Top hledané
Výsledky (0)
Hradčany vznikly v době, kdy už zde dávno stála Malá Strana a Staré Město. Jedná se o luxusní čtvrť, která je ozdobena krásnými paláci a významnými budovami.

Hradčany - působivá čtvrť lemovaná luxusními paláci

Eva Ledecká
26. května 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Hradčanské náměstí

Hradčany se řadí se svou rozlohou mezi nejmenší historické čtvrtě Prahy. Co do krásy a noblesy snad však nemá konkurenci.  

Luxusní čtvrť v sousedství majestátního hradu

Hradčany jsou součástí Prahy 1 a také Prahy 6 a rozkládají se okolo Pražského hradu. Ten také zabírá největší část celé čtvrti, a to včetně zámeckého parku a zahrad, které se rozprostírají na jižních svazích. Hradčany sousedí s Letnou a Letenskými sady a na jihu s Malou Stranou.

Historie půvabné čtvrti

Kolem roku 1320 nechal purkrabí Berka z Dubé na kopci u řeky založit nové město. Stálo právě na místě současného Hradčanského náměstí, avšak tehdy se jednalo pouze o prostranství pro trh a dvě ulice. Na začátku 14. století bylo město opevněno hradbami, které měly 3 brány. V roce 1420 bylo vypáleno a další ničivý požár přišel v roce 1541. Později tyto pozemky koupila šlechta a církev a začalo se s výstavbou měšťanských domů a renesančních paláců. V roce 1598 byly Hradčany povýšeny císařem Rudolfem II. na královské město.

Až v 18. století, kdy probíhala tereziánská přestavba, bylo Hradčanské náměstí propojeno s prvním hradním nádvořím. Uvádí se rok 1784, kdy došlo ke spojení s Královskm hlavním městem Praha.

Luxusní byt Hradčany 159m
Luxusní byt Hradčany 159m, Praha 1

Hradčanské náměstí

Hradčanům kromě majestátního Pražského hradu dominuje Hradčanské náměstí, které patří mezi jedno z nejpůsobivějších náměstí v Praze. Jeho neobyčejnou podobu mu dávají luxusní paláce, které se zde nacházejí.

Vchod do hradu střeží Arcibiskupský palác, který byl v roce 1420 vypálen davem Husitů. Tato nová budova, kterou můžete obdivovat, je postavena nejdříve v renezančním, později v barokním stylu a slouží jako sídlo arcibiskupů.

K nejvýznamnější budově patří renezanční skvost Schwarzenberský palác z let 1545-1563 a Martinský palác z přelomu 16. a 17. století, které vynikají luxusní sgrafitovou výzdobou. Ve Šterneberském paláci najdete výstavní prostory Národní galerie a celé náměstí je obehnáno jinými barokními paláci ze 17. a 18. století.

Loretánské náměstí

Náměstí, kde stojí poutní kostel Loreta s replikou domu Panny Marie, se jmenuje Loretánské náměstí. Jeho dominantou je Černínský palác, nejdelší barokní budova v Praze, ve kterém dnes sídlí Ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1939-1945 bylo hlavním sídlem SS.

Poklidná čtvrť s krásnými výhledy na Prahu.

Nejcennější církevní památkou je Strahovský klášter, z něhož se naskýtají krásné výhledy na Prahu. V jeho areálu najdete kostel sv. Rocha, ve kterém sídlí nejoblíbenější komerční galerie v Praze, galerie MIRO, která vznikla v Berlíně v roce 1987. Poblíž stojí Klášterní pivovar Strahov, který nabízí 10 druhů prý vynikajících piv Sv. Norbert.

V Hradčanech, nedaleko Královského letohrádku, najdete secesní Bílkovu vilu od architekta Františka Bílka z roku 1911. Sloužila jako jeho ateliér a rezidence a po jeho smrti jako muzeum jeho děl.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: