Top hledané
Výsledky (0)
Orlando Bloom nesnáší prasata, Johny Depp klauny, Megan Fox se bojí vlastních fotek, Pamela Anderson nemá ráda zrcadla. Bojuj nebo uteč!

Fobie slavných: Která sexbomba se bojí podívat do zrcadla?

Kristina Valachyová
11. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Žena v zrcadle

Legenda praví, že Marii Antoinettě před tím, než byla popravena gilotinou, přes noc zbělely vlasy. Francouzská královna zřejmě jevila příznaky těžké formy šedivění vlasů v důsledku stresu. Tým vědců z Harvardovy univerzity nyní ale došel k závěru, že na šedivění se podepisuje takzvaná reakce „bojuj nebo uteč“, kterou vyvolá vnější hrozba. Jakými fobiemi trpí známé osobnosti?

Strach sám o sobě není špatná věc. Ve skutečnosti nám pomáhá chránit se v případě ohrožení. Pokud však jde o strach iracionální a neúměrný, který člověku škodí v běžném životě, pak už spadá do kategorie fobií.

„Úzkostnými poruchami totiž trpí velké množství populace. Koneckonců, ne nadarmo se 20. století označovalo za století úzkosti,“

říká LP-Life.cz psychiatr Martin Ďurčo.

Psychiatr Radkin Honzák radí:

„ Pokud vás někdo něčím straší, nejprve si řekněte STOP. Potom mysl soustřeďte jiným směrem. Vypočítejte si nějaký příklad, pomodlete se, řekněte si básničku nebo cokoli jiného. Hlavně nemyslete na to, co ve vás strach vyvolalo. Tohle vám zaručeně pomůže.“

Byt na pronájem Praha 1 - 128m
Byt na pronájem Praha 1 - 128m, Praha 1

O těch běžnějších fobiích, jako je agorafobie (strach z veřejných míst nebo otevřených prostor), klaustrofobie (strach z uzavřených prostor) nebo arachnofobie (strach z pavouků), už jste pravděpodobně slyšeli. Každou z nich lze racionálně zdůvodnit. Existují však i dost neobvyklé fobie.

Koumpounofobie - strach z knoflíků

Hnusí se vám knoflíky nebo se jich bojíte? Můžete mít koumpounofobii. Lidé trpící touto fobií nemají ve svém šatníku žádné kusy oblečení, dokonce ani ložní prádlo, které má knoflíky. Zdá se, že lidi děsí textura těchto oděvních doplňků, přičemž větším problémem jsou plastové než kovové knoflíky. Fobií z knoflíků trpěl zakladatel Apple Steve Jobs (vzpomeňte si na jeho slavné roláky). Proto nenosil košile, ale roláky a možná i proto byl hlavním propagátorem dotykových zařízení (s eliminací tlačítek).

Otevřít v galerii (12)
Zakladatel Apple Steve Jobs
Zakladatel Apple Steve Jobs Zdroj: Profimedia

Jako každá fobie, i koumpounofobie může mít kořeny v traumatu z dětství. Mezi skutečné zážitky, ve kterých psychologové odhalili příčinu této fobie, patřil košík s knoflíky, který jednomu z koumpounofobiků spadl na hlavu, když mu byly dva roky. U dalšího byla spouštěčem šikana kvůli tomu, že si neuměl zapínat knoflíky na oblečení.

Chaetofobie - strach z vlasů

Otevřít v galerii (12)
Strach z vlasů
Strach z vlasůZdroj: Pixabay

Jde o strach z vlasů na vlastní hlavě nebo z ochlupení na těle, případně strach z vlasů ostatních lidí. Člověk se bojí, že by se mu mohl dostat vlas do jídla nebo spadnout na pohovku. V některých případech se tento odpor vztahuje i na zvířecí srst. Odhaduje se, že náchylnější k ní jsou lidé posedlí čistotou. Spouštěčem může být například výsměch kvůli účesu v dětství nebo nepříjemná zkušenost se zavšivením – a strach, že by se to mohlo opakovat.

Coulrofobie - strach z klaunů

Otevřít v galerii (12)
Klaun
KlaunZdroj: Unsplash

Mnoho lidí nemá rádo klauny, což ale není totéž jako coulrofobie – ochromující hrůza už jen při pomyšlení na ně.

„Vzhledem k tomu, že si klauni malují usměvavou, smutnou nebo zamračenou tvář, nemůžete číst jejich emoce nebo vědět, co si myslí. Pokud má klaun namalovaný úsměv, ale nechová se nebo nezní šťastně, váš mozek dostává smíšené signály. Tím se naruší vzorec, na který je váš mozek zvyklý, což vás znepokojí,“

uvádí psychiatr Robert Gerstman.

Klaunů se bojí i nejznámější pirát na světě, Johnny Depp a také nejznámější kouzelník, Daniel Radcliff.

Autofobie – strach ze samoty

Relativně běžná mentální porucha, která spočívá ze strachu ze samoty nebo sebe sama. Člověka trpícího touto fobií často přepadají pocity strachu zejména tehdy, když je sám. Potřebuje neustálou lidskou společnost. Nebezpečí této fobie spočívá zejména v tom, že člověk má zvýšené riziko sebepoškozování.

Tafofobie - strach z pohřbení zaživa

Otevřít v galerii (12)
Strach z pohřbení zaživa
Strach z pohřbení zaživaZdroj: Freepik

Před nástupem moderní medicíny neexistovala žádná technologie, která by prokázala, že člověk zemřel. Protože exaktní metoda chyběla, docházelo k případům, kdy byli lidé omylem pohřbeni zaživa. Nechat mrtvé tělo několik dní nepohřbené bylo jednou z metod, jak ověřit, že je někdo skutečně nebožtík. Kromě morbidnějších způsobů, jak zajistit, že je tělo pohřbíváno zaručeně mrtvé – jako bylo například vyjmutí srdce – byly v 19. století patentovány speciální bezpečnostní rakve vybavené poplašným zvonkem.

Dendrofobie – strach ze stromů

Dendrofobici pociťují nevysvětlitelný strach ze stromů. Les pro ně opravdu není oblíbeným místem. Jednou z největších hrozeb je spadnutí stromu přímo na ně. Soustřeďují se na velikost a hmotnost stromů, čímž svůj strach ještě více přiživují.

Filemafobie – strach z líbání

Otevřít v galerii (12)
Strach z líbání
Strach z líbání Zdroj: Freepik

Tento projev lásky je pro lidi trpící uvedenou fobií vysloveně nepříjemný. Jsou-li vystaveni polibku, pociťují úzkost a velký diskomfort. Strach před první pusou ale pod pojem filemafobie nespadá.

Gefyrofobie – strach z mostů

Člověka, který trpí gefyrofobií, byste zřejmě na most nedostali a pravděpodobně by se na něj díval jen z dálky. Gefyrofobie totiž znamená chorobný strach z mostů. Panické ataky se objevují právě při přecházení přes most. Nejpravděpodobnějším spouštěčem je myšlenka, že most spadne, což dělá ze vstupu na něj opravdu stresující zážitek.

Slyšeli jste už o strachu z otočných dveří, z prasat, oliv nebo čajových lžiček? Že ne? To je jen malý výčet toho, jakými fobiemi trpí některé z nejznámějších celebrit Hollywoodu. Přesvědčte se sami!

Pamela Anderson

Otevřít v galerii (12)
Pamela Anderson
Pamela AndersonZdroj: Profimedia

Bude to znít zvláštně, ale jedna z nejžádanějších žen se bojí zrcadel. Jednoduše je nemá ráda a obvykle je zakrývá i v hotelových pokojích. Dokonce tvrdí, že se na sebe nedívá ani v televizi.

Megan Fox

Otevřít v galerii (12)
Megan Fox
Megan Fox Zdroj: Profimedia

Megan nesnáší vlastní fotky. Odmítá se na ně dívat, protože jí prý nahánějí strach. Bojí se i dalších věcí. Nejvíce asi bakterií, které vidí na každém papírku, ubrousku, kapesníku... V tomto směru je velmi opatrná a vždy má i vlastní zásobu toaletního papíru, aby náhodou nemusela použít ten na veřejných místech.

Madonna

Madonna trpí astrofobií – strachem z blesků a hřmění. Kvůli špatnému počasí dokonce ruší svá představení.

Adele

Zpěvačka Adele se ze všeho nejvíc bojí racků. Její fobie pochází z dětství. Když jí bylo devět let, napadl ji racek a ukradl jí zmrzlinu.

Robert Pattinson

Otevřít v galerii (12)
Robert Pattinson a  jeho filmová partnerka Bella z filmů Twilight ságy
Robert Pattinson a jeho filmová partnerka Bella z filmů Twilight ságyZdroj: Profimedia

Amen. I nejznámější upír Robert Pattinson má z něčeho strach. Trpí equinofobií, což je odborný název pro strach z koní. Jeho fobie se údajně vyvinula poté, co ho kdysi jeden kůň vyhodil ze sedla. Koní se bojí také jeho filmová partnerka Bella z filmů Twilight ságy.

Harrison Ford

Herec Harrison Ford se proslavil rolemi drsných chlápků, kteří se hned tak něčeho nebojí. Ve skutečném životě to není pravda, Ford trpí úzkostmi a má strach z mluvení na veřejnosti.

Katy Perry

Katy má strach ze tmy. Divoká zpěvačka budí dojem, že ji nic nezastaví, což je nejspíš pravda, ale jen dokud se nesetmí. Katy má nyktofobii, tedy strach ze tmy. Spí proto s rozsvícenými světly, aby na ni nepřišli démoni. Stejnou fobií trpí i Keanu Reeves.

Katie Holmes

Otevřít v galerii (12)
Katie Holmes
Katie Holmes Zdroj: Profimedia

Katie Holmes se nejvíce bojí mývalů. V talkshow komika Jaye Lena přiznala, že když se naposledy setkala s mývalem, ze strachu na něj začala štěkat.

Billy Bob Thornton

Neopovažte se ho posadit do starožitného čalouněného křesla! Billy Bob Thornton má hrůzu ze starožitného nábytku, konkrétně nábytku z doby Ludvíka XIV s pozlaceným vyřezávaným dřevem a sametovými polštáři.

Kylie Minogue

Otevřít v galerii (12)
Kylie Minogue
Kylie MinogueZdroj: Profimedia

Zpěvačka Kylie Minogue prý nesnáší zvuk, který vydává kovové ramínko na šaty, když ho zavěsíte do skříně. 

Kyra Sedgwick

Herečka Kyra Sedgwick má jednu z nejneobvyklejších fobií – strach ze známých bonbonů M&M´s. Během reklamy na tento pamlsek musí opustit místnost a její manžel, herec a hudebník Kevin Bacon, dokonce odmítl kvůli fobii své ženy pro značku M&M´s koncertovat.

Oprah Winfrey

Skutečně zvláštní fobii má Oprah Winfrey. Bojí se totiž žvýkaček. Její babička v Mississippi, u níž v dětství bydlela, měla podivný zvyk žvýkat žvýkačky a následně je lepit na skříň v kuchyni. Byly tam dlouhé řady ovocných a mentolových žvýkaček a Oprah se tohoto podivného výjevu bála. I proto nepovoluje žvýkačky ani na svém pracovišti. Se žvýkačkami na chodníku má problém i Leonardo DiCaprio. Bojí se, že na ně šlápne.

Orlando Bloom

Otevřít v galerii (12)
Orlando Bloom
Orlando BloomZdroj: Profimedia

Orlando Bloom má také fobii, kterou neumí překonat. Představitel odvážného střelce Legolase se bojí vepřů. Když během natáčení filmu Království nebeské uteklo prase - komparsista, Bloom údajně utíkal jako o život.

Christina Ricci

Wendy z Adamsovy rodiny se bojí domácích květin. Nemá ráda zahradničení a nedotkla by se ani rostlin doma v květináči. Hlína jí prý evokuje pocit špíny.

Kylie Jenner

Otevřít v galerii (12)
Kylie Jenner
Kylie JennerZdroj: Profimedia

Tato úspěšná podnikatelka s mnohamilionovým majetkem se bojí prachu v nádobách, například v hrnci nebo sklenici, z níž by se měla napít.

Nicole Kidman

Herečka Nicole Kidman se bojí motýlů. Údajně se s touto fobií snaží bojovat. Navštívila muzeum přírodní historie, kde se nechala zavřít do velké klece, ve které kolem ní motýli volně poletovali.

Scarlett Johansson

Scarlett se novinářům přiznala, že se bojí ptáků.

„Nevím čím to je, asi křídla, zobáky a mávání... jsem z nich úplně vyděšená,“

vysvětlila. Zároveň dodala, že při natáčení filmu Koupili jsme zoo měla hrůzu i z pávů.

Myslíte si, že i vy máte nějakou fobii? Po přečtení tohoto článku vám bude jasné, že strach je možné mít úplně z čehokoli.

Zdroje: Discover, eonline.com, pettyandposh.com, Webnoviny, Reuters, BBC, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze