Top hledané
Výsledky (0)
Jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha je za dveřmi!

Festival Open House Praha odhalil budovy, které 18. a 19. května otevře!

Eva Ledecká
02. dubna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty čtení
Areál humanitních ústavů Jilská

Milovníci pražské moderní i historické architektury, máte se na co těšit! Open House Praha letos otevře neuvěřitelných 80 budov (o 15 více než loni), které jsou většinou pro veřejnost běžně nepřístupné. Těšte se na působivé honosné paláce, ultra moderní stavby vybavené tou nejlepší technologií, špičkové kanceláře i luxusní reprezentativní prostory.

Open House vám odhalí, co se skrývá za dveřmi domů, kolem kterých chodíte!

Cílem festivalu Open House Praha je jako každý rok přiblížit co nejširší laické veřejnosti luxusní pražskou architekturu.

„Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

První festival Open House Praha se uskutečnil v roce 2015 a za čtyři roky se mu podařilo otevřít již 192 budov. Celkem ho navštívilo 185 000 obyvatel Prahy, jiných částí země i turistů ze zahraničí.

Letos festival otevře celkem 38 budov úplně poprvé!

Mezi nimi najdete například reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Štencův dům na Starém Městě nebo Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru.

Novinkou festivalu je sekce šetrných budov, ve které si budete moci prohlédnout novou administrativní stavbu Visionary v Holešovicích nebo luxusní kancelářskou a obchodní budovu DOCK IN TWO, která vyrostla v okolí slepých ramen Vltavy v Libni.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Další sekcí jsou také budovy v majetku města, které v současnosti hledají své budoucí využití.

Patří mezi ně například Velký strahovský stadion.

„O Velký strahovský stadion jsme se snažili od počátku festivalu. Jedná se o největší stadion na světě, jehož část je památkově chráněná (jeho tribuny). V roce 2014 připadl hlavnímu městu Praha a nyní se otevírá debata o možném budoucím využití nejen stadionu, ale celého území v jeho okolí. Rádi bychom, aby festival probudil zájem lidí o jeho další osud," dodává Andrea Šenkyříková.

Praktické informace

Na portálu Mapy.cz bude před začátkem festivalu zveřejněn kompletní seznam budov i tematické trasy. Na webových stránkách festivalu je možné filtrovat budovy dle různých kritérií. Zakoupit můžete festivalového průvodce s mapou, informacemi a rozhovory se současnými osobnostmi ze světa architektury. Průvodce bude k dispozici ve festivalovém infocentru týden před akcí.

3 letošní highlighty podle ředitelky festivalu Andrey Šenkyříkové:

  • Kancelářská budova Visionary v Holešovicích, druhá nejzelenější budova v Evropě s běžeckou tratí umístěnou na střeše
  • Všeobecný penzijní ústav, dnes dům Radost, na Žižkově, přezdívaný "první pražský mrakodrap"
  • Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který až do začátku 20. století sloužil jako věznice 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Projekt DOCK IN mění Libeň k nepoznání!
Zobrazit článek
Vodárenská věž na Letné: výhledy až na Mars!
Zobrazit článek