Top hledané
Výsledky (0)
Růžová barva, snad jako jediná, vyvolává tak silné pocity na dvou odlišných březích: na jednom neskutečně přitahuje, na druhém extrémně odpuzuje. Na kterém břehu stojíte vy?

Historie RŮŽOVÉ: Gucci, Prada, Céline v milované i nenáviděné barvě!

Eva Ledecká
11. září 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Comme des Garçons, ensemble, fall 2016, “18th-Century Punk” Collection, fall/winter 2016, Japan, museum

Newyorské muzeum Fashion Institute of Technology je považováno za jedno z nejdůležitějších  muzeí na světě. V současné době hostí luxusní výstavu Pink: the History of a Punk, Pretty, Powerful Colour, která potrvá až do 5. ledna 2019. Zkoumá měnící se význam růžové barvy za posledních 300 let.

Výstava, která má část chronologickou a tematickou, analyzuje symbolickou evoluci růžové barvy a jejích odstínů. Na výstavě najdete přes 30 luxusních modelů z různé doby a také od různých návrhářů: Prada, Gucci, Comme de Garcon, Céline atd.

Růžová je spojená s dívkami, něžností, Barbie panenkami a všemi ženskými věcmi. Symbolika a význam růžové barvy se však během času měnili. Stereotyp růžové pro dívky a modré pro chlapce platí teprve od poloviny 20. století. Ne vždy a všude se muži nad růžovou ušklíbali.

„Je to společnost, kdo rozhoduje o tom, která barva bude co znamenat,“ říká Valerie Steel, kurátorka výstavy.

V 18. století například Madame Pompadour pomáhala tomu, aby se růžová stala módní na luxusních francouzských dvorech. Byla stejně tak jako pro slečny a dámy, vhodná také pro muže, kteří nosili růžové obleky podobně, jako ženy nosily růžové šaty. V odlišných kulturách, jako třeba v té indické, muži růžovou barvu stále nosí.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

V polovině 19. století přenechali muži růžovou svým ženám, sestrám a dcerám...

„Růžová byla v té době vnímána jako barva hezká, která vyjadřuje jemnost a hravého ducha,“ dodává Steel.

Později byla považovaná jako barva druhé kůže, využívali ji návrháři luxusního spodního prádla.

Během 60. let měla dvojí osobnost: byla dostatečně sofistikovaná na to, aby ji mohla nosit Jackie Kennedy a dost sexuální a erotická, aby ji mohla mít na sobě Marilyn Monroe ve filmu Gentlemen Prefer Blondes z roku 1953, kde na sobě měla luxusní diamantové růžové večerní šaty. V 80. letech byla oblíbenou barvou punkového hnutí a v 90. letech nabrala popularitu v japonské kultuře a módě. V nedávné době si ji oblíbila také hiphopová kultura a je spojena s homosexualitou.

Růžová ano nebo ne? Váš šatník vám jistě napoví, jak na tom jste.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Fashion Institute of Technology
Seventh Avenue at 27 Street New York City 10001-5992 USA