Top hledané
Výsledky (0)
Čtyři dny pátrají američtí i kanadští záchranáři po ztracené ponorce Titan.

Najít jehlu v kupce sena je pravděpodobnější, než dopátrat ztracenou ponorku u Titanicu, komentuje odborník

Barbora Štöklová
22. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ponorka Titan

Pětičlenná posádka se před čtyřmi dny ztratila při plavbě k vraku lodi Titanic. Od té doby se rozjela obrovská pátrací akce, která zatím nepřinesla žádné pozitivní výsledky. Operace se stala zoufalým bojem s časem, protože se předpokládá, že dnes dopoledne dojde lidem v ponorce zásoba kyslíku.

Ponorka Titan se ztratila spolu s pětičlennou posádkou

V neděli večer došlo ke ztrátě plavidla Titan, které se používalo pro cesty k vraku slavného britského parníku v severním Atlantiku. Posádka ztratila kontakt s dispečinkem stovky kilometrů od kanadského pobřeží. Američtí i kanadští záchranáři od té doby pátrají ve vodách pomocí lodí, letadel a sonarových bójí. I přes úsilí americké pobřežní stráže, která stále doufá v nalezení a záchranu pěti pohřešovaných, není zatím známo, kde se plavidlo nachází. Pokud by se podařilo najít ponorku, krizoví pracovníci by museli dopravit záchranné vybavení a pokusit se ji vytažením dostat na hladinu. Vrak Titanicu se nachází ve velké hloubce téměř čtyř tisíc metrů, a tak je extrémně obtížné vyzvednout cokoliv z tak hlubokého místa. Na palubě bylo pět členů posádky, kteří v současnosti svádí boj o život. Dnes dopoledne jim mají dojít zásoby kyslíku. K situace promluvil Ondřej Fér, bývalý novinář a odborník na ponorky.

 

 V současnosti, už zbývá pouze pár hodin, že posádce v ponorce Titan dojde kyslík (nebo možná už došel). Je podle Vás nějaká šance na záchranu?

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Teoretická šance ponorku najít samozřejmě zůstává až do poslední chvíle. Musíme si ale uvědomit že pátrání probíhá na ploše srovnatelné zhruba s rozlohou Belgie a že probíhá v oceánu který je hluboký až 4000 m. Troufám si říct, že hledání pomyslné jehly v kupce sena má větší šanci na úspěch. Dokonce, i kdyby se v ponorce povedlo vynosit na hladinu, vzhledem k jejím malým rozměrům, bude hledání nesmírně obtížné. 

Jak je možné, že se plavidlo ztratí, co se podle Vás stalo?

Příčiny neštěstí které ponorku potkalo jsou v tuto chvíli na úrovni spekulací. Každopádně je třeba kalkulovat s tím, že u ponorek, které jdou do velkých hloubek, se jakákoliv zdánlivě banální porucha nebo závada může stát fatálním poškozením s nejhoršími následky. Bez ohledu na míru pokroku jakou technologie v posledních letech dosáhla stále platí, že oceán je živel ke kterému je třeba přistupovat s maximálním respektem.

Pokud bych byla členem posádky a dostanu se do takové situace, co mohu dělat? Jak se mohu zachránit?

Předpokládám že ponorka měla zavedené standardy a procesy pro případ nepředvídatelných událostí. Na ponorce byly cestující kteří prošli školením, ale nedá se očekávat že by dokázali zastat povinnosti profesionální posádky. Jediné, co cestující mohou v takové situaci udělat, je řídit se do detailů a bez výjimek příkazy velitele. Pokud zůstala posádka ponorky při vědomí potom je na místě zejména zůstat v klidu snažit se šetřit energií a zejména kyslíkem a samozřejmě využít všechny možnosti jak na svou polohu upozornit záchranáře. 

V úterý posádka jednoho kanadského pátracího letadla zachytila zvuky v oblasti, kde se ponorka ztratila. Podle amerických médií se bouchání opakovalo každých 30 minut a bylo slyšet i po čtyřech hodinách, kdy byl nasazen další sonar. Americká pobřežní stráž potvrdila zachycení podvodních zvuků v průběhu noci a sdílela příslušná data s odborníky amerického námořnictva. V této oblasti probíhalo pátrání za pomoci dálkově ovládaných přístrojů, ale v první fázi nevedlo k žádným pozitivním výsledkům.


Dle dostupných informací, pátrací letadlo zachytilo nad oblastí, kde došlo ke zmizení ponorky zvuky, myslíte, že se jednalo o členy posádky?

Mohlo to tak být ale stoprocentní jistotu nemáme. Každopádně je to tak, že klepání je vzhledem k vynikající zvukové vodivost vody, jeden z nejlepších a nejjednodušší způsobu, jak na sebe upozornit. Bohužel nemáme žádné informace o tom, že by se zvukovou signalizaci nebo něco, co by se jí podobalo povedlo zachytit v posledních hodinách.

Otevřít v galerii (1)
Ondřej Flér
Ondřej FlérZdroj: Archiv Ondřeje Fléra, se svolením

Jak by probíhala záchranná akce, pokud by se ponorku dokázalo najít? 

Namísto by musela být dopravena technika, která by ponorku vyzvedla z hlubin nebo z hladiny. V obou případech se jedná o komplikovanou operaci, která bude vyžadovat delší čas, a to je bohužel to, čeho má posádka ponorky v tuto dobu stále méně.

Co se stane, pokud se ponorka nenajde ani zítra? 

Šance na záchranu posádky se bude dále snižovat až do okamžiku kdy bude prakticky jisté, že nikdo z členů posádky již není naživu. Pátrací akce budou nicméně se snižující se aktivitou pokračovat i nadále. Ať už bude tento příběh mít šťastný nebo nešťastný konec, je nesmírně důležité zjistit, co se stalo a využít tuto zkušenost budoucnosti pro vylepšení bezpečnosti na ponorkách. 

Titan, který vlastní společnost OceanGate Expeditions, vezl šéfa firmy Stocktona Rushe i britského dobrodruha Hamishe Hardinga, francouzského znalce Titaniku Paula-Henriho Nargeoleta nebo britského podnikatele s Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana.

 


Zdroj: Novinky.cz, Aktuálně.cz, BBC.com, CNN.com, Česká televize, ct24.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze