou stopu, i když jen částečně. V soutěži studentských filmů se objeví počin Poly Kazak studentky Filmové akademie Miloslava Ondříčka v Písku, jak její jméno napovídá, jde o Rusku, která však již 14 let žije v Česku.

"Režisérčin film Plevel (Weeds) používá osobitou techniku olejomalby na skle a bez dialogů zprostředkovává alegorické pojednání o strachu z neznámého a ze změn. Příběh, pro něhož je zásadní také přesná stopáž, se točí kolem krásně udržované zahrady zasazené na odlehlém místě, jemuž jinak dominuje přerostlý plevel. Zahradnice tu bojuje s prudkou bouří, která roznáší invazivní semena, a vyzývá strhující sílu přírody, zatímco ji strach a odhodlání nutí ke krajním opatřením,"

charakterizoval její snímek režisér Šimon Holý pro Vogue.

Světová událost předznamenává také Olympíjské hry, které se letos odehrají v Paříži. Zejména pro francouzské bezpečnostní složky se bude jednat o křest ohněm. Očekáváný jsou demonstrace a protesty, které mohou předznamenat jejich ještě masivnější podobu právě v době konání olympiády. Francouzští policisté a vojáci jsou tak ve střehu, aby klíčové události pro prestiž Francie před celým světem nebyly těmito událostmi výrazněji narušeny.

Zdroje: ceskenoviny.cz, apnews.com, lidovky.cz, vogue.cz, csfd.cz, idnes.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze