Top hledané
Výsledky (0)
Pokud by k volbám přišly zhruba tři miliony lidí jako v roce 2020, ze státní kasy by odteklo asi 1,5 miliardy eur (téměř 35,5 miliardy korun).

Investice ve veřejném zájmu? Za účast ve volbách chce dát Matovič voličům téměř 12 tisíc korun

Kristina Valachyová
20. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
 Slováci možná dostanou odměnu za volby

Za účast v letošních parlamentních volbách na Slovensku mohl volič získat odměnu 500 eur (11 833 korun). Navrhuje to lídr OĽANO Igor Matovič v novele zákona o podmínkách výkonu volebního práva. Do parlamentu předložil návrh, který by tuto změnu přinesl. Předčasné parlamentní volby se mají konat 30. září 2023.

Proč tolik peněz? Protože Fico

Otevřít v galerii (4)
Igor Matovič
Igor MatovičZdroj: Profimedia

Matovič se nejvíce obává, že se k moci dostanou mafie a fašisté, což zdůrazňuje téměř na každé tiskové konferenci. Matovič chce zachránit demokracii 500 eury (11 833 korunami). Dodal, že je nezbytné, aby v příštích volbách byla co největší volební účast, a to i proto, aby Slováci zůstali v západní Evropě a nepodlehli "velkému bratru Rusku".

„Nejde o kupování voličů, jde o to bít na poplach, jde o to bít na poplach, abychom zachránili Slovensko, protože ve skutečnosti tato země 30. září přijde o všechno,"

řekl. 

Luxusní byt 3+kk na pronájem, Praha
Luxusní byt 3+kk na pronájem, Praha, Praha 3

Igor Matovič na tiskové konferenci

Celkový dopad na státní rozpočet po vyplacení navrhované odměny za účast ve volbách do Národní rady SR by mohl činit přibližně 1,5 miliardy eur (téměř 35,5 miliardy korun). 

„Je to odměna spravedlivá a zároveň motivační. A zároveň velmi výhodná investice. Je to v souladu s dobrým hospodařením," 

Matovič vysvětlil. 

Otevřít v galerii (4)
Peter Pellegrini a Robert Fico
Peter Pellegrini a Robert FicoZdroj: Profimedia

Narážel tím na údajné krádeže politiků sociální demokracie v minulých volbách.

„Fico a Pellegrini se svým zkorumpovaným organizovaným zločineckým systémem, který zde fungoval, dokázali za čtyři roky ukrást z veřejných financí přibližně 10 miliard eur (cca 236 miliard korun), což děleno 2,5 milionu lidí, kteří přibližně šli volit, znamená, že jeden hlas pro ně měl hodnotu 4 000 eur (cca 95 000 korun). Řekli jsme si, že by bylo spravedlivé dát těmto lidem alespoň část z toho," 

Matovič vypočítal.
Matovič to zdůvodňuje tím, že Slovensku hrozí nízká účast i katastrofa po volbách, a pokud se tak má stát, mělo by o tom rozhodnout co nejvíce voličů. Obává se, že strany jako Ficův Smer-SD, Pellegriniho Hlas-SD nebo Uhríkova Republika získají ústavní většinu. Tomu chce zabránit finanční motivací lidí k volbám a zvýšením volební účasti. Podle něj Smer, Hlas a strany krajní pravice počítají s tím, že "demokraticky cítící voliči" k volbám nepřijdou.

„Čelíme scénáři, že Slovensko se může vydat cestou ven z EU a NATO, směrem k velkému bratru Rusku," 

tvrdí Matovič.

Příští parlamentní volby budou podle něj kritickým hlasováním, a proto je potřeba co nejvyšší volební účast.

 

Matovič si od návrhu neslibuje vyšší preference

Podle Igora Matoviče politická jednání o podpoře návrhu teprve začnou. Jeho strana si podle jeho slov od návrhu neslibuje vyšší preference, chce jen, aby lidé šli volit. Lídr popřel, že by došlo k volební korupci. Ta podle něj nastává, když je někomu nabídnuta odměna za to, že bude hlasovat určitým způsobem nebo nebude hlasovat vůbec. 

„Chceme dosáhnout maximální volební účasti," 

prohlásil.

 

Matovič hovoří o investicích ve veřejném zájmu

Tento případ vyvolává jednu zásadní otázku. A sice proč 500 eur a jak chce pokrýt celkovou částku 1,5 miliardy? Matovič tvrdí, že k částce 500 eur dospěl na základě svých propočtů vycházejících z vlád Roberta Fica. Matovič je jediným signatářem důvodové zprávy, který uvádí, že lidé Roberta Fica a Petra Pellegriniho měli za 12 let svých vlád připravit Slovensko o 30 miliard eur (710 miliard korun), což je jen "asi pět procent jejich lupu".

Kdy by se Slováci dočkali své odměny? Odměna by byla vyplacena do 90 dnů od vyhlášení výsledku voleb. Matovič potvrdil, že by se tedy ještě musely najít jednorázové výdaje v současném státním rozpočtu. Argumentuje tím, že je ve veřejném zájmu výrazně zvýšit volební účast.

Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373,

Je na čase pochybovat o Matovičově zdraví, říká politolog

Otevřít v galerii (4)
Matovič sice slibuje, že peníze voliči dostanou, ale není to tak jednoznačné
Matovič sice slibuje, že peníze voliči dostanou, ale není to tak jednoznačnéZdroj: Profimedia

Politolog Radoslav Štefančík se obává, že ho nezastaví ani vlastní poslanci. 

„Je tento člověk normální? Pevně věřím, že je to aprílový žert, i když je Valentýn," 

říká politolog v rozhovoru pro Plus 7 dní.

„Nemyslím si, že voliči v civilizovaných zemích mají motivaci jít takto volit. Dělá se to zodpovědnou politikou, a ne slibováním finanční odměny," 

vysvětluje politolog, podle něhož lze jen doufat, že poslanci, kteří o tom budou rozhodovat, posbírají veškeré ekonomické vzdělání a pochopí, že takové rozhazování peněz z vrtulníku ještě nikomu nic dobrého nepřineslo.
Pokud jde o Matovičův argument, že 1,5 miliardy je nic ve srovnání s tím, co měl Fico uloupit, politolog říká, že o takových věcech by měl rozhodovat soud. 

„Měli tři roky na to, aby dokázali, že Fico něco ukradl, a za tu dobu se policie, prokuratura ani soudy v kauze Fico nikam neposunuly, takže Matovič je zloděj. A navíc nebezpečný. Je na místě začít pochybovat o jeho duševním zdraví," 

říká Štefančík.

 

Odměna se má týkat jen nadcházejících voleb

Podle návrhu by se zajímavá odměna za účast ve volbách vyplácela pouze za účast ve volbách do Národní rady Slovenské republiky, které se budou konat jako první po nabytí účinnosti zákona, tedy 30. září 2023. A proč by měl stát rozdávat odměny voličům až po letošních volbách? 

„Protože buď je Slovensko jako demokratický stát přežije, nebo je to po nich jedno," 

odpovídá bývalý ministr financí, který upozornil, že novým ministrem školství může být republikánský poslanec Milan Mazurek.

Otevřít v galerii (4)
Milan Mazurek
Milan MazurekZdroj: Profimedia

Matovič navrhuje, aby nová legislativa vstoupila v platnost 1. června. Podle novely by odměny mělo vyplácet ministerstvo vnitra prostřednictvím poskytovatele univerzální služby podle zákona o poštovních službách. Jak to nakonec celé dopadne?

Matovič sice slibuje, že peníze voliči dostanou, ale není to tak jednoznačné. Těch 500 eur na hlavu musí někde najít, tedy někde ubere, někde přidá... Jedno je ale jisté. Matovič může lidi opravdu překvapit. Uvidíme, zda má jeho návrh šanci skutečně projít parlamentem.
Po pětistovce na volby vytáhl Matovič v parlamentu i další bombu - snížení platů poslanců. Předložil parlamentu návrh, aby se plat poslance rovnal pouze průměrné mzdě, která dnes činí asi 1 300 eur (téměř 31 000 Kč). Současná částka je trojnásobkem průměrné mzdy a poslanci navíc dostávají paušální náhrady. 

 

Zdroje: MŠMT ČR. Tisková konference Igora Matoviče, Plus 7 dní, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze