Top hledané
Výsledky (0)
Eduard Heger - premiér Slovenské republiky poděkoval Ukrajincům, že bojují i za Slovensko. Pomáhat jim chce i po skončení války.

Robert Fico a Peter Pellegrini jsou ruští zaprodanci, vyhlásil Eduard Heger. Nepřestaneme pomáhat Ukrajině.

Kristina Valachyová
08. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Eduard Heger

Slovenský premiér Eduard Heger nově přijal představitele ukrajinsko-slovenské skupiny přátelství, mezi nimiž byli i poslanci politické strany Sluha lidu. Návštěva zvlášť ocenila Slovensko za to, že poskytlo železniční překladiště v Hanisce u Košic, přes které se přepravuje na Ukrajinu pomoc z celé Evropy. Členové skupiny dále slovenského premiéra informovali, že po válce bude na Ukrajině třeba obnovit nejen infrastrukturu, ale také školy či lékárny.

Eduard Heger sa pomodlil za pokoj pro těžce zkoušenou Ukrajinu
Slovensko darovalo Ukrajině systém S-300

„Tohle není jen krize. Toto je brutální válka. Nepřestaneme pomáhat Ukrajině".

řekl Heger. 

Pomoc Eduarda Hegera je o to víc silnější, co se vrátil z Ukrajiny, kde viděl masové hroby s lidskými těly a zdevastovanou Buču. 

 

Návštěva Ukrajiny premiérem otřásla

Slovenský premiér Eduard Heger navštívil Kyjev 8. dubna společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem diplomacie EU Josepem Borrellem. Na setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským přijel s konkrétním návrhem pomoci Ukrajině.

Týkat se měl perspektivy vstupu Ukrajiny do Evropské unie, jakož i možností vývozu obilí do světa, „jelikož Ukrajina je jedním z největších exportérů a přístavy jí zablokovalo Rusko“. Zároveň potvrdil, že jde o jeho první zahraniční cestu v neprůstřelné vestě.

Eduard Heger navrhl i zvýšení využití slovenského centra humanitární pomoci. Během jeho návštěvy se na veřejnost dostala informace, že Slovensko Ukrajině darovalo systém protivzdušné obrany S-300.

Otevřít v galerii (5)
Zdevastované město a desítky mrtvých civilistů
Zdevastované město a desítky mrtvých civilistůZdroj: Úřad vlády SR
Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Slovensko darovalo Ukrajině systém S-300. Nyní Slováky chrání čtyři baterie raket Patriot.

Slovenské nebe tak momentálně střeží systém Patriot. Slovenská republika darovala systém S-300 na základě žádosti Ukrajiny o pomoc při obraně svého území ve smyslu článku 51 Charty OSN proti ozbrojené agresi ze strany Ruské federace. Tajný přesun ze Slovenska měl trvat dva dny.

Otevřít v galerii (5)
Protivzdušná obrana Patriot
Protivzdušná obrana PatriotZdroj: Ministerstvo obrany SR

Za poskytnutí systému S-300 Ukrajině Slovensku poděkoval americký prezident Joe Biden. Mimochodem americký prezident vysílá na Slovensko také první dámu Ameriky. Jill Bidenová nejprve zavítá do Rumunska. Potom přijede na Slovensko a podle agentury Reuters kromě Bratislavy navštíví i Košice a Vyšné Německé. Setká s ukrajinskými ženami a dětmi, humanitárními pracovníky a Slováky podporujícími rodiny uprchlíků.

Názory na to, zda poskytnout Ukrajině pomoc v podobě zbraňového systému v boji proti Rusku, se ve slovenském parlamentu značně lišily. Zatímco koalice krok předsedy vlády chválila, opozice tvrdí, že jde o přímé zapojení se do války.

 

Rozdílné názory

Slovenská národní strana vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby okamžitě odstoupil z postu předsedy vlády.

„Je to největší podvod na občanech Slovenské republiky, jaký mohl ústavní činitel spáchat. Dovolil vyvézt protivzdušný systém S-300 na Ukrajinu. Hodnota systému S-300 je několik set milionů eur. Tento systém je určen k ochraně Slovenska a patří Slovenské republice. Nikdy nebyl nikomu prodán a nakládat s ním mimo území Slovenské republiky je v rozporu se všemi mezinárodními závazky Slovenské republiky. Eduard Heger podvedl občany Slovenska a je prvním premiérem v historii naší republiky, který se svou vládou bezprecedentně ohrozil bezpečnost Slovenské republiky. Dodávání těžkých zbraňových systémů je dobrodružstvím, k němuž tato vláda neměla žádný mandát. Eduard Heger musí po návratu z Ukrajiny podat neprodleně demisi a učinit vše pro to, aby byly co nejdříve nové parlamentní volby,“

prohlásila Slovenská národní strana.

„Pánové Heger, Naď a Matovič předvedli ohledně dodávky zbraní na Ukrajinu tak neuvěřitelnou lež přímo do očí slovenským občanům, že jejich vláda ztratila jakékoli morální právo na další existenci,“

vyjádřil se Peter Pellegrini z HLASu.

"Prezidentka Zuzana Čaputová s premiérem Eduardem Hegerem (OĽANO) nás otevřeně zatahují do války na Ukrajině,"

prohlásil to šéf opozičního Smeru-SD Robert Fico.

„Slovensko disponovalo jen jediným kusem odpalovacího zařízení S-300, které jsme zdědili ještě z dob Československa,“

uvádí portál Fontech.

Systém je vybaven raketami 5V55R, které mají dosah 75 kilometrů a maximální rychlost téměř 7 000 kilometrů za hodinu. Nesou hlavici vážící 133 kilo. S-300 je vhodný pro sestřelování klíčových cílů, jako jsou například větší letadla.

Heger tvrdí, že darování protiletadlového systému neznamená, že se Slovenská republika stala účastníkem ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Ujistil také, že obranyschopnost Slovenska je nadále zajištěna a v nejbližších dnech bude posílena dodatečným systémem protiraketové obrany ze strany spojenců.

„Jde o zodpovědné rozhodnutí, kterým Slovenská republika jakožto země, která podporuje mír, svobodu a ochranu lidských práv, poskytuje pomoc ve formě čistě obranného systému Ukrajině a jejím nevinným občanům, přičemž věříme, že tento systém pomůže zachránit co nejvíce nevinných Ukrajinců před další agresí Putinova režimu,“

uvedl premiér.

Otevřít v galerii (5)
Eduard Heger v helmě a neprůstřelné vestě
Eduard Heger v helmě a neprůstřelné vestěZdroj: Úřad vlády SR

Proč Slovenská republika neinformovala dříve, že Ukrajině dodá systém S-300?

Celá akce byla z důvodu operační bezpečnosti provedena rychle a v režimu přísného utajení, aby se předešlo ohrožení slovenských vojáků v procesu přípravy a nakládání doma, ale i riziku zničení systému agresorem. Je třeba podotknout, že S-300 je obranný systém, který výrazně pomůže Ukrajině bránit se vůči agresorovi. Informovaly o tom slovenské ozbrojené síly . Aktuálně médii koluje informace, že obranný systém S-300 ze Slovenska je již zničen. Ukrajinská strana však oficiálně potvrdila, že jde o dezinformace.

Náhrada za S-300

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Ministr obrany Jaroslav Naď už v minulosti potvrdil ochotu poskytnout Ukrajině systém S-300, bude-li za něj Slovensko mít adekvátní náhradu. Nyní je Slovensko chráněno Patriotem. Konkrétně jde o čtyři špičkové systémy protivzdušné obrany Patriot, které dokáží spolehlivě identifikovat hrozbu.

Dvě poskytli Němci a jednu Holanďané, tuto čtvrtou poskytnou naši američtí spojenci. Všechny baterie budou postupně rozmístěny tak, aby pokryly území Slovenska a budou zde, dokud to bude zapotřebí. Čtyři baterie špičkového systému Patriot v nejmodernější verzi PAC 3 poskytují nesrovnatelně vyšší obranný potenciál než jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987. Jedná se tedy o jednoznačné posílení obrany Slovenska,“ 

vyjádřil se v minulosti Naď.

Argumentoval přitom i potřebou zbavit se závislosti na ruské technice či problémy se servisem systému vzhledem k ruské agresi na Ukrajině. Avizoval, že vláda nebude při rozhodování brát v úvahu jakékoli výhrůžky od „válečných štváčů z Moskvy“.

Slovensko se po odhalení, že tajně dodalo Ukrajině systém protivzdušné obrany, opět zviditelnilo. Svědčí o tom zprávy ve světových médiích.

 

Premiér Eduard Heger navštívil i město Buča, kde byly objeveny desítky těl civilistů

Podle Hegera je Buča pomníkem ruského barbarství. Uvedl, že šéfovi Kremlu Vladimirovi Putinovi nesmíme dovolit pokračovat v jeho válečných zločinech páchaných vůči ukrajinskému lidu.

„Dnes jsem navštívil město Buča, které leží jen pár desítek kilometrů od Kyjeva. Ruská armáda ho okupovala přibližně měsíc a po jeho osvobození se celý svět dozvěděl děsivá fakta o ruské agresi. Zdevastované město a desítky mrtvých civilistů, kteří byli zavražděni krutým způsobem. Viděl jsem i masové hroby a vůbec nebudu přehánět, když řeknu, že tento pohled mnou hluboce otřásl,“

napsal Heger na sociální síti.

Eduard Heger dodal, že válečné zločiny musí být spravedlivě potrestány a Slovensko přispěje k tomu, aby se všechna válečná zvěrstva vyšetřila. Francie, Slovensko a nově také Velká Británie. To jsou země, které na Ukrajinu vyslaly forenzní týmy pomáhající s prošetřením ruských válečných zločinů.

Otevřít v galerii (5)
Eduard Heger a zdevastované město Buča
Eduard Heger a zdevastované město BučaZdroj: Úřad vlády SR

Děkuji, Slováci, vzkázal prezident Volodymyr Zelenskyj

Premiér Eduard Heger jednal i s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Během setkání s ukrajinským prezidentem v Kyjevě prohlásil, že Ukrajina patří do Evropské unie. Podle něj má Ukrajina právo získat status kandidátské země.

„Věříme, že s naší pomocí Ukrajina zvítězí nad ruským agresorem, vyžene tohoto agresora ze svého území a bude moci rychle obnovit svou zemi i za pomoci Slovenska a dalších zemí a bude se moci stát členem Evropské unie,“

říká Heger.

Premiér po příchodu z Ukrajiny zdůraznil, že Ukrajina je náš soused a přítel a Slovensko potřebuje stabilního a prosperujícího partnera. Reagoval i na prohlášení opozice. Slovensko je podle slov premiéra aktuálně zajištěno tak, jako nikdy v historii. Řeči opozice jsou podle něj lži.

Robert Fico a Peter Pellegrini podle něj jdou prý svými prohlášeními proti zájmům Slovenska a chovají se jako ruští agenti. Zároveň je vyzval, aby spolu s ním navštívili Ukrajinu a podívali se osobně na zvěrstva, která se tam dějí.

„Jsem vděčný předsedovi vlády Eduardu Hegerovi a celému slovenskému národu za nezbytnou vojenskou pomoc, jakož i srdečné přijetí našich lidí,"

uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že země, která pomůže zbraněmi Ukrajině, se stane terčem.

Může tedy Slovensko očekávat překvapení?

Otevřít v galerii (5)
Eduard Heger a Volodymyr Zelenskyj
Eduard Heger a Volodymyr ZelenskyjZdroj: Úřad vlády SR

Zdroj: SITA, TV MARKIZA, Úrad vlády SR, Eduard Heger facebook, Fontech, Aktuality, SIU, Ozbrojené sily SR, Ministerstvo obrany SR, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze