Top hledané
Výsledky (0)
Malý byt jako vzdušné a útulné místo? Proč ne!

I malý byt si můžete zamilovat. Poradíme vám, jak na to

Barbora Večeřová
14. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Bydlení v menším bytě může být příjemné, stačí jen vědět, jak na to

Každý sní o velkém bytě, i ten malý ale můžete proměnit v přednost. Neobejde se to však bez pořádného plánování a promýšlení. I s malým prostorem se dají dělat velké věci. Pokud i vy bydlíte v menším bytě nebo přemýšlíte o jeho pořízení, mohou se vám hodit praktické tipy, se kterým i na pár metrech čtvereční vykouzlíte prostor vašich snů. 

Zbavte se věcí, které už nepotřebujete. Jednou provždy

Každý z nás určitě vlastní plno věcí, se kterými se loučí opravdu s těžkým srdcem. Je to ale potřeba. Buďte nekompromisní. To, co nepoužíváte, zkrátka vyřaďte. Nevyhazujte, to, co nemusíte využít vy, se může hodit někomu jinému. Zkuste se poptat po známých nebo nepotřebné věci prodejte, uvidíte, že obzvlášť v čase kolem Vánoc dokáží udělat opravdu radost. Pokud je pro vás tento bod opravdu těžký, vyzkoušejte úklid podle japonské expertky Marie Kondo, která ve svém bestselleru o úklidu radí, jak se nepotřebných věcí zbavit efektivně a bez lítosti. 

Luxusní byt na prodej 25m2, Praha 3-Vinohrady
Luxusní byt na prodej 25m2, Praha 3-Vinohrady, Praha 3

Výrazné barvy jsou tabu 

Na výrazné barvy a tmavé odstíny rovnou zapomeňte! Zaměřte se spíše na světlé barvy, které místnost nejen rozzáří, ale také umí prostor zvětšit. Nemusíte zůstávat jen u bílé klasiky, dobře poslouží také světle šedá nebo jakákoliv veselá barva ve světlé variantě odstínu. 

 

Sjednoťte svůj styl 

Při zařizování bytu se můžeme snadno nechat zlákat mnoha možnostmi, které sortiment obchodních domů s nábytkem nabízí. Mnoho věcí je sice krásných a na prvních pohled vás jejich design může uchvátit, nesmíte ale zapomínat, že s menším prostorem o nákupech musíte přemýšlet více než kdy jindy. Proto se zkuste zaměřit na jednotný styl, kterého se budete držet. Uvidíte, že pokud se ho budete držet, bude váš byt působit úplně jinak, než kdybyste nakupovali nahodile a bez rozmyslu. Ideální je minimalismus laděný do světlých barev a jednodušších designů. 

Otevřít v galerii (3)
Vzdušný byt nemusí mít desítky metrů čtverečních
Vzdušný byt nemusí mít desítky metrů čtverečníchZdroj: Profimedia

Nábytek vybírejte chytře 

V malém bytě více než jinde platí - funkčnost nadevše. V dnešní době existuje mnoho vychytávek, které vám fungování v menším bytě dokáží usnadnit. Hledejte nábytek se skrytými úložnými prostory, uvidíte, že ty opravdu využijete na maximum. Co se týče skříní, volte takové, které sahají až ke stropu. Opticky prostor otevřou a navíc získáte jistotu, že prostor, který máte k dispozici, využijete na maximum. V kuchyni se zaměřte na vestavěné spotřebiče, v případě obývacího pokoje skvěle poslouží rozkládací gauč, který jistě využijete v případě, když dorazí návštěva. 

Otevřít v galerii (3)
Vestavěné spotřebiče
Vestavěné spotřebičeZdroj: Y&T Luxury Property

Sklápěcí postel může být pohodlná 

Že jsou sklápěcí postele nepohodlné? To už dávno neplatí. Malé byty jsou zkrátka in a výrobci nábytku jsou si toho moc dobře vědomi. I to je důvodem, proč se snaží vyrábět takové sklápěcí postele, se kterými o své pohodlí rozhodně nepřijdete. Při výběru se ujistěte, že má ta vaše pevný rám a je bezpečná. Pokud vás děsí představa, že postel budete každé ráno muset složitě skládat, můžete být v klidu. I na to mnoho výrobců postelí myslí a nabízí inteligentní sklopné systémy, které můžete ovládat doslova jedním prstem. 

 

Zrcadla zvětšují prostor 

Zrcadla dokáží zázraky. Rozhodně vám neradíme, abyste bydleli v zrcadlovém bludišti. Nějaké to zrcadlo však v malém bytě přijde opravdu vhod. Prostor dokáže opticky zvětšit a může se vám tak stát dobrým pomocníkem. 

Otevřít v galerii (3)
Skříně až ke stropu
Skříně až ke stropu Zdroj: Profimedia

Hra se světlem 

Jen málo co dokáže změnit celý vzhled interiéru jako světlo. Jak ale zvolit to správné? Základem je centrální osvětlení, takové, kterým rozsvítíte celou místnost. Toto světlo by ale nemělo směřovat pouze dolů, tím by se opticky zmenšil strop a byt by působil menší. V případě stropního osvětlení zkuste bodová světla, která můžete doplnit oblíbenými LED páskami umístěnými kolem nábytku. Jejich výhodou je nejen design, ale také velká úspora energie a dlouhá životnost. 

 

Pohlédněte se po skleněném nábytku 

Skleněný nábytek je prakticky neviditelný. Obvykle přirozeně splývá s prostorem, dokáže tedy působit mnohem menším dojmem, než například masivní dřevěné stoly. Pokud se nechcete pouštět do skla, například pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, alternativou je akryl. 

 

Malé byty jsou v módě 

Vsadíme se, že na svůj malý byt se už teď díváte jinak. Menší prostor se dá opravdu snadno opticky zvětšit a zútulnit, což zjišťuje stále větší množství lidí. Potvrzují to i experti na reality, o menší byty je totiž opravdu zájem. Může za to nejen fenomén singles, což znamená, že přibývají jednočlenné domácnosti. Za posledních patnáct let se jejich podíl v Česku zvedl ze 24 procent na 30, ve třech domácnostech z deseti tedy žije člověk sám. To, že malé byty mohou být plně dostačující ale zjišťují také rodiny. 

"O malé byty je v posledních letech nebývalý zájem, proto jich v nabídce máme obvykle více. Uspokojují potřeby nejen lidí, kteří žijí sami, oblíbené jsou ale také mezi mladými rodinami, které nad bydlením přemýšlí jinak a i s menším prostorem umí pracovat,"

říká Denisa Taisová, acqusition manažerka realitní kanceláře. 

Pokud tedy nad koupí menšího bytu přemýšlíte, rozhodně neváhejte. S těmito typy z něj opravdu snadno vytvoříte bydlení, o kterém se vám ani nesnilo! 

Luxusní byt na prodej 25m2, Praha 3-Vinohrady
Luxusní byt na prodej 25m2, Praha 3-Vinohrady, Praha 3

Zdroje: living.cz, kastanova.cz, ceskestavby.cz, ledsviti.cz, drevostavitel.cz, seznamzpravy.cz 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: