Top hledané
Výsledky (0)
Komiks, jako umělecké médium a speciální forma tištěného příběhu, existuje na světě od sklonku 19. století. Tak jako všechny umělecké směry, i komiks prošel svým vývojem a ovlivnil řadu dalších uměleckých oborů.

Historie komiksu

Eva Ledecká
02. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

„Komiks je vstupní branou ke gramotnoti“- Art Spiegelman, komiksový kreslíř, editor a spisovatel z New Yorku, autor komiksu Maus, za který obdržel Pulitzerovu cenu.

Komiks vznikl v Americe a za jeho průkopníka se považuje F. Outcault se svým luxusním komiksovým příběhem Žluté dítě (Yellow kid). Na začátku 19. století se komiksy vydávaly jako přílohy novin a časopisů. První komiksový měsíčník se objevil až v roce 1922 a nazýval se Comics Monthly. V té době spatřil světlo světa také oblíbený komiks s příběhem Tarzana od Hala Fostera a Mickey Mousea od Disneyho.

Batman a Superman

Zlatá éra komiksu však přišla o něco později, a to s příchodem známých a oblíbených hrdinů Batman a Superman. První číslo Supermana se prodávalo po 10 centech a vytištěno ho bylo 200 000 kusů. Sedmé pokračování se už tisklo v luxusním nákladu půl milionu.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Batman přišel jen o pár let později po Supermanovi. V roce 1939 ho nakreslil Bob Kane, který se při jeho návrhu nechal inspirovat luxusním létajícím strojem od Leonarda da Vinci. Superman a Batman mají podobné vlastnosti: pomáhají lidem a bojují proti zlým silám. Na rozdíl od Supermana však Batman nemá žádné nadpřirozené schopnosti.

Lidi komiksy milovali, protože představovaly něco zcela nového a oni tak mohli skrze živé ilustrace zažívat mnohem zajímavější příhody, než jim tehdejší doba umožňovala. V polovině 20. století existovalo na 400 různých postav podobných Batmanovi a Supermanovi.

Hrdinové nové doby na scéně

Tak, jak se měnil svět, měnil se i komiks. Lidstvo se začalo zajímat o vesmír a na popularitě začal stoupat žánr sci-fi. Společnost Marvel Comics, která dnes společně s DC Comics patří mezi největší světové vydavatelství komiksů, přišla s novým hrdinou, kterým nebyl nikdo jiný než slavný X-Man.

Rok 1963 přinesl další postavu, která se stala světovým hrdinou. Spiderman s neobyčejnými schopnostmi je populární do dnes a těžko byste hledali dítě, které ho nezná.

Manga v Japonsku

Byla by však chyba zůstat jen v USA a opomenout asijský kontinent. Právě Japonsko je totiž největším producentem komiksů, kterým se říká manga. Obliba těchto příběhů a jejich luxusních hrdinů dorostla až do takové míry, že je můžete oživlé běžně potkávat v japonských ulicích v podobě převlečené mládeže.

Mirek Dušín v Čechách

Ani České republice se komiksy nevyhnuly. Vzpomeňte například na příběhy Rychlých šípů, kde hrdinu představoval správňák Mirek Dušín. Má sice do postavy akčního superhrdiny docela daleko, ale oplývá stejnými vlastnostmi. Snaží se ze všech sil bojovat proti zlu.

Komiks ovlivnil výtvarné umění (Roy Lichtenstein), kinematografii (Siderman, Batman, Sin City - filmová společnost Miramax) a především spotřebitelský trh. Luxusní postavy Supermana, Batmana, X-Mana i Spidermana najdete na téměř na všem: od ponožek po elektroniku.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze