Top hledané
Výsledky (0)
Do marketingu se přidal další segment - firma zaplatí známé osobnosti na sociálních sítích, aby zpropagovala výhodné investování. Problém nastává ve chvíli, kdy zakladatelé nové kryptoměny skončí ve vězení. Nebo se ukáže, že influencer je v insolvenci a pravděpodobně má zřejmě v oblasti finanční gramotnosti značné mezery. Jaká je aktuálně největší hrozba sociálních sítí, a opravdu vám dá populární aplikace akcie zadarmo?

Nenechte se napálit na kabelku Lely Ceterové. Své investiční portfolio vám ale čeští “finfluenceři” ukáží jen stěží

Denisa Zajíčková
14. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Lela Ceterová přiznala, že při propagaci investiční příležitosti udělala chybu

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak si vydělávají influenceři? A co teprve finfluenceři? Někteří z nich podvádějí. Finfluenceři radí svým fanouškům, jak a kam investovat, často mají ale za sebou armádu ekonomů a bankéřů. Tedy v tom lepším případě. Někteří jsou pouze vychytralí a prostě jen radí a přitom podvádějí. A někteří se dokonce sami zmítají v dluzích, ze kterých jen marně hledají cestu ven. Kterým se dá věřit a kterým ne?

„Chtěl bych vám říct o téhle nové kryptoměně. Během dalších měsíců poroste o stovky procent. Pokud chcete být finančně nezávislí, musíte investovat.“

I taková tvrzení nezřídka kdy zaznívají z úst influencerů, kteří se poté, co začala popularita investicí růst, vrhli na propagaci (nejen) kryptoměn. Existují i pozitivní příklady, mnohdy se však člověk může spálit a o peníze přijít. Pasivní příjem nebo finanční nezávislost, to vše jsou pojmy, které se na sociálních sítích skloňují v poslední době takřka častěji, než slovo dobrý den. 

Často je pro širokou veřejnost život influencerů pohádkou. Jako příklad můžeme uvést Lelu Ceterovou, jejíž instagramový profil překypuje luxusem. Její sledující si poté mohou myslet, že když nakoupí jednu akcii a zainvestují do dané investice či si koupí kurz za desetitisíce korun, budou se mít stejně dobře jako ona. Je tomu ale skutečně tak?

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Koběrský radí i miliardářům

Pokud je tam napsáno něco jako garantovaný zisk či něco ve stylu ne tomhle jistě vyděláte nebo pasivní příjem z pláže, tak jsou to s největší pravděpodobností opravdu podvody. Zvláště pokud je to doprovázeno vysokým zhodnocením. V rámci například několik desítek procent ročně. Některé mají několik desítek procent měsíčně. To je už úplně absurdní. Investování z vás neudělá boháče. Alespoň ne v krátkém horizontu," říká ve svém pořadu právník a moderátor Ondřej Koběrský, který se investicím věnuje už skoro 10 let.

Právě Koběrský má jeden z nejvýdělečnějších Patreonů u nás, který sleduje dokonce několik českých miliardářů. Celkem ho nyní odebírá přes pět tisíc lidí. Měsíční členství si u něj zakoupíte za 817 korun. Pokud byste chtěli osobní konzultace, zaplatíte 3 900 Kč. I kdyby ho všichni sledovali za tu nejnižší částku a Patreon mu vzal jako provizi mezi 5-12 %, jak je obvyklé, pořád je jeho zisk z placené platformy zhruba 4 miliony měsíčně. A to nemluvě o tom, co získá na svých dalších sociálních sítích. Forbes odhadnul jeho příjmy v roce 2022 na 13,5 milionu, letos to však pravděpodobně bude mnohem víc. 

Ačkoliv i on má své časté kritiky z finančního světa, kteří upozorňují na to, že není dostatečně erudován na to, aby ostatním radil ohledně investic, on sám říká, že lidi zejména učí přemýšlet jako investor. Nikdy jim neříká, že mají dát někam peníze a zbohatnou.

"Hrozba je vždycky garance vysokého a rychlého zisku. Pokud to někdo slibuje, tak ať utíkají,"

shrnuje pro čtenáře LP-life.cz aktuální riziko sociálních sítí Ondřej Koběrský.

Lela Ceterová láká sledující na snadné výdělky

Už delší dobu se chci začít zajímat o investice jako takové, a hlavně se i začít vzdělávat v tomto segmentu, a tato spolupráce s @lakyforexgt_official přišla jako na zavolání,“ těmito slovy oslovila své sledovatele Ceterová na Instagramu a dodala, jak je investování na finančních trzích úplně jednoduché. Nikdy se přitom nechlubila žádným ekonomickým vzděláním, které by jí poskytlo, byť jen nutný základ na rozdávání finančních rad. Vysokou školu sice má, ale sociální obor ve zdravotnictví. 

Otevřít v galerii (2)
Marek Valášek nedávno bojoval, aby mu soud nezrušil insolvenci
Marek Valášek nedávno bojoval, aby mu soud nezrušil insolvenciZdroj: Foto: se souhlasem FTV Prima

Přitom právě manažerka Ceterové Nina Šurinová Sedláková pár dní po zveřejnění investiční reklamy přiznala, že influencerka nezvolila pro prezentaci vhodný způsob, neupozornila na možná rizika a do budoucna propagování takových služeb zlepší.

Lela ale není jediná, která kývla na takový druh reklamy na svém profilu. Dříve propagoval vydělávání na trading burzách i rapper Rytmus nebo Zuzana Plačková, která doporučovala kryptoměnu Platon Coin. Její zakladatelé ale nakonec skončili za mřížemi. Problémem je stále to samé dokola - nedostatek informací a často minimum ekonomického vzdělání, na základě kterého by mohli influenceři zhodnotit míru rizika nebo vhodnost investice pro jednotlivé sledující. Což je samozřejmě v masové propagaci naprosto nemožné, byť 20 investorům nikdy nebude sedět jeden a ten samý produkt. 

Influencer marketing je postaven na důvěře

Celá problematika finfluencerů je podpořena i mechanismem, jakým influencer marketing obecně funguje. Člověk, který si našel svého idola ve zpěvákovi, youtuberovi či beaty bloggerce si k takovému člověku buduje přirozeně důvěru. To je stěžejní princip celého nablýskaného světa sociálních sítí. Často i chování fanoušků na akcích naznačuje, že tyto známé persony považují takřka za své kamarády, kterým tykají, chtějí se s nimi fotit nebo je spontánně objímat. A to znamená, že věří tomu, co jim říkají.

Tím, že si influencer pouští fanouška do svého soukromí (byť jen částečně), vytváří důvěrný vztah, jehož výsledkem je touha po následování. Pokud se má influcener takhle dobře z investic, tak to budu dělat taky bez ohledu na to, že nerozumím rozdílu mezi akcií a dluhopisem - v horším případě. Přitom investování je dnes na sociálních sítích takřka mantrou, která každého dovede k jeho vysněnému životu. A ten k tomu samozřejmě influenceři dávají na zlatém podnose. Ale jak, že se to říká - není všechno zlato, co se třpytí?

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Marek Valášek je v insolvenci

Odvaha nechybí ani Markovi Valáškovi, který se na sociálních sítích proslavil jako Datel. Během jeho účasti v první řadě LikeHouse vyšlo najevo, že je v insolvenci. Nezodpovědně rozházel miliony, a pak neměl z čeho splácet. Dlužil finančnímu řadu, ČSSZ, pojišťovně, exekutorům, PROFI CREDITU. 

Ani to mu nezabránilo, aby si dál užíval svého života po boku krásné přítelkyně, a tak po luxusní dovolené na Zanzibaru, na které dostal k narozením brýle Louis Vuitton, došla soudkyni trpělivost a svolala jednání o zrušení insolvence. Ještě předtím napsal Valášek emotivní dopis, ve kterém vyjádřil, že cítí velkou křivdu. 

„Dovolené a dárky mi kupuje moje přítelkyně, kupuje mi jídlo, financuje veškeré mé aktivity, které jsou vidět na mých sociálních sítích, platí mi cesty a radosti,… Stará se o mě, jak nejlépe jde a každý den děkuji tam nahoru, že mi přišla do cesty. Miluji jí a snažím se jí to každý den vracet, ne však finančně, na to aktuálně ve své situaci nemám,“ píše ve vyjádření z 10. května 2023 a dodává k tomu seznam svých příjmů, ze kterého vyplývá, že vydělává zhruba 16 tisíc korun měsíčně. I přesto se svými sledujícími komunikuje oblast investic a zdá se, že má vše osobně vyzkoušené - a s žádoucím výnosem. Dodané příjmy na soud říkají opak.

Sázky, sázky, zase sázky 

K ruce si přitom Valášek pozval Fregamera, což je přezdívka Daniela Pražáka, bývalého partnera kontroverzní influencerky Shopaholic Adel. Ten údajně díky sázkovému servisu AIBET, který Datel na svých sítích propaguje, vydělal tolik, že si mohl koupit nové auto. „Kluci, díky vám a díky tomu investování, mám už konečně svoji vysněnou jedničkovou oktávku, která je v topu. Mám konečně svoje první auto, který je v topu, za který jsem fakt strašně rád. Je to neuvěřitelný a úžasný. Kluci, na vaši počest jsem si jsem si na auto nechal nalepit vaši nálepku AIBET,“ říká nadšeněJde sice o dvacet let staré vozidlo, jehož hodnota může být 10-15 tisíc korun vzhledem k domnělému stavu na fotce, i tak ale za jeho koupi má vděčit právě Valáškovi a AIBETu. Dokonce Datel zveřejnil konverzaci, ve které mu Pražák ze srdce děkuje, a už tehdy fanoušci začali spekulovat, zda to není tak trochu nahrané.

AIBET je přitom jakýsi sázkový servis, který jeho majitelé prezentují svým údajným luxusním životním stylem s auty z půjčovny na sociálních sítích. Podle nich je však právě hazard cestou k úspěchu, což Valášek nadšeně podporuje. 

Erik Meldik alis Petr Melicherík

Mezi všemi samozvanými finančními guru se jeví přátelským dojmem Erik Meldik, který natáčí edukační investiční videa. Dříve začínal jako člen ViralBrothers, kde měl k ruce Čeňka. Tehdy na zábavných videích vydělali miliony, které rozumně investoval. Ačkoliv ho všichni znají spíše jako zábavného šoumena, on sám je absolventem oboru matematika aplikovaná v ekonomii.

Dnes už se převážně věnuje investičním radám a byznysu. Oproti výše zmíněným k tomu má však ještě další své seriózní projekty, které ho královsky živí - s partnerkou Dominikou Šťovíčkovou vlastní značku USHI, která vyrábí prémiové šperky, nebo patent na jejich oříšková másla, po kterých se lidé mohou utlouct. 

Jeho dlouhodobým partnerem je investiční aplikace Trading 212, což otevřeně přiznává a označuje ji jako vhodnou pro začínající investory. Graficky je velmi jednoduchá. Pokud zadáte při registraci jeho kód, dostanete zdarma akcii až ve výši 100 eur. Nutno říct, že s každou registrací ji dostane také Erik, takže tahle investiční rada je výhodná oboustranně. 

My jsme to zkusili. Při registraci jsme dostali 1,118568 akcií firmy Orange v hodně 10,342 euro. Na tu „nejvyšší částku“ tak zřejmě dosáhnou jen vybraní šťastlivci. V roce 2022 ho časopis Forbes zařadil na 7. příčku nejvýdělečnějších youtuberů Česka s odhadovanými příjmy 9 milionů ročně. 

Další finfluenceři české scény

Mezi další, kteří se intenzivně věnuji tématu investicí, můžeme zařadit Adama a Tomáše Dunovského z Brocastu, Jakuba Vejmolu, pro začátečníky určitě Holky v kryptu nebo Dominik Stroukal, hlavní ekonom společnosti Roger. 

Jak poznat důvěryhodnou osobu?

Pokud už chcete čerpat investiční rady od influencerů, dávejte důraz na jejich vzdělání - ať už ve školském systému či celoživotní. Zjistěte si, jakou část příjmů získávají ze svých investic a kolik investovali (zda to bylo v řádu tisíců či milionů). Také zhodnoťte svou investici. Pokud hodláte investovat statisíce, vezměte si k ruce odborníka, který danou problematiku zná. A nezapomínejte, že většina věcí, které slyšíte na sociálních sítích, má svou splatnou fakturu a je to reklama.

Zdroj: redakce, IŘ, iDNES.cz, expres.cz, super.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze