Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní díla světoznámého českého umělce Františka Kupky budou od 21. března do 30. července k vidění v prestižní pařížské výstavní síni Grand Palais. Chystá se unikátní výstava Pionýr abstrakce.

Díla Františka Kupky ozdobí zdi v pařížském Grand Palais! (21.3.-30.7.)

Eva Ledecká
03. března 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Grand Palais

Jedná se o retrospektivní výstavu nejvýznamnějšího českého umělce. Tímto titulem se František Kupka může honosit proto, že společně s Robertem Delaunayem a Vasilijem Kandinským představuje jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního umění.  

Luxusní Grand Palais představuje nejexkluzivnější výstavní místo v Paříži a každému umělci je poctou, když zde mohou být jeho díla vystavena. František Kupka si tuto poctu rozhodně zaslouží.

Abstrakce, orfický kubismus, luxusní karikatury

Žil v letech 1871 – 1957 a většinu svého života prožil ve Francii. Kromě abstrakce se podílel také na vzniku orfismu (chcete-li orfického kubismu), což je směr, který klade důraz na hudbu, rytmus a poezii. Vrcholné období jeho tvorby však představuje tzv. čistá abstrakce.

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

Jeho luxusní díla byla vystavovaná po celém světě. V Národní galerii v Praze byla naposledy uskutečněna rozsáhlá výstava v roce 1998, největší dosud se však konala v Japonsku v roce 1994. Jeho obrazy jsou také součástí sbírky Medy Mládkové v pražském Museu Kampa.

František Kupka je také mistrem karikatury a ilustrace, které se věnoval už v první světové válce, kdy bojoval na frontě a maloval plakáty, které zesměšňovaly monarchii.

Dříve „špatný mazal“, nyní jeden z nejdražších

Ke konci svého života trpěl depresemi, přicházel o sluch a svůj domov našel na venkově. V době socialistického realismu se média v tuzemsku o malíři vyjadřovala jako o "mazalovi" a jeho díla mohla být viděna až 10 let po jeho smrti.

Nyní patří v aukčních síních mezi ty nejdražší a nejluxusnější – společně s díly Emila Filly, Toyen a Jindřicha Štýrského.

Unikátní výstava vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze a od 7. září bude k vidění také v Praze, a to ve Valdštejnské jízdárně.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Grand Palais
254/256 rue de Bercy 75577 Paris CEDEX 12 France
+33 (0)1 44 13 17 17