Hlavní stránka Nové články

V premiéře 74. ročníku Pražského jara budou uvedeny hned tři luxusní díla soudobých českých skladatelů. Program 13. května odstartuje koncert Bamberských symfoniků v Obecním domě.

„Světové premiéry byly vždy pevnou součástí Pražského jara. Láká nás objevovat nové talenty a pestrost současné hudby. Proto jsme s objednávkou oslovili trojici mladých autorů, v jejichž tvorbě se dnešní svět zrcadlí pokaždé jedinečným způsobem,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

Milovníci hudby, těšte se!

Luxusní orchestrální dílo Hypnos z pera Šimona Vosečka zazní 19. května od PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou britského dirigenta Bena Glassberga.

„V Praze jsme měli zatím málo příležitostí poznávat jeho hudbu, která je zároveň moderní i posluchačsky přístupná,“ říká festivalový kurátor soudobé hudby Miroslav Pudlák.

24. května se posluchači seznámí se skladbou s názvem æther. Jakub Rataj představí nezvyklý nástroj těremin, který před sto lety vynazlezl ruský fyzik Lev Sergejevič Těrmen a ovládá se bez doteku, pouhým pohybem rukou. 26. května uslyšíte saxofonové kvarteto Bohemia Atlas mraků od Jany Vöröšové. 

Luxusní byt na pronájem-47m
Luxusní byt na pronájem-47m, Praha 1

Nádech ciziny

Chybět nebude ani luxusní francouzský soubor Ensemble intercontemporain, který se na Pražské jaro vrací už popáté. „Obvykle zde prezentoval klasiku druhé poloviny dvacátého století nebo osvědčené opusy. Tentokrát přináší horké novinky – novou skladbu Bruna Mantovaniho, kterou nedávno premiéroval, a nové dílo Miroslava Srnky vzniklé pro LA Philharmonic, které v Praze zazní v evropské premiéře,“ upozornil Pudlák. 17. května pak vystoupí Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie.

Celý program najdete na stránkách festivalu, který se koná od 12. 5. do 4. 6. 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (9)

View photo gallery

O autorovi

Jana Fikotová působila jako redaktorka časopisu Story a reportérka Aktuálně.cz. Před odchodem na mateřskou dovolenou byla šéfredaktorkou magazínu OK!. Nyní je externí spolupracovnicí iDNES.cz a TV Prima.
Jana Fikotová
Pražské jaro, o. p. s.
Hellichova 18
118 00 Praha 1
+420 257 312 547