Globální značky hromadně odcházejí z Ruska. O co všechno přijdou běžní Rusové? A jak se budou oblékat ruské ženy?

Život v Rusku se pro jeho obyvatele může po odchodu velkých firem stát noční můrou.
13. března 2022
 
Hlavní stránka Nové články

Zkuste si představit svůj obvyklý, odpočinkový víkend. Po probuzení pravděpodobně zkontrolujete své sociální sítě, možná se rychle podíváte na zprávy na to, co se děje ve světě. Půjdete nakupovat do svého oblíbeného obchodu, pustíte si film na Netflixu, dobrou hudbu na Spotify, zajdete někam za kulturou, třeba do kina, nebo se si zarezervujete víkendový útěk z města přes Booking. A teď si představte, že pokud byste žili v Rusku, nic z toho už pravděpodobně neuděláte. Globální firmy ve velkém opouštějí ruský trh a normální život v Rusku už nebude jako dřív. Podívejte se, jaké společnosti už na ruském trhu nenajdete. 

 

Elegantní žena s nákupními taškami

Důvodem jsou sankce, ale také integrita firem 

Mezinárodní sankce, uzavření vzdušného prostoru nebo restrikce související s odpojením Ruska od mezinárodního zprostředkovatele transakcí SWIFT, to vše jsou důvody, proč se množství globálních společností rozhodlo odejít z ruského trhu. Nejen že export produktů do země je kvůli uvaleným sankcím značně komplikovaný a v mnohých případech až nemožný, velkou roli hrají také obavy z odlivu potenciálních zákazníků, pokud by společnosti s Ruskem obchodní vztahy nepřerušily. A také čistě etická rovina, kdy značky ruskou invazi na Ukrajinu odsuzují a distancují se od původce válečné agrese. 

Končí luxusní butiky i běžné módní řetězce 

Ruské ženy, které jsou celosvětově považovány za jedny z nejstylovějších a jsou známé tím, že si na luxus v oblékání potrpí, mají teď smůlu. Zavření obchodů se nevyhnulo ani luxusním značkám. I přesto, že ruská klientela kupuje celosvětově 3 % světového luxusního zboží, luxusní obchody v čele s módním gigantem LVMH, pod jehož křídla spadá třeba Louis Vuitton, Dior, Givenchy nebo Fendi, zavřely vstupní dveře svých poboček na neurčito. 

„Vzhledem k aktuální situaci v regionu LVMH s lítostí oznamuje, že od 6. března dočasně uzavře své prodejny v Rusku,“

sdělil agentuře AFP tiskový mluvčí společnosti. 

Pobočky v Rusku uzavírá také Prada.
Pobočky v Rusku uzavírá také Prada. • Zdroj: Profimedia

V Rusku tento francouzský prodejce provozuje 124 obchodů, o práci tak přijde přibližně tři a půl tisíce zaměstnanců. 

Pro uzavření svých prodejen se rozhodly i další známé značky, například prodejce luxusních šperků Cartier, italská Prada, jedna z nejslavnějších módních značek Chanel nebo francouzský Hermes. 

Nekončí ale pouze drahé značky. Uzavření svých prodejen oznámily také společnosti spadající pod fast fashion, celosvětově velmi oblíbený a úspěšný řetězec Inditex, pod který spadá například Zara nebo Bershka, a také H&M. Také jedni z nejznámějších světových výrobců sportovního oblečení, konkurenční společnosti Nike a Adidas oznámily svůj konec v zemi. 

Chanel v Rusku uzavřel prodejny.
Chanel v Rusku uzavřel prodejny. • Zdroj: Profimedia

Pro Rusky je přitom móda velmi důležitá. A nejen pro ty, které si to mohou opravdu dovolit, ale také pro ty, které na luxusní zboží šetří klidně i několik měsíců. 

„Bez módy si většina Rusek neumí svůj běžný den ani představit. Asi nikde jinde na světě nenajdete větší útraty v obchodech, než právě v Rusku. Je to i kvůli tomu, že zde v luxusních obchodech nenakupují jenom bohatí, ale také hodně těch, kteří si na to v jednom měsíci vydělají a v dalším všechny tyhle peníze nechají právě za luxusní oblečení, kabelky nebo šperky. Každý chce vypadat, že si to může dovolit, i když to tak ve skutečnosti ani nemusí být. Za normální situace jsou nákupy v drahých obchodech jednou z nejoblíbenějších a nejčastějších činností,"

řekla pro LP-Life Markéta Havlíčková, která v Moskvě rok žila, když tam její manžel dostal práci.

Žena si vybírá oděvy.
Žena si vybírá oděvy. • Zdroj: Unsplash

Platba kartou? Půjde to jen hotově 

Jen málokdo z nás v dnešní době nosí v peněžence hotovost, obyvatelům Ruska pravděpodobně nic jiného nezbude. Svůj odchod ze země oznámila Visa, Mastercard i American Express. Apple omezil funkci Apple Pay, Paypal zase blokuje některé banky a neregistruje nové uživatele.

Nezávislá média a sociální sítě v Rusku politici nechtějí

Situace s nezávislými médii byla tristní už před invazí. Většina ruských médií následuje vládní linku a jsou pod kontrolou státu. Svobodná média zde téměř neexistují, a pokud ano, v souvislosti se současnou situací jsou státem blokována. Získávání informací je v Rusku den ode dne těžší. Jedním z posledních zdrojů jsou sociální sítě, i to může být brzy minulostí. Ruský cenzurní úřad nyní kompletně zablokoval přístup k Facebooku a omezil Twitter. Končí také oblíbená sociální síť pro mladé TikTok. 

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6

„Ve světle nového zákona o "falešných zprávách" nemáme jinou možnost, než pozastavit živá vysílání a obsah naší video služby, dokud nepřezkoumáme bezpečnostní důsledky tohoto zákona,“ 

uvedl v oficiálním prohlášení TikTok. Reagoval tak na nový zákon, který zakazuje zveřejňovat jiné než oficiální informace ke konfliktu na Ukrajině. 

Kromě toho se Rusové nedostanou ani k zahraničním médiím. Úřad zablokoval ruské verze zpravodajského serveru BBC a weby Rádia Svobodná Evropa, Deutsche Welle a Meduza, Ruské ministerstvo zahraničí svůj krok odůvodnilo tím, že zpravodajská stanice BBC je zneužívána k podkopávání vnitřní bezpečnosti Ruska a politické situace ve státě. K tomuto kroku se vyjádřilo i samotné vedení BBC. 

„Často se říká, že pravda je první válečnou obětí,“

řekl k situaci generální ředitel BBC Tim Davie. 

Konec internetu v Rusku? 

Situace se rychle vyvíjí a podle posledních informací by Rusové mohli přijít také o celosvětový internet, a využívat pouze ten s ruskou doménou.

„Rusko se začalo připravovat na odpojení od globálního internetu. Nejpozději 11. března musí být všechny servery a domény převedeny do ruské zóny,“

sdílela na Twitteru běloruská nezávislá televize Nexta s odkazem na oficiální vládní dokument.

Kultura už jen lokálně

Bez hudby, filmu nebo dobrého podcastu si velká většina z nás svůj den už neumí ani představit. Rusové teď budou muset. Svou činnost zde ukončila i švédská společnost Spotify. K ukončení své činnosti v Rusku se rozhodla také streamovací platforma Netflix. Milionu uživatelů, který měl na Netflixu zřízený účet, se už na další sérii svého oblíbeného seriálu nepodívá. Filmové společnosti jako Disney, Paramount, Warner Bros nebo Sony nebudou v Rusku uvádět nové filmy. 

O co dalšího válka Rusy připraví? 

Z trhu odchází také švédský řetězec s nábytkem Ikea. Po oznámení zavření všech poboček vzali obchodní domy Rusové doslova útokem. Končí i Booking, zprostředkovatel ubytování, nebo McDonald’s, který v zemi dočasně zavírá všech 847 poboček. Konec všech aktivit oznámila také francouzská kosmetická společnost L’oreal. 

Odcházejí i české firmy 

Obecně Rusko nepatří k významným strategickým trhům českých značek, najdou se ale výjimky. Jednou z nich je například Škoda Auto. V jejím případě patří ruský trh k jedněm z nejvýznamnějších. I přesto se firma pozastavit veškeré aktivity včetně dovozu aut a provozu dvou závodů v Nižním Novgorodu a Kaluze. Ani české pivo už si tamní obyvatelé nevychutnají. Na ruský trh zanevřel i Plzeňský prazdroj, Staropramen, Budějovický Budvar nebo Bernard.

Rusové můžou přijít o mnohem víc než jen o pohodlí 

Běžní obyvatelé tak nepřijdou jen o svůj komfort a luxus, někteří se mohou ocitnout dokonce na pokraji existenčního minima. Vlivem odchodu globálních značek dojde také k velkému otřesu na pracovním trhu. Zrušeno bude množství pracovních míst, což povede k rapidnímu zvýšení nezaměstnanosti. Podle slov mluvčích mnohých značek je jejich opětovný návrat podmíněn právě koncem války.

Zdroje: E15, iDnes.cz, Médiář, Marketing a media, Nexta, CNN, sociální sítě, vlastní dotazování 

 

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Studentka marketingové komunikace a žurnalistiky. Pokud mě nenajdete na házenkářském hřišti, budu nejspíš na brunchi v některé z pražských kaváren nebo ve víru velkoměsta. Miluju sport všeho druhu - ať už aktivně nebo jako fanynka. Baví mě móda, kosmetika, světové dění, cestování a čtení.
Barbora Večeřová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks