Top hledané
Výsledky (0)
Francie má s pořadatelstvím olympiády řadu starostí, prezident Macron k nim přidal ještě předčasné volby.

Francie před Olympiádou čelí politické krizi. Macronův risk vyvolal demonstrace statisíců lidí proti krajní pravici

Radim Červenka
18. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Emmanuel Macron

Po volebním debaklu strany  Emmanuela Macrona byly ze strany francouzského prezidenta vyhlášeny předčasné volby do Národního shromáždění. Ačkoliv se z jedné strany jeví Macronův krok jako politická sebevražda, objevují se i názory, že jde o vychytralou taktiku, jak využít francouzský volební systém. Za pravdu daly Macronovi víkendové protesty proti francouzské krajní pravici, která vyhrála evropské volby. 

Celou Evropou projela zpráva z Francie, kdy prezident Emmanuel Macron vyhlásil předčasné volby do Národního shromáždění (obdoba české Poslanecké sněmovny). Pokud by prezidentská strana Obnova obdržela další drtivou porážku kopírující výsledky evropských voleb, byla by Macronova politika ohrožena kohabitací s premiérem za krajně pravicovou Národní frontu.

Tím by se stal s největší pravděpodobností teprve osmadvacetiletý Jordan Bardella, který v čele Národní fronty vystřídal Marie Le Pen. Kohabitace je specifický systém vládnutí ve francouzském poloprezidentském systému, který spoléhá na spolupráci přímo voleného prezidenta jakožto hlavy exekutivy s většinou v Národním shromáždění a s premiérem.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Macron ví, co děla, spoléhá na volební matematiku

Ve výjimečných situacích, jakými jsou např. předčasné volby, však může dojít k nesouladu v uvedených funkcích. Francie období kohabitace v dějinách páté republiky zažila třikrát a pochopitelně byla doprovázena politickými problémy ve správě země. v případě kohabitace Macrona s vládou Národní fronty by došlo k situaci spoluvlády mezi dlouhodobě znesvářenými politickými konkurenty.

Právě Marine Le Penovou v prezidentských volbách Macron dvakrát porazil. Její ambice obsadit nejvyšší úřad v zemi je i příčinou, proč se do čela Národní fronty dostal Bardella. Na dvě předchozí vítězství nad Le Penovou však Macron dost možná spoléhá. Volby do Národního shromáždění jsou totiž ve Francii mnohem podobnější těm prezidentským, než těm Evropským. Koneckonců i v minulých eurovolbách Národní fronta zvítězila, aby v národním hlasování bral vítězství Macron.

"Macron pravděpodobně spoléhá na matematiku francouzské politiky, která Le Penovou třikrát připravila o prezidentský úřad a jejího otce pětkrát. Pokud žádný z kandidátů nezíská 50 % hlasů v prvním kole, v němž se pravděpodobně utká tucet či více uchazečů, musí dva nejlepší postoupit do druhého kola. (Totéž platí pro každé parlamentní křeslo, proto se i tentokrát bude hlasovat dvakrát - první kolo 30. června, druhé 7. července). Nikdy se Le Penové nepodařilo získat v prvním kole více než třetinu hlasů. Ve druhém kole pak při pouhých dvou kandidátech pouze ve volbách v roce 2022 Marine Le Penová sotva překonala 40 % proti Macronovi,"

komentoval francouzský komentátor CNN David Andelman, jak může francouzský většinový volební systém zafungovat ve prospěch Macrona, zdánlivě zhananého do politické defenzivy.

Fašisté do koše! Francouzi vyšli do ulic už nyní

O střetu dvou znesvářených politických táborů svědčí i masové demonstrace, které se odehrály v Paříži i dalších městech ve Francii. Odpůrci krajní pravice vyšli do ulic s hesly a transparenty proti politice krajní pravice. 

"Fašisté do koše, pro krásnější planetu,"

objevilo se například na jednom z transparentů vyrobeném z krabicového kartonu na víkendových demonstracích. Naráží na ignorování ekologických problémů krajně pravicovými politiky, které jsou pro současnou společnost stěžejní.  

Demonstrací se zúčastnilo statisíce lidí. Podle odhadů policie jenom v Paříži vyšlo do ulic na čtvrt milionu lidí. Ve francouzských regionech demonstrovalo proti krajně pravicové politice Národní fronty Marine Le Penové a Jordana Bardelly pak celkem na 640 000 tamějších občanů. 

Je otázkou, jak by mohla vypadat nálada v hlavním městě, pokud by skutečně došlo ke změně politických sil ve volbách, jejichž výsledky budou známy tři týdny před startem Olympiády. Na město se budou upínat zraky celého světa.

V náhle vyhlášených volbách při tom nemá nikdo nic jistého. Macron má svou strategii, ovšem jeho další výzva ke spojení středových stran a vystavění bloku proti krajní pravici zůstala ve stranách mimo jeho Obnovu oslyšena.

Zdroje: reuters.com, ct24.ceskatelevize.cz, tn.cz, cnn.iprima.cz, cnn.com, autorský článek

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze