Top hledané
Výsledky (0)
Reality show Big Brother běží v televizi už podruhé. První řadu vysílala TV Nova už v roce 2005.

Otřesné chyby v reality show Big Brother degradovaly projekt na úplné dno po prvních dvou týdnech. Hejda by mohl litovat

Denisa Zajíčková
28. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Míra Hejda se do projektu pustil odvážně. Bude litovat?

Reality show Big Brother se povedl vskutku mistrovský kousek - sotva se objevila na televizních obrazovkách, už začala ztrácet diváky. To mělo jednoduchý důvod, díly byly nudné a soutěže se zdály, že jsou určené pro pátou třídu základní školy. Podaří se tenhle ambiciózní projekt zachránit? Nebo je snad určen k totálnímu fiasku jako před lety?

Zdá se, že reality show Big Brother se po prvních pár dnech úspěšně řítí ke dnu. Divákům vadí zejména soutěže, které jsou někdy až na hranici hlouposti - jedna z posledních spočívala v tom, že museli strčit hlavu do akvária plného syrového masa a mrtvých ryb a pusou či jazykem otevřít kohoutek. Jindy zase Big Brother uložil jedné ze soutěžících, aby ukradla z bazénu růžový molitan. O tom, co se tam děje v běžné dny ani nemluvě.

Snaha o osvětu selhala

Dříve bylo skoro pravidlem, že soutěžící ve vile přibírali. Měli neomezený přístup k potravinám, alkoholu, nulový pohyb. Dnes už se ví, že to pro tělo není zdravé - a tak šla produkce Novy zcela odlišnou cestou. Nejdřív rozdělila soutěžící na hotelové hosty a kempaře, přičemž druhé zmíněné živili několik dní jen konzervami. I ve vile ale zavedli přísná pravidla. Za každý prohřešek se týmu snižuje rozpočet na jídlo. Dost často tak hladoví, protože nemají možnost se najíst jinde. Pokud se tvůrci inspirovali u drsného Survivora, hodilo by se připomenout, že tam byla šance alespoň něco nalézt v džungli.

Takže místo toho, abychom ukazovali soutěžící, kteří si umí připravit plnohodnotné jídlo, rozumí svému tělu a pravidelně cvičí, ukážeme partu soutěžících, kteří přemýšlí, zda si zaslouží k snídani čtvereček sýra nebo jen trojúhelníček. Bravo, skvělý návod pro všechny s poruchou příjmu potravy. A ne, ani hubnutí tímto způsobem není nic zdravého. V Survivoru se sice všichni vrátili o několik kilogramů lehčí (někteří až o desítky), většina však měla po návratu velké zdravotní problémy. Některé ženy s návratem menstruace, vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů či podrážděným žaludkem.

Otevřít v galerii (2)
Kristýna vypadla už v prvním kole
Kristýna vypadla už v prvním koleZdroj: se souhlasem TV Nova
 

Kde je noční show?

Na přelomu tisíciletí, když se televizní zábava začala zaměřovat na různé reality show, šlo hlavně o kontroverzi. Čas od času se tam někdo opil tak, že celý další den zvracel do kýble (soucítíme, Karle), jindy zase holka přebrala tolik, že se vymočila vedle své postele přímo v ložnici (jméno netřeba, tohle by chtěl zapomenout každý). Ve vile šlo také o Vladkovy šílené hysterické záchvaty, ve kterých vypadal, že se sbalí a půjde domů - v tom lepším případě. To diváky bavilo, protože Vyvolené vyhrál dvakrát, pak ho začala sláva rozčilovat a přestěhoval se do Španělska.

Třešničkou na dortu byly noční show, kde se ukazovaly údy, prsa, milostné chvilky ve vířivce i žhavé doteky. Jenže to dneska do televize už zkrátka nikdo nedá. Za prvé v době sociálních sítí nikoho "nevystřelí z trenek" (podle motta kuchaře Přemka Forejta), když uvidí bradavky. Ostatně žijeme v době, kdy si ženy nechávají za ukázání bradavek platit, proč by to dělaly zadarmo v televizi? Za druhé dnes půjde v době internetu sotva někdo do reality show, kde budou streamovat jeho sprchování po ránu. My už přeci víme, že internet je zrádné a věčné místo... 

Otevřít v galerii (2)
Katrin je velmi emotivní
Katrin je velmi emotivníZdroj: se souhlasem TV Nova

Tak proč to nefunguje, když je evidentně vše jinak?

Dali jsme si několik dlouhých minut, abychom určili nejlepšího a nejhoršího soutěžícího. Nepřišli jsme na to. Ufňukaná Katrin, zvláštní Kristýna nebo sebevědomý Andrej - to vše do reality show patří. Ale není tam nikdo natolik zajímavý, že by se na něj měl divák další den těšit - pokud není zrovna příbuzný. 

O to hůř, že to nemá spád. Nic se tam neděje, Míra Hejda v sobotních přenosech hraje druhé housle - navíc je sobotní přenos z části rekapitulace předchozích dní, která se potom opakuje ještě v neděli. Naděje na zlepšení je vždy - ale neztratila show hned v začátcích důvěru diváků? A nebude později právě moderátor litovat, že do takového projektu šel a létá neustále do Bulharska? Právě tam se totiž show natáčí, Hejda se tam ale na tři měsíce nepřesunul. Navíc budou soutěžící ve vile také na Vánoce.

Světová kritika Big Brothera

Big Brother není pouze literární postavou, ale také název populární reality show, která vznikla původně v Nizozemsku v roce 1999 a od té doby se stala fenoménem po celém světě. Její koncept spočívá v tom, že skupina lidí žije společně v uzavřeném prostoru, kde jsou sledováni kamerami 24 hodin denně. Účastníci jsou odříznuti od vnějšího světa a jsou vystaveni různým soutěžím a úkolům.

Název Big Brother odkazuje na koncept sledování a dohledu, podobný tomu, který popsal George Orwell ve svém románu 1984. V reality show však nejde o totalitní vládu, ale o zábavný formát, kde jsou účastníci nuceni žít společně a soutěžit o různé odměny a výhry. Každý týden jsou nominace na vyhazov a někteří účastníci jsou vyloučeni z domu v závislosti na hlasování diváků nebo v důsledku porušení pravidel. Ty zahrnují například určený den pro úklid, zákaz spánku během dne, používání mikroportů a další.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Show Vyvolení byla drsná konkurence

Big Brother byl adaptován do mnoha zemí po celém světě, a každá verze má své vlastní specifikace a pravidla. Úspěch této reality show spočívá v tom, že diváci mají možnost sledovat životy ostatních lidí v reálném čase, což často vede k dramatickým situacím, konfliktům a emocionálním momentům. U nás si ale dobrou pověst nezískal v roce 2005 - a zdá se, že ani teď. 

Nicméně, reality show Big Brother také čelí masivní kritice. Někteří lidé tvrdí, že sledování účastníků 24/7 může být neetické a může dojít k porušení jejich soukromí - to je však to, v čem celý koncept spočívá. Kritici také poukazují na to, že produkce může manipulovat s obsahem tak, aby zvýraznila kontroverze a zvýšila sledovanost.

Zdroj: redakce, TV Nova, cbs.com, ČSFD

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze