Top hledané
Výsledky (0)
Petr Pavel je od dnešního dne oficiálně prezidentem ČR

Inauguraci Petra Pavla doprovázel bouřlivý potlesk i organizační cirkus

Radim Červenka
09. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Nový prezident ČR

Petr Pavel složil prezidentský slib a tímto aktem se stal úřadujícím prezidentem ČR. Došlo na kuriózní situace s přípravou i průběhem akce. Nechyběla kritika skončeného mandátu Miloše Zemana.

Prezidentské kuriozity

Velká očekávání vzbuzovala otázka, jestli při slavnostní ceremonii dojde na nějakou kuriozitu nebo nedopatření. Opět se připomínalo nepíšící pero Václava Klause, kdy musel slib podepsat perem z vlastní kapsy anebo povytažené nohavice Václava Havla. Na prvního prezidenta samostatné ČR se odkazoval Petr Pavel pozdravem podporovatelům shromážděným na III. nádvoří Pražského hradu. Zde došlo alespoň na částečnou kuriozitu.

Nový prezident již dopředu avizoval překvapení, které odhalí právě během tohoto pozdravu. Po krátkém proslovu nechal spustit prezidentskou standartu zcizenou recesistickou uměleckou skupinou Ztohoven. V roce 2015 ji vyměnili za rudé trenky, jako kritiku přátelských vazeb na představitele nedemokratických režimů v Rusku a Číně.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Cirkus k prezidentskému slibu

Kuriozity doprovázela už samotná příprava slavnostního dne. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nechala nově napsat a vložit do desek prezidentský slib, který prezident podepisuje. Pochlubila se jím na sociálních sítích a provedení ihned sklidilo notnou dávku kritiky.

"Na střední v hodinách písma jsme popsali stovky takových papírů a vím jakej to je pain. Přesto za mě je ten křivý nadpis prostě špatně. Měl by být sjednocený se zbytkem a vodorovně, takhle to fakt působí jako cirkus..."

komentoval nepovedenou grafiku textu designer Jakub Červenka na Twitteru.

Bouřlivý potlesk a vysvědčení pro Zemana

Samotnou inauguraci doprovázel bouřlivý potlesk nejen od příznivců v areálu Pražského hradu, ale opakovaně potleskem odměňovali nového prezidenta i hosté ve Vladislavském sále.

"Slíbil jsem, že do vedení naší země pomohu vrátit důstojnost, respekt, slušnost a další hodnoty, které v posledních letech ztrácely na významu. Jako bychom na ně rezignovali v důsledku toho, že hlavním kritériem posuzování kvality našich činů i osobností se stal úspěch. Bez ohledu, za jakou cenu a na úkor koho byl dosažen. Často nám to bohužel zdůrazňovali i nejvyšší představitelé státu. Příležitost tak dostávali populisté, kteří svůj vlastní úspěch a vliv opírají o lži, manipulace a zneužívání strachu,"

představil svůj myšlenkový směr Petr Pavel ve svém inauguračním projevu. Nepřímo se vymezil vůči svému předchůdci Miloši Zemanovi, když zmínil ukončení období "chaosu".

Kritický osten ke konci mandátu dlouholetého a zároveň kontroverzního politika Miloše Zemana přidal v gratulaci Petr Pavlovi i premiér Petr Fiala (ODS)

"Skončila éra prezidentství Miloše Zemana. Prezidenta, který záměrně rozděloval společnost, znejisťoval naši zahraničně-politickou orientaci a nerespektoval ústavní tradici, což Českou republiku vystavilo těžké zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií. Prezident Petr Pavel chce společnost spojovat, respektovat Ústavu a jejího ducha a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země,"

napsal ihned na sociální sítě po složení prezidentského slibu Petrem Pavlem předseda vlády.

Konec posunu k prezidentské demokracii?

Jestli se podaří dostát slibům nového prezidenta ukáže následujících pět let. Vše napovídá tomu, že Petr Pavel nastolí naprosto odlišný styl od svého předchůdce, který se snažil ústavně ukotvenou parlamentní demokracii v ČR posouvat směrem k prezidentskému systému.

První zkouškou pro nového prezidenta bude, jak se postaví k překotně odhlasované úpravě valorizace penzí. Ačkoliv se prezidentské veto neočekává, pokud by nastalo, otázky vyvstanou jak nad optimismem vlády ve vztahu k novému prezidentovi, tak ve vztahu k jeho roli v rámci parlamentního systému.

 

Zdroje: ČT 24, twitter.com, irozhlas.cz.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze