Top hledané
Výsledky (0)
V prvním kole prezidentských voleb uspěl Andrej Babiš a Petr Pavel, Nerudová nenaplnila očekávání.

První bitvu o prezidentský úřad vyhrál generál Pavel, utká se s Babišem, ženu na Hradě opět neuvidíme

Radim Červenka
14. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Petr Pavel vítězem prvního kola voleb

Letošní prezidentské volby výraznější překvapení nepřinesou. Do druhého kola postoupili dva favorizovaní kandidáti. Petr Pavel velice těsně zvítězil nad Andrejem Babišem. Česko si nadále bude muset počkat na ženu v klíčové politické funkci.

Volby přitáhly velkou pozornost voličů. Účast se přehoupla přes 68% oprávněných voličů, což značí na české poměry velký zájem. Pro srovnání v roce 2018 se prvního kola prezidentské volby zúčastnilo necelých 62% voličů. 

Očekávání nenaplnila kandidatura profesorky ekonomie Danuše Nerudové. Kandidátka, kterou favorizovaly některé předvolební průzkumy, svůj potenciál nenaplnila a skončila s výrazným odstupem na třetím místě. První žena s reálnou šancí uspět v klání o prezidentský úřad však na Pražském hradě v následujících pěti letech neusedne. Danuše Nerudová na tiskové konferenci podpořila Petra Pavla a vyzvala své voliče k jeho volbě. Zároveň zkritizovala politiku a osobnost Andreje Babiše.

Pronájem luxusní vily, Říčany – 253
Pronájem luxusní vily, Říčany – 253, Okolí Prahy

Výrazný náskok prvních dvou kandidátů naznačuje, že se ve volbách opět střetly dva voličské tábory. Dělicí linií je mezi nimi polarizující osobnost bývalého premiéra a miliardáře Andreje Babiše.

"Vše, co potřebujete vědět o Česku na základě průběžných výsledků: V Praze by se stal prezidentem už po prvním kole Pavel, v Bruntále Babiš,"

okomentoval na Twitteru střet voličských táborů politický komentátor a analytik Petr Honzejk. Politické pnutí ve společnosti nejspíše podpořilo i vysokou účast ve volbách, jelikož aktivizovaní voliči si volební akt nenechají utéct. Podobný efekt jsme sledovali v posledních volbách do Poslanecké sněmovny. Díky úspěchu ve větších volebních okrscích, ve kterých se déle sčítají hlasy, předběhl v průběhu sčítání Petr Pavel Andreje Babiše při sčítání posledních dvou procent hlasů. 

Favorit voleb generál ve výslužbě Petr Pavel na tiskové konferenci k výsledkům voleb okomentoval i politický styl svého soupeře.

"Fauly očekávám, protože Andrej Babiš neumí hrát bez faulů,"

Uvedl na adresu protikandidáta a expremiéra Babiše, jehož během jeho desetileté politické kariéry doprovází řada skandálů včetně trestního stíhání.

"Děkuji strašně moc vám všem, kdo jste volili Babiše,"

Okomentoval postup do druhého kola Andrej Babiš na sociální síti Twitter.

Vedoucí dvojici následovali kandidáti v uvedeném pořadí: Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Marek Hilšer, Karel Diviš, Tomáš Zima.

Zdroje: Twitter, ČTK, ct24.ceskatelevize.cz.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze