Top hledané
Výsledky (0)
Od 12. 5. do 4. 6. 2019

Milovníci hudby, těšte se! Pražské jaro představí světové novinky

Jana Fikotová
20. března 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Isabelle Faust

V premiéře 74. ročníku Pražského jara budou uvedeny hned tři luxusní díla soudobých českých skladatelů. Program 13. května odstartuje koncert Bamberských symfoniků v Obecním domě.

„Světové premiéry byly vždy pevnou součástí Pražského jara. Láká nás objevovat nové talenty a pestrost současné hudby. Proto jsme s objednávkou oslovili trojici mladých autorů, v jejichž tvorbě se dnešní svět zrcadlí pokaždé jedinečným způsobem,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

Milovníci hudby, těšte se!

Luxusní orchestrální dílo Hypnos z pera Šimona Vosečka zazní 19. května od PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou britského dirigenta Bena Glassberga.

„V Praze jsme měli zatím málo příležitostí poznávat jeho hudbu, která je zároveň moderní i posluchačsky přístupná,“ říká festivalový kurátor soudobé hudby Miroslav Pudlák.

24. května se posluchači seznámí se skladbou s názvem æther. Jakub Rataj představí nezvyklý nástroj těremin, který před sto lety vynazlezl ruský fyzik Lev Sergejevič Těrmen a ovládá se bez doteku, pouhým pohybem rukou. 26. května uslyšíte saxofonové kvarteto Bohemia Atlas mraků od Jany Vöröšové. 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Nádech ciziny

Chybět nebude ani luxusní francouzský soubor Ensemble intercontemporain, který se na Pražské jaro vrací už popáté. „Obvykle zde prezentoval klasiku druhé poloviny dvacátého století nebo osvědčené opusy. Tentokrát přináší horké novinky – novou skladbu Bruna Mantovaniho, kterou nedávno premiéroval, a nové dílo Miroslava Srnky vzniklé pro LA Philharmonic, které v Praze zazní v evropské premiéře,“ upozornil Pudlák. 17. května pak vystoupí Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie.

Celý program najdete na stránkách festivalu, který se koná od 12. 5. do 4. 6. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Pražské jaro
Pražské jaro, o. p. s. Hellichova 18 118 00 Praha 1
+420 257 312 547