Top hledané
Výsledky (0)
Pokud míříte do Veletržního paláce Národní galerie na nové výstavy, máte se na co těšit. Luxusní díla zde představují především dvě velké dámy uměleckého světa: Katharina Grosse a nedávno zesnulá Maria Lassnig.

Grand Opening ve Veletržním paláci: Těšte se na velké umělkyně! (od 15.2.)

Eva Ledecká
15. února 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Katharina Grosse, Zázračný obraz

Na tiskové konferenci byla přítomna Katharina Grosse, která si velmi pochvalovala luxusní prostor Velké dvorany ve Veletržním paláci, kde vystřídala práce čínského umělce Aj Wej-weje. Místo obrovského člunu plného uprchlíků zde nyní můžete obdivovat ohromná plátna malovaná na míru tomuto prostoru s názvem Zázračný obraz.  

Malba stvořená na míru Velké dvoraně

Jak sama prozradila, tento prostor jen podporuje nezávislost své malby, jež tvoří průmyslovými pistolemi rozprašující barvy, a která může být stvořena na jakémkoliv podkladě. Ocenila luxusní prosklený strop, který v každou denní dobu a za různého počasí dodává interiéru novou, neopakovatelnou podobu.

Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5
Prodej luxusní vily 5+kk se zahradou, Praha 5, Praha 5

Na jejích plátnech nacházíme abstrakce. Pro Katharinu znamenají skok do nové situace, návštěvu jiné reality. A jak sama doufá, její dílo nebude jen objektem ke shlédnutí, ale také prostředkem k zamyšlení. Zatímco Velkou dvoranu zastřelo tajemno abstrakce od podlahy až ke stropu, první patro z části ovládl americký realismus, z větší části pak formátově přístupnější abstrakce a autoportréty.

Celoživotní dílo umělkyně Marie Lassnig

První patro obsadila rozsáhlá retrospektiva jedné z nevýznamnějších umělkyň 20. i 21. století Marie Lassnig (1919-2014), která vznikla ve spolupráci s Tate Liverpool. Najdete zde přes 50 velkoformátových obrazů, kreseb a soch. Její tvorba byla zaměřena na lidské tělo a sebeprezentaci. Mezi luxusními vystavenými díly najdete několik jejích citací, které stojí za zamyšlení. Přinášíme některé z nich:

„Okraj plátna slouží jako hranice, to je velká škoda.“

„Umění začíná výzkumem mozku a rovněž výzkumem citů.“

„Naše oči by měly myslet.“

Přestože kromě těchto velkých umělkyň najdete ve Veletržním paláci i další nová díla jiných autorů, tyto dvě patří mezi ty nejhlavnější. A také vám nechceme všechno prozradit! Navštivte Veletržní palác 15. 2. v 19:00 v rámci slavnostního večera nebo kdykoliv později.

Luxusní výstava Kathariny Grosse Zázračný obraz bude k vidění do 7. ledna 2019, retrospektivní výstava Marie Lassnig do 17. června 2018.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47 170 00 Praha Česká republika
+420 224 301 122