Top hledané
Výsledky (0)
Klasické lyžování je vám málo? Zkuste heliskiing! Přinášíme tipy na ty nejlepší evropské i světové destinace.

Heliskiing: Tipy na světové destinace pro maximální adrenalin

Jana Fikotová
18. ledna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Už nevíte co by a přitahuje vás vzrušení v rámci zimních sportů? Vydejte se s lyžema vrtulníkem až na samotné vrcholky hor. Zažijete nejen maximální adrenalin, ale i svahy bez lidí. To je heliskiing, sport, který poprvé v roce 1958 objevil na Aljašce lyžař Bengt Binks Sandahl.

Dnes tento sport nabízí jako jednodenní zpestření i běžná lyžařské střediska. Vícedenní all-inclusive zájezdy většinou zahrnují ubytování v chatce uprostřed divoké přírody s luxusním zázemím a prvotřídní plnou penzí. Týdenní dovolená vás vyjde přibližně na čtvrt milionu korun. Heliskiing má však v každé zemi svá pravidla. 

Vrtulníkem na samotný vrchol
Adrenalin v podobě heliskiingu
Vyzkoušejte heliskiing

Do oblak kousek od hranic

Jedno z nejluxusnějších rakouských středisek Lech Zürs nabízí dvě možnosti sjezdu. Pro zkušenější je to Mehlsack, pro začátečníky či pokročilé je vhodný Orgelscharte a sjezd vedoucí do údolí Schneetal.

Ve Francii je tento sport z důvodu ochrany životního prostředí zakázaný. Jediným místem, které částečně spadá do Francie a dá se tu heliskiing provozovat, je středisko La Rosiere, jehož větší část je na italských hranicích.

Ideálním místem na tento sport je i Mont Blanc, a to ze švýcarské či italské strany. I Livigno od roku 2013 vítá milovníky tohoto adrenalinového sportu s otevřenou náručí. Sjet si můžete z vrcholů do údolí Val del Monte a Val delle Mine. V údolí Aosta najdete Valgrisenche. Ve Švýcarsku si pak můžete vyzkoušet nejluxusnější alpské středisko vůbec – Zermatt. Dalšími středisky je St. Moritz nebo Verbier. Odtud si můžete vrtulníkem též odletět na vrcholky hor a projet se divokým sjezdem na lyžích.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Až na konec světa

Kolébkou lyžování z vrtulníku je však Kanada. Ideálním místem je luxusní pohoří Carboos a Monashees a konkrétně například lyžařské středisko Whistler-Blackcomb v Britské Columbii. Agentury však pořádají zájezdy na heliskiing i do Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, na jižní svahy Kavkazu v Gruzii v okolí pětitisícového Kazbeku  a také na Kamčatku. Heliskiing se však provozuje i na Aljašce, na Novém Zélandu a v Himálajích.

Zkušenost a kvalita

Tento druh lyžování vyžaduje nadprůměrné lyžaře, kteří jsou schopni dlouhodobě lyžovat ve volném terénu. Před cestou je nutné se dobře připravit, a to včetně absolvování lavinového kurzu.

Než vyrazíte za vysněným adrenalinem, je důležité si pořídit i kvalitní vybavení jak na samotné lyžování, tak i na lavinové nebezpečí. S sebou si tedy určitě sbalte lavinový batoh ABS, vyhledávač, sondu i lopatku! Pak už stačí mít dostatek finančních prostředků, vybrat si místo a váš vysněný luxusní sportovní zážitek může začít!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze