Top hledané
Výsledky (0)
Začal se natáčet nejdražší film v historii české kinematografie!

Film Jan Žižka přilákal hollywoodské hvězdy. Bude stát půl miliardy korun!

Jana Fikotová
20. září 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Herci filmu Jan Žižka

Režisér a producent Petr Jákl začal natáčet luxusní historický velkofilm Jan Žižka. Rozpočet má půl miliardy korun, což z něj činí dosud nejdražší film české kinematografie. Titulní roli ztvární americký herec Ben Foster. V dalších rolích se objeví Sophie Loweová, William Moseley, Michael Caine, Til Schweiger nebo čeští herci Ondřej Vetchý, Marek Vašut či Jan Budař. Luxusní film o mladých letech Jana Žižky připravoval osm let.

„Při studiu pramenů se píše z poloviny, že Jan Žižka přišel o pravé oko, z druhé poloviny, že přišel o levé," uvedl Jákl, který chce především čerpat z historie. Film se bude točit nejen v barrandovských ateliérech, ale také v mnoha českých lokacích, jako jsou středověké hrady, jižní Čechy, střední Čechy v Praze či na dalších místech spjatých s historií Žižky.

"Původně se měl snímek točit s rozpočtem 80 milionů korun, před třemi lety byl zvýšen na 300 milionů. Dnes se už mluví o půl miliardě." 

„To už je mimo moje chápání," popsal Jákl. S uvedením tohoto každopádně luxusního filmu do kin se počítá v roce 2020 a produkovat ho bude i hollywoodský producent Cassian Elwes, který stojí například za filmem Klub poslední naděje.

„Už jako malý kluk jsem sledoval filmy Statečné srdce, Gladiátor nebo Samuraj a vždycky jsem takový film chtěl udělat. Ale chtěl jsem ho udělat s českým hrdinou. Myslím, že Jan Žižka je správná postava na takový film," prohlásil Jákl, jehož snímek vychází ze scénáře Marka Dobeše a Michala Petruše. Historickým poradcem je Jaroslav Čechura.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Zahraniční jména v českém filmu

Aby měl film větší šanci uspět i za hranicemi, zvolil vedle slavných českých jmen i ta luxusně zvučná zahraniční. Není se tedy čemu divit, že se ve filmu objeví i několik hollywoodských hvězd, jako je australská herečka Sophie Loweová, německý herec Til Schweiger či britský herec William Moseley. Pro titulní roli získal amerického herce Bena Fostera, vedle něhož se objeví dvojnásobný držitel Oscara, britský herec Michael Caine, který bude hrát Lorda Borše, pravou ruku krále Václava IV.

„Doteď nevěřím, že se mi povedlo obsadit takové hvězdy, se kterými se posunou naše hranice kinematografie,“ dodal.

Natáčení začalo tento týden velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy. Celé osazenstvo slavných jmen historického velkofilmu už je v Praze. Čeká se jen na Michaela Caine a jedno klíčové herecké jméno, které se stále ještě tají.

A o čem přesně film bude?

„Bude inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova, který se stal díky svým činům legendou. Evropa na konci 14. století. Vše, co vybudoval Karel IV., císař římský a zároveň český král, se rozpadá. Staleté pořádky se otřásají v základech. Císařův prvorozený syn a nástupce Václav IV. je příliš slabým panovníkem do takové doby. Přední magnát v zemi, pan Jindřich z Rožmberka, pohlcuje dvorce svobodných zemanů jeden po druhém. Ale jeden z nich se mu postaví, jeho jméno je Jan Žižka,“ řekl Petr Jákl.

Kdo koho hraje

Ben Foster - Jan Žižka
Michael Caine - Boreš
Til Schweiger - Rožmberk
William Moseley - Jaroslav, bratr Žižky
Sophie Lowe - Kateřina
Marek Vašut - komorník krále Václava IV.
Jan Budař - nespecifikovaná role Matthew

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze