Top hledané
Výsledky (0)
Návod, jak předejít vysokým nákladům za spotřebu plynu a elektřiny

I v době růstu cen energií lze na provozu bytu ušetřit

Radek Polák
13. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Dívka ve studeném bytě počítá náklady na bydlení.

Zdražování emisních povolenek a rostoucí ceny energií nutí řadu domácností k přehodnocení svého bydlení. Hledají se proto také logicky cesty, jak do budoucnosti ušetřit. Nabízí se jich hned několik.

Kvůli skokovému nárůstu cen energií někteří odborníci radí zaměřit se při jejich využívání na zcela jiný přístup, než je přechod od jednoho dodavatele k jinému.

Tyto komodity skokově zdražily u všech dodavatelů. Při současných nákupních cenách není zkrátka možné zachovat původní prodejní ceny, které se u silové elektřiny pohybovaly někdy kolem 1 700 Kč/MWh. Teď se šplhají ke 3 500 Kč/MWh a výše,“

řekl LP-Life Karel Tichý, zemský ředitel společnosti Bidli energie.

Otevřít v galerii (5)
Náklady na energie rostou, k řešení je třeba přistoupit s rozmyslem. Pár počítá náklady na bydlení.
Náklady na energie rostou, k řešení je třeba přistoupit s rozmyslem. Pár počítá náklady na bydlení.Zdroj: Freepik

Nepřetápět

V době, kdy nastupuje zimní sezóna, se proto určitě vyplatí doma nepřetápět. Často se totiž stává, že máme v místnosti třeba i klidně 25 a více stupňů. Kromě zvýšených nákladů to má špatný vliv na náš organismus. Rychlé změny teplot, když se z domova brzy ráno vydáváme ven do chladného počasí, se mohou samozřejmě odrazit také na našem organismu, který je pak více náchylný k různým nemocem. Pokud se totiž na prudkou změnu teploty dostatečně nepřipravíme, narušuje to naše imunitní reakce. Tělo pak může být více unaveno. Výsledkem však bývá také větší náchylnost k chřipce a rýmě.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Vyplatí se dobrá okna a rekuperace

Velice častým jevem bývá rovněž unikání teplat skrz okna. Zejména tehdy, když je nemáme dobře utěsněná. Řešením je buď jejich lepší izolace, nebo instalace oken nových. Doporučují se především okna s trojskly. Taková okna mají lepší tepelněizolační funkci a současně zamezují průchodu hluku z okolí.

V takovém případě je však třeba myslet i na to, jak v interiéru zabezpečit dostatečnou výměnu vzduchu. Jedině tak se v něm nebude hromadit oxid uhličitý. Vydýchaný vzduch je totiž jedním z hlavních příznaků jeho zvýšené koncentrace. Ty by proto v místnosti neměly převýšit hodnotu 1200 ppm. V opačném případě hrozí únava, poruchy koncentrace nebo i vážnější zdravotní rizika v podobě problémů s dechem či zvýšeným tepem. Způsob, jak tomu předejít, představuje například systém nuceného větrání.

Otevřít v galerii (5)
Investice do energetického bydlení se nakonec vyplatí.
Investice do energetického bydlení se nakonec vyplatí.Zdroj: Pixabay

Díky rekuperaci je do bytu přes rekuperační výměník přiváděn venkovní čerstvý a z druhé strany naopak odváděn teplý spotřebovaný vzduch. Vzduchotechnika, která je vybavena pylovými filtry, přitom dokáže zachytit jednotlivé nezdravé částice, což v bytě snižuje nadměrnou vlhkost.

Tam, kde je to možné, se vyplatí i zelené střechy. Ty totiž CO2 zadržují. Současně zabraňují přehřívání střech a redukují teplotní výkyvy mezi dnem a nocí. Absorbují navíc ze vzduchu škodliviny a filtrují částice prachu.

Otevřít v galerii (5)
Tipnete si, kolik vás měsíčně stojí provoz osvětlení bytu?
Tipnete si, kolik vás měsíčně stojí provoz osvětlení bytu?Zdroj: Pixabay

Nízkoenergetické spotřebiče a fotovoltaika

Doslova módním trendem jsou v poslední době jednak nízkoenergetické spotřebiče, ale i obnovitelné zdroje energie, které si domácnosti nechávají celkem jednoduše instalovat. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK již nízkoenergetické LED žárovky využívá 61 procent lidí. Další pětina jejich instalaci zvažuje. Více než čtvrtina lidí starší elektrické spotřebiče mění za úspornější. Další třetina spotřebitelů uvádí, že s tím do budoucna počítá. Ne každý si ale takovou cestu může dovolit, upozornil nedávno Deník Juraj Krivošík, ředitel společnosti SEVEn, která se otázkou energetické účinnosti dlouhodobě zabývá.

Pokud někdo nyní nemá ani na energie, tak asi nebude zvažovat koupi nového spotřebiče,“

uvedl Krivošík.

V případě, že si nové spotřebiče nemůžeme pořídit, lze dodržovat alespoň některá základní pravidla. Ty spotřebiče, které nepoužíváme, bychom měli vytahovat ze zásuvek. Spousta z nich nabízí rovněž úsporný režim. V takovém stavu například DVD přehrávač nepřehrává, i když je zapnutý nebo pračka po vyprání prádla již dále nepere. Spotřebič je tzv. uspán a do standardního režimu je potom uveden ovladačem, čidlem, senzorem nebo pomocí speciálního softwarového nastavení.

Otevřít v galerii (5)
Díky solárním panelům neplatíte dodavatelům energie.
Díky solárním panelům neplatíte dodavatelům energie.Zdroj: Freepik

Pro ty, kdo si mohou dovolit prvotní vyšší investici, jsou bezpochyby řešením vlastní fotovoltaické elektrárny. Díky nim nejste závislí na externích dodavatelích energie a máte svůj zdroj téměř zdarma. Cena fotovoltaiky se díky nepřetržitému vývoji technologií a masivní výrobě neustále snižuje. Kvůli finančním pobídkám, dotacím a výhodným tarifním podmínkám pro energii z fotovoltaiky však někdy paradoxně dochází i k prudkému nárůstu cen jejich instalací.

Tento systém pak ale už vyžaduje minimální údržbu. Provozní náklady takových panelů jsou proto i ve srovnání s existujícími technologiemi extrémně nízké. Díky faktu, že je tato energie spotřebována místně, blíží se celkové ztráty rozvodné soustavy nule.

Otevřít v galerii (5)
Většina lidí používá v domácnostech úsporné žárovky. Muž držící žárovku v rukou.
Většina lidí používá v domácnostech úsporné žárovky. Muž držící žárovku v rukou.Zdroj: Unsplash / Riccardo Annandale

Podle Evropské asociace fotovoltaického průmyslu lze předvídat, že fotovoltaika bude v roce 2030 uspokojovat v Evropě 10 až 15 procent poptávky po energii. Česko má dle energeticko-klimatického plánu za cíl dosáhnout 22 procent energie z obnovitelných zdrojů. Předpokládáme, že většina bude právě z fotovoltaiky.

Možností, jak při spotřebě energií ušetřit, existuje hned několik. Často přitom platí, že prvotní náklady na změnu mohou být sice vyšší, v konečném důsledku ale pak díky levnějšímu provozu ušetříme více, než kolik za energie platíme dnes.

Zdroje: vlastní dotazování, Česká televize, Deník

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze