Top hledané
Výsledky (0)
Robert Kaliňák nyní zastupuje v čele slovenské vlády premiéra Fica. Za sebou má kontrovezní minulost..

Ficův nástupce: Robert Kaliňák se dostal do čela slovenské politiky z vazby

Radim Červenka
21. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Robert kaliňák opouští vazební věznici v roce 2022

Slovenská vláda musela po bezprecedentním atentátu na premiéra Roberta Fica ihned řešit otázku, kdo ho bude na předsednickém postu zastupovat. Jeho místa se ujal ministr obrany a místopředseda vlády Robert Kaliňák. Ficův stranický kolega mu stojí po boku od založení Směru v roce 1999. Po vraždě novináře Jána Kuciaka opustil politickou scénu, nyní stojí v čele Ficova kabinetu a může ho v čele vlády nahradit i trvale.

Nebylo žádným překvapením, když se Robert Kaliňák ujal role zástupcem na místo postřeleného premiéra Fica, který je hospitalizován ve vážném stavu v bánskobystrické nemocnici. Nešlo však o zcela obvyklou záležitost, která by se odehrávala podle jasně daného krizového schématu.

Podle slovenského kompetenčního zákona řídí v době indispozice premiéra vládu jeden z místopředsedů, kteří jsou čtyři: Denisová Saková, Petr Krnec (oba Hlas-SD), Tomáš Taraba (SNS) a Robert Kaliňák, který je jediným místopředsedou za Směr. Jakkoliv byla z tohoto důvodu role Kaliňáka logická, nešlo dopředu o jednoznačnou záležitost.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Musíme se vypořádat s novináři

Ačkoliv Kaliňákova zastupitelská role nemá žádnou oporu ve psaných či nepsaných zákonech a zvyklostech, koaliční strany na Slovensku nemají ve vládě své stranické předsedy. Nezasedá v ní předseda Hlasu a zvolený prezident Peter Pellegrini ani předseda SNS Andrej Danko. 

Pro srovnání, česká vláda má svého prvního místopředsedu, ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který by v případě nenadálých komplikací na straně premiéra Petra Fialy (ODS) stál v čele české vlády. Nepotřeboval by k tomu ani pověření od premiéra ležícího v nemocnici ve vážném stavu, jak o svém pověření přímo od hospitalizovaného Fica, hovoří Kaliňák.

Jak se bude vyvíjet zdravotní stav Roberta Fica není jasné. Už v minulosti prodělal komplikovanou operaci srdce a má vícečetný bypass, rozsáhlá střelná poranění, z nichž se bude dlouho zotavovat mohou znamenat jeho definitivní nebo alespoň dočasný odchod z politiky.

V případě této eventuality je Robert Kaliňák jeho prvním náhradníkem, jak už ukázal dosavadní vývoj.

"Musíme se vypořádat s rétorikou vybraných médií a novinářů, roky postaveném na dennodenním označovaní Robert Fica jako zločince, mafiána, vraha, diktátora, Putinova sluhu a zlo, které je potřeba zastavit,"

strhl na sebe pozornost Robert Kaliňak ve svém vyjádření na video hned po útoku na Fica.

Vinu na slovenskou opozici a především na média, která kritizují vládní politiku, začali házet i další politici, jako třeba předseda nacionalistické SNS Andrej Danko. Nicméně Kaliňák je považován za velkého politického pragmatika a svou útočnou rétoriku se nyní snaží mírnit, v návaznosti na snahy uklidnit rozjitřenou politickou scénu na Slovensku. Za to se přimlouvala i dosluhující prezidentka Zuzana Čapútová a zvolený prezident Peter Pellegrini.

"V roce 2018, kdy k vraždě novináře Jána Kuciaka došlo, to byla obrovská tragédie, kdy politici začali tančit na hrobu dvou mladých lidí a začali z toho dělat politiku. Navzdory tomu, že měli tři a půl roku všechny nástroje k dispozici na vyřešení, tak až teď pochopili, že ta jejich snaha spojovat tuto vraždu s vládou Roberta Fica byl čistý blábol – když použiju české slovíčko, které mám rád. Byl to vyfabulovaný případ, který nás poškodil, a dodnes není odsouzený ten, kdo si toto objednal. A to je tragédie,"

vysvětloval svůj protinovinářský výpad o poznání smířlivěji Kaliňák pro MF Dnes.

Narážel tak na největší kauzu své politické kariéry. Podezření Kaliňáka provázela ve vrcholné politice dlouhodobě. Vstoupil do ní jako podnikatel a na řadu lidí ze soukromého byznysu měl kontakty, mnohdy i na lidi podezřelé z trestné činnosti.

Po vraždě novináře Kuciaka na jeho hlavu mířila největší vlna kritiky. Jako ministr vnitra nebyl za bezprecedentní čin zodpovědný jen politicky, ale vedlo k němu i podezření, že se mohl podílet na zločineckém spiknutí, které stálo za vraždou novináře. Kvůli podezření se dostal i do vyšetřovací vazby. Podobným obviněním čelil i Fico, toho však chránila poslanecká imunita na rozdíl od Kaliňáka, donuceného opustit všechny politické funkce.

Vyšetřování bylo ukončeno a Kaliňák po několika týdnech vazbu opustil. Po opětovném vítězství Směru v posledních volbách se vrátil, tentokrát jako ministr obrany. Nemusí to být jeho poslední politická štace, záležet bude na tom, s čím přijde Robert Fico až se jeho stav zlepší, do té doby se může Robert Kaliňák stát nejen výkonným místopředsedou vlády, ale i skutečným premiérem.

Zdroje: irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, ČTK

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze