Top hledané
Výsledky (0)
Po napadení Izraele se mnoho lidí rozhodlo opustit své domovy a utéct do bezpečí. Mezi nimi nechybělo ani mnoho známých podnikatelů. Ti, kteří zůstali, se rozhodli pomáhat.

Izraelští miliardáři se nevzdávají: jedni ze země utekli, druzí se rozhodli finančně pomáhat

Michaela Hanelová
18. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jurij Borisovič Milněr

Když před několika dny zaútočil Hamás na Izrael, mnoho lidí okamžitě opustilo své rodné domovy a vydali se do bezpečí. Mezi ně se přidalo i několik izraelských miliardářů, kteří se začali obávat o svůj život. Druzí však v zemi zůstali a rozhodli se aktivně pomáhat tam, kde je třeba.

Miliardáři ze země utíkají

Poté, co v neděli 7. října vypukl válečný konflikt mezi oběma zeměmi, se mnoho obyvatel rozhodlo k útěku. Mezi nimi bylo i několik vysoce postavených podnikatelů a politiků, kteří se snažili za každou cenu dostat sebe a své rodiny do bezpečí. Naopak další vlivní lidé se rozhodli, že v zemi zůstanou a budou pomáhat tam, kde je to třeba. 

Idan Ofer

Idan Ofer vlastní společnost Quantum Pacific Group a je 81. nejbohatší osobou na světě s čistým jměním 19,9 miliard. Podle nedávno zveřejněného žebříčku je nejbohatším mužem Izraele. Ofer a jeho manželka Batia zasedali ve výkonné radě Harvardské Kennedyho školy vlády. Financovali stipendium pro izraelské a palestinské studenty, kteří na škole studují, a v roce 2017 byla v kampusu otevřena budova, která byla následně pojmenovaná po této dvojici. Izraelský miliardář a jeho manželka odstoupili ze svých funkcí ve správní radě Harvardovy univerzity kvůli reakci školy na teroristické útoky Hamásu na Izrael ještě v den vypuknutí válečného konfliktu. Na webových stránkách školy již nejsou Oferovi uvedeni jako členové správní rady. Stáhli také mnoha milionový dar, který plánovali poskytnout. Kam se rodina uchýlila, není prozatím známo.

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Eyal Waldman

Eyal Waldman se stal hlavním zakladatelem společnosti Mellanox, která dodává produkty pro počítačové sítě. Zároveň se stal jedním z nejúspěšnějších podnikatelů v oblasti technologií. Waldam v zemi zůstal a rozhodl se pomáhat tam, kde je třeba. Snaží se zajistit jídlo a ošacení pro rodiny, které se nyní dostaly do nepříznivé situace. Mnoho mužů díky tomuto konfliktu přišlo o svou práci a rodiny se tak potýkají se značnými finančními problémy. Navíc i na něho má konflikt Izraele s Hamásem velmi bolestné následky. Jeho dcera přišla v neděli 7. října o život krátce poté, co příslušníci Hamásu vtrhli na mezinárodní diskotéku, které se zúčastnila. 

Igor Buchman

Igor Buchman je úspěšný miliardář a spoluzakladatel herního gigantu Playrix, který má pod sebou tisíce zaměstnanců rozdělených mezi Rusko a Ukrajinu. Spolu se svým bratrem Dmitrijem vybudoval jednu z největších světových vývojářských firem specializující se na mobilní aplikace a hry. Oba bratři do Izraele utekli ještě v dobách svého vysokoškolského studia. Když v roce 2022 vypukla válka na Ukrajině, situace výrazně ovlivnila i jejich společnost. Oba dva se v době válečného konfliktu mezi Izraelem a Palestinou rozhodli pomáhat a školám poskytli moderní vybavení a bezpečnostní systémy.

Stef Wertheimer 

Stef Wertheimer se narodil v roce 1926 v německém Kippenheimu. V roce 1937 emigroval s rodinou do mandátní Palestiny a stal se jedním z nejbohatších občanů Izraele s majetkem ve výši 500 miliard korun. V roce 1952 založil Wertheimer firmu na výrobu kovových nástrojů a pojmenoval ji Iscar Metalworking. Wertheimer nakonec přesunul její provoz do Západní Galileje, kde se sídlo společnosti nachází dodnes. Wertheimer věnoval více než 100 milionů dolarů ze svých vlastních prostředků na vybudování průmyslových parků v Galileji, které poskytují bezplatné pracovní prostory pro začínající průmyslové podniky v ekonomicky znevýhodněných arabských oblastech Izraele.

Jurij Borisovič Milněr

Jurij Milner je izraelský technologický investor a vědecký filantrop. Navíc je zakladatelem společnosti DST Global, což je jeden z předních světových technologických investorů, jehož portfolio zahrnuje některé z nejvýznamnějších internetových společností. Stal se také zakladatelem nadace Breakthrough Prize, která podporuje přední vědce v oblasti základní vědy a matematiky. V roce 2012 Jurij a jeho žena Julia založili Breakthrough Prizes. Jedná se o největší vědecké ceny na světě, které oceňují významné úspěchy v oblasti fundamentální fyziky, věd o živé přírodě a matematiky. Poté, co Hamáz napadl Izrael, se Milněr rozhodl pomáhat dětem z chudých rodin a zajistil jim kvalitní vzdělávání na bezpečných místech.

Roman Abramovič

Rusko-izraelský oligarcha Roman Abramovič je bývalý majitel anglického fotbalového klubu Chelsea, který zakoupil v roce 2003. Jeho jmění se pohybuje okolo 300 miliard korun. Je spoluzakladatelem ruské ocelářské společnosti Evraz a také mobilního operátora Truphone. Kromě toho v Rusku vlastní či spoluvlastní desítku dalších společností. Je majitelem soukromého letadla Boeing 767- 33AER, kde se dá uspořádat i velké slavnostní shromáždění. Vlastní luxusní domy po celém světě. Abramovič vlastní desítky vozů včetně několika supersportovních strojů jako je unikátní Ferrari FXX. Dokonce si nechal postavit svou vlastní přepychovou 164 metrů dlouhou jachtu Eclipse za více než 7,5 miliardy korun. V roce 2018 získal izraelské občanství a odstěhoval se do Tel-Avivu

Zdroje: Forbes, TheTimesofIsrael, Ctech, IsraelBussinesNews, I24news,Ynetnews

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze