Top hledané
Výsledky (0)
Funkcionalistické stavby i sto let po svém vrcholném období lákají

Lákají vás funkcionalistické vily? Styl, luxus a historie v jednom

Barbora Večeřová
18. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Funkcionalismus

Funkcionalismus jako architektonický styl zcela ovládl období první republiky. Domy postavené v tomto stylu velice specifickou auru, která je obklopuje. Funkcionalistické stavby v sobě totiž kombinují bohatou historii, stylovou eleganci a luxusní a zároveň funkční interiéry. Podívejte se na některé z prvorepublikových staveb, které u nás najdeme. A pokud uvažujete, že byste se do podobné vily nastěhovali, máte štěstí. Jedna z nich je totiž zrovna k prodeji. 

Moderní kuchyňská linka.
Prostorný obývací pokoj s krbem.
Pro dům je typický minimalistický design.
Dřevěné detaily funkcionalistické vily.

V období první republiky patřili čeští architekti ke světové špičce. Není divu, právě v tomto období vznikaly architektonické skvosty s nádechem funkcionalismu, které mají často velice zajímavou historii. 

„Funkcionalismus byl velmi oblíbeným směrem hlavně v první polovině 20. století. V Československu šlo o stěžejní architektonický sloh právě ve 20. a 30. letech, kdy vzniklo nejvíce funkcionalistických staveb. Československá architektura tehdy patřila k naprostému vrcholu v celé Evropě. I teď funkcionalistické stavby lákají nejen návštěvníky, tak kupce,“

řekl o funkcionalistických stavbách v Česku pro LP-Life architekt Martin Brychta

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ, Okolí Prahy

Winternitzova vila 

Když se právník Josef Winternitz rozmýšlel, koho nechá postavit svoji rodinnou vilu, dlouho neváhal a návrh svěřil Adolfu Loosovi. Aby ne, vždyť právě Loos patřil k nejvýznamnějším architektům své doby. Po smrti Adolfa Loose projekt převzal Karel Lhota. Rodina zámožného právníka vilu obývala do roku 1941, poté ji byla pod vlivem rasové perzekuce nucena převést na Vystěhovalecký fond pro Čechy a Moravu. Od fondu poté vilu koupila Obec pražská a zřídila zde mateřskou školku, která fungovala až do roku 1995. Momentálně stavba funguje jako muzeum a galerie. 

Otevřít v galerii (4)
Winternitzova vila, na které se podílel i Adolf Loos
Winternitzova vila, na které se podílel i Adolf Loos Zdroj: Profimedia

Müllerova vila ve Střešovicích

Loos a Lhota se podíleli také na stavbě střešovické Müllerovy vily. Za první republiky patřila rodině z vyšší společnosti, což se odráží i na jejím interiéru. Se stavbou byly z počátku problém jak technického charakteru, tak s městskou radou, která nechtěla povolení vydat. A to i přesto, že již byla zahájena hrubá stavba. Nakonec vše dopadlo dobře a stavba byla dokončena. Po roce 1948 přišly zásadní změny. Vila se stala státním majetkem. V roce 1968 byla vyhlášena kulturní památkou České republiky a nyní ji spravuje Muzeum hlavního města Prahy. 

 

Brněnská vila Tugendhat, která má jméno v celém světě 

Asi nejznámější funkcionalistická stavba Česka. Nezaměnitelná Vila Tugendhat v Brně. Jedinečná svým prostorem, čistotou a použitými materiály. Zkrátka něco, co jinde neuvidíte. I proto je od roku 2001 zapsána v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Postavena byla na přelomu let 1929 a 1930 podle návrhu architekta pocházejícího z Německa, Ludwiga Mies van der Rohe. Není divu, že pokud chcete vilu navštívit, musíte si zamluvit prohlídku až několik měsíců dopředu. Je totiž beznadějně vyprodaná. 

Otevřít v galerii (4)
Funkcionalistický klenot v seznamu UNESCO: Brněnská vila Tugendhat
Funkcionalistický klenot v seznamu UNESCO: Brněnská vila TugendhatZdroj: Profimedia

Luxusní vila Dobřichovice k nastěhování 

Další funkcionalistická vila nacházející se v prestižní čtvrti Dobřichovice v blízkosti řeky Berounky na vás doslova dýchne svou historií. Od 19. století v Dobřichovicích bydleli převážně zámožní občané, proto zde na přelomu 20. a 30. let minulého století vznikla i tato luxusní vila s minimalistickým interiérem.

„Město Dobřichovice má opravdu bohatou historii. První zmínky o městě sahají až do roku 1253, kdy tehdejší český král Václav I. písemně potvrdil jejich darování jednomu z rytířských řádů. Nyní patří k velmi oblíbeným místům k bydlení. Je to odtamtud velmi blízko na Karlštejn a Velkou Ameriku, kam se dostanete třeba po cyklostezce vedoucí podél řeky Berounky,“

řekla pro LP-Life historička Jana Koukalová

Otevřít v galerii (4)
Funkcionalistická vila v Dobřichovicích.
Funkcionalistická vila v Dobřichovicích. Zdroj: LP-Life.cz

Pokud vás funkcionalismus uhranul, máte štěstí. Vila může být totiž vaše. Na rozdíl od jiných funkcionalistických staveb, které jsou obvykle ve vlastnictví kulturních institucí a slouží jako muzea, je tato vila připravena k nastěhování. A nabízí opravdový luxus. Prostorné místnosti, funkční krb, terasu, tři samostatné ložnice, vinný sklípek a prádelnu. Blízko je odsud do města i do přírody. Pokud se tedy chcete vrátit v historii do doby první republiky, je tato vila to pravé pro vás. 

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ, Okolí Prahy

Nenápadný Molochov, z jehož balkonů komunisté sledovali pád režimu 

Ve funkcionalistickém stylu se nestavěly jenom vilu, naopak. Funkcionalismus vévodil také bytovým domům. Pokud jezdíte kolem Letné, možná jste si všimli bloku domů, který se nachází hned vedle Letenské pláně. Relativně nenápadný dům, který na první pohled není ničím zajímavý. Prošel si však něčím, co z něj činí velmi důležitou součást historie. Židovští architekti Karl a Otto Kohnovi projekt pro židovské ani nestačili dokončit, museli totiž emigrovat. První nájemníci byli tedy paradoxně nacisté, později komunisté. Ti tak v roce 1989 mohli z balkónů sledovat pád komunistického režimu. 

Otevřít v galerii (4)
Obývací pokoj s výhledem do zahrady.
Obývací pokoj s výhledem do zahrady. Zdroj: LP-Life.cz

Zdroje: loosovavila.cz, muzeumprahy.cz, magazin.aktualne.cz, Tugendhat.eu

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: