Top hledané
Výsledky (0)
Každý z nás má svou bohatou historii. Netýká se to jen lidí, ale i národů. Stejně tomu je i v Izraeli.

Bydlení a život Izraelců: Žijí ve dvojdomech postavených z betonu a za hlavní jídlo dne není považován oběd

Michaela Hanelová
25. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Mohutné stavby a zlaté kopule jsou v Izraeli velmi časté.

Každý národ má svá specifická pravidla. To samé platí i v rámci osobního života. Každá země, kultura a národnost má jiné bydlení. Pro nás Evropany může být jiný styl bydlení zvláštní, stejně tak tomu je i naopak. Jinak tomu není ani v Izraeli, kde se po několik desetiletí používá a preferuje především bauhauský styl bydlení, díky kterému se druhé největší město země zapsalo na Seznam světového dědictví UNESCO.

Izraelci mají svou vlastní kulturu a víru. Tento národ je již od druhé světové války poznamenán okolnostmi, které se v jeho životě udály. Kromě toho, že je jejich kultura významně poznamenána, se vše postupem času propsalo i do jejich osobních životů. Jak tedy Izraelci bydlí a jaká mají pravidla pro organizaci vlastního života? Izrael byl založen částečně jako útočiště pro ty, kdo přežili nacistické vraždění během druhé světové války. Tato země však během civilizační migrace prošla velkými změnami a jejich domovy se tak od minulosti velmi liší. Na některých místech Izraele dodnes stojí budovy postavené na konci 19. století, v centru města ale nalezneme moderní domy a byty, které s historií nemají nic společného.

Kde žijí Izraelci?

Většina Izraelců žije v bytech, nikoli v domech, zejména ve městech. Na předměstích jsou některé samostatné domy a dvojdomky. Budovy se v této zemi staví jen z betonu. Zvenku je obvykle omítka nebo kamenný obklad. Ve svých domovech mají kuchyň, obývací pokoj a jednu nebo více ložnic. Jejich jídelna bývá propojena s obývacím pokojem. Některé byty mají balkon, i když ve starších bytech byl balkon často uzavřen, aby vznikla další místnost. Mnoho budov má samostatné skladovací prostory, často v přízemí nebo dokonce pod zemí.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Vestavěné skříně Izraelci nemají. Místo toho používají velké dřevěné skříně na oblečení. Starší budovy jsou často třípatrové a průchozí. Novější obytné budovy mají často 10 nebo 20 pater. Okna v Izraeli jsou kastlová, u nichž se okno otevírá klikou, mají posuvné panely do stran nebo francouzské dveře. Izraelci velmi rádi používají stříbrné či zlaté závěsy. V Izraeli se používají různé architektonické styly, ale v hlavních budovách, zejména v Tel Avivu se často používá bauhauský nebo mezinárodní styl. Tento minimalistický styl se často vyznačuje použitím geometrických prvků a zakřivených stěn a ploch. 

Typický je pro ně bauhauský styl bydlení 

A co je vlastně onen zmíněný bauhauský styl bydlení? Styl Bauhaus se vyznačuje především svou jednoduchostí a praktičností, ale i použitím moderních technologií v kombinaci s uměním. U nás je známý spíše pod slovem funkcionalismus. Snahou architektů bylo vnést do staveb postavených v tomto stylu jisté socialistické ideje sionismu. V roce 2003 byla celá tato část Tel Avivu, v níž se budovy Bauhausu nachází, zapsána pod názvem Bílé město Středomoří na Seznam světového dědictví UNESCO. Největší koncentraci budov Bauhaus v Tel Avivu naleznete na Rotschildově třídě a ve vedlejší ulici Ahad Ha´am. Tyto dvě místa každoročně navštíví desítky milionů lidí z celého světa. 

Jak se Izraelci stravují

Izraelská kuchyně je kulturní křižovatkou s historickými kořeny. Díky různorodým kulturám, které se v Izraeli postupem času vytvořily, získala tato krajina jedinečnou gastronomickou směs, která je známá svou kvalitou, pestrostí a chutí. Nejčastěji podávaným pokrmem je Falafel. Jedná se o malé kuličky z mleté cizrny nebo bobů, které jsou smažené do zlatova, a jsou jedním z hlavních street foodů v Izraeli. Falafel se často podává v pita chlebu s různými saláty a omáčkami. Mezi místními je toto jídlo považováno za posvátné a velmi často se tak podává na svatbách, smutečních obřadech, ale i různých společenských událostech.

Druhý nejznámější pokrm je Shakshuka. Jedná se o snídaňové jídlo, ale mnoho Izraelců si ho oblíbilo i k obědu či večeři. Jde o míchaná vajíčka vařená v pikantní rajčatové omáčce s paprikou, cibulí a česnekem, často ozdobená koriandrem nebo petrželkou. Jedná se o základní jídlo v izraelském jídelním lístku, které je velmi oblíbené a žádané. V Izraeli tak nenajdete restauraci, ve které by vám tento tradiční pokrm nepřipravili. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na Sabich. Jedná se o méně známý, ale stále populární izraelský sendvič, který obsahuje smažený baklažán, vařená vajíčka, hummus, tahini a izraelský salát v pita chlebu. I Sabich vám naservírují téměř všude jen s tím rozdílem, že si ho každý vylepšuje a dochucuje podle svého. 

Zajímavosti navíc

Snídaně v hotelech bývají bohaté a měly by vás nasytit na převážnou část dne. Zvykem je podávat hostům snídaně formou bufetu, vybírat tak můžete třeba i z ryb nebo různých druhů salátu. Věděli jste, že oběd není pro Izraelce hlavním pokrmem dne? Různá ubytovací zařízení obědy ani nenabízí a nenaleznete ho ani na denním menu většiny restaurací. Naopak večeře je v Izraeli považována za hlavní chod celého dne. Lidé zde večeří kolem deváté večer. Večeře se skládá z několika chodů. Zpravidla se začíná salátem, po hlavním jídle následuje ještě zákusek, sýr nebo čerstvé ovoce.

Zdroje: bethlehem.edu, ArchDaily, Realthor, AlJazeera, FinancialTimes, DailyMail

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze