Top hledané
Výsledky (0)
Životospráva není jen o ženách…i muži mají své dny...

NA VLASTNÍ PĚST: Trendy v hubnutí… Tentokrát pro muže!

Valentina Lebová
24. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Speciální rubrika
I muži se chtějí líbit!

Tělo snů je přáním každého z nás. A budete se možná divit, ale chlapi jsou v tomhle možná ještě více urputní než my, ženy. Nevěříte? Já teda jo, protože pár takových znám, a tak trochu NA VLASTNÍ PĚST jsem zkusila vytáhnout, jak to vlastně s tím svým “lifestylem” mají! Samozřejmě ve vší počestnosti!

Uprostřed vzkvétajícího odvětví "alternativního" masa, rostoucích obav z klimatické krize a wellness průmyslu ve výši 4 bilionů dolarů, kde lidé věnují více pozornosti než kdy jindy tomu, co dávají do svého těla, očekávejte, že se vegetariánství konečně zbaví stigmat, která ho již dlouho charakterizují, a světe div, ale zejména mezi muži.

Hrdý lev!

Možná si někdo řekne, že míchat sem znamení je zbytečné, ale já si to nemyslím. Vysoký, pokérovaný od hlavy k patě, s obličejem, že by mu ho i Brad Pitt mohl závidět a přesto kluk, který má své hodnoty a stojí nohama pevně na zemi. Ale o to teď nejde. Vybavte si na chvilku nonšalantnost lva. Ne nadarmo se mu přece říká “král zvířat”. Nosí se vznosně s hlavou hrdě posazenou na svých ramenou a přesně tohle je on! Můj kamarád, který přesně takhle přistupuje i k sobě!

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Lifestyle jménem posilka!

Každý hubne jinak. Každý má jiné mínění o tom, jak se dostat do formy. No a Luky je jeden z těch, který - ačkoliv ví, co jíst a tak nějak si to hlídá, má jako hlavní tahoun svého žití cvičení. 

Dře do úmoru a pojem jako “odpočinek” nějak nezapadá do jeho slovníku. Podle mě ho tam totiž vůbec nemá. A je to dříč. Maká na sobě jako šroub, a když se ho zeptám, kdy jako hodlá odpočívat, odpoví mi vždy stejně:

“Znáš mě, zítra bych dal rest day, ale nevím, jak mi to vyjde.”

Upřímně, tuhle větu nesnáším. Protože to ve mně osobně vyvolává pocit, že toho furt dělám tak nějak málo a kdykoliv se rozhodnu, že budu odpočívat, pošle mi foto z posilovny, jak tam s těmi svými rameny a lá letiště Heathrow v Londýně stojí a maká! Takže se pak cítím docela bídně.

Otevřít v galerii (4)
Dřít jak o závod? Tělo muže vysportované z posilovny
Dřít jak o závod? Tělo muže vysportované z posilovnyZdroj: Freepik

Moje motivace!

Jo, tak přesně tak nazval on mě, jenže já v tom všem vlastně nevím, kdo koho motivuje víc. Jednoznačně mi ale tou svou houževnatostí dává pocit, že bych neměla být takový lenoch. Prý:

“jen srab utíká!”

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Když totiž narazíte na někoho, kdo je - až na těch 30cm a 50kg navíc - stejný jako vy, chtě nechtě se cítíte jako na maratonu. Netrpělivě čekáte, až uslyšíte klakson a budete muset vyběhnout.

Krása není všechno

Tak přesně tohle jsem si taky myslela, než se objevil právě on. Pak jsem si zas říkala, jestli to vlastně není až moc, protože ten jeho krásný “ksichtík” by mu fakt mohl závidět kde kdo. Bohužel pro nás ostatní je tahle “mission impossible” pro něj “possible” dost přirozeně a na mě působí jak lokomotiva, která se řítí beze strachu hlavou proti zdi a ještě se k tomu usmívá.

Bílkoviny jsou základ dne!

A rodina je základ státu, nebo? Den začíná, jak jinak než vajíčky, dopoledne si dá ovoce, pak oběd, protein a nějakou normální véču a mě ani nepřekvapuje, že vypadá, jak vypadá, s tím vším, co do toho dává.

“Vím, že potřebuji cca 200g bílkovin na den, to je moje jediné měřítko, kterého se držím.”

No a drží se tedy docela obstojně!

Tak nějak bez limitu

Kromě bílkovin, které si hlídá - a o stravě ví vcelku hodně,- je jeho hlavní hnací silou to, že vlastně nezná stopku svého rozletu a jeho “Mission všechno possible” je skutečně on sám. Za tu dobu, co se známe, totiž udělal takový progres, že někdy je mi záhadou, kde na to všechno bere energii.

Když jsem mu ale jednou řekla:

“Buď chceš anebo nechceš,”

odpověděl bez váhání:

“A já chci!”

A chtít je vlastně to, co plně stačí k tomu, abychom si plnili své cíle!

Přerušovaný půst jako zdroj energie

Honza je kluk, který se mnou absolvoval trenérský kurz. Oba jsme byli tak trochu exoti, kteří to moc neprožívali, polovinu výuky prospali s hlavou opřenou o lavici, ale dnes se docela dost dobře ve světě fitness pohybujeme.

Otevřít v galerii (4)
Jan Poborák s vysportovaným tělem klečící na pláži
Jan Poborák s vysportovaným tělem klečící na plážiZdroj: Se svolením Jana Poboráka

Honza stejně jako já drží přerušovaný půst a nemůže si vynachválit, kolik energie mu to dává. První jídlo sní kolem 14hod. odpoledne a poslední si dá v osm. Ráno pije vodu a kávu a k obědu si dá jídlo plné živin - vejce, trhané kuřecí, dostatek vlákniny i vitaminů v podobě zeleniny doplněné o kvalitní sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Jeho nespornou výhodou je, že kromě trenérství je spolumajitelem restaurace, která se specializuje na to, aby knedlo vepřo nebylo prvním jídlem, které svět napadne, když řeknete, že jste z Čech. Honzova restaurace je totiž nejen pro aktivní jedince, ale také pro všechny, kteří se chtějí dostat do formy nebo mají nejrůznější styly stravování. Vegani, bezlepkáři nebo třeba kulturisti, kteří potřebují navýšit příjem bílkovin, ti všichni si přijdou na své a dostanou jídlo doslova nabyté superpotravinami!

Otevřít v galerii (4)
Jídlo nemusí být nuda, pestrý salátový talíř
Jídlo nemusí být nuda, pestrý salátový talířZdroj: Se svolením Jana Poboráka

Na párek v rohlíku zkrátka zapomeňte!

Honzova restaurace se pyšní tím, že nabízí nejen zdravou, ale také hodnotnou - co se živin týče - stravu, která je ke všemu chutná. Protože, co si budeme, ne všechno zdravé se dá jíst.

“Naši vajíčkovku jsem neskutečně vytunil. Nechci se jako moc chválit, ale je v podstatě nejlepší na světě.”

Jo, tak skromnost by nám šla. No a vlastně proč ne, že?!

Není trenér jako trenér

Tak o tom by mohl sáhodlouze vyprávět další můj kamarád žijící v New Yorku. Zdeněk je jeden z těch, které touha po dokonalosti dohnala doslova k tomu, že žije naprosto zdravě. Teda podle svých vlastních měřítek…

Nejí maso, pije “zelené” šťávy, jí hodně semínek a ořechů a pravda, občas to proloží jednou nebo dvěma cigaretami, aby toho zdravého životního stylu nebylo “málo”.

Otevřít v galerii (4)
Svaly, kam se podíváš!
Svaly, kam se podíváš!Zdroj: Se svolením Zdenka Dzura

Proti gustu žádný dišputát

Balanc je pro něj hlavním měřítkem úspěchu. Říká, že zdravé i nezdravé musí být v rovnováze, aby to mělo dostatečný smysl, a když se tak nad tím zamýšlím, něco na tom opravdu bude. Protože on vážně nemá ani gram tuku!

Vysekané břišáky, namakaná ramena, leopardí chůze, že by mu každá múza přehlídkových mol mohla závidět. Jenže on to nedělá proto, aby někoho zaujmul, on to dělá proto, aby měl ze sebe dobrý pocit. A to je vlastně to, na čem to všechno skutečně stojí.

Cheatday nesmí chybět

Vždycky mi říká, že nakopnout metabolismus je stejně nutné, jako čekat na Ježíška. Bez toho by holt Vánoce nebyly tím, čím jsou. A tak své čistě “zelené” dny jednou za čas proloží hromadou sladkostí, které zpucuje jedna dvě. Na jeho těle se to moc neprojevuje, jen nacukruje své vymakané svaly a maximálně mu z té glykémie vyskočí žíla na čele, která zas zmizí, když se hladina cukru vrátí do normálu.

Co bolí, to roste!

A Zdeněk není jediný, kdo se rozhodl nejíst maso. O vegetariánství se vede polemika již řadu let a jedním z nejdiskutovanějších dokumentů roku 2019 byl dokument “The Game Changers”, který zdůrazňuje způsoby, kterými přechod na „rostlinnou“ stravu vedl k měřitelnému zlepšení výkonu u řady elitních sportovců, od ultra běžce Scotta Jurka po zápasníka v MMA Conora McGregora.

Uprostřed vzkvétajícího odvětví "alternativního" masa, rostoucích obav z klimatické krize a wellness průmyslu ve výši 4 bilionů dolarů, kde lidé věnují více pozornosti než kdy jindy tomu, co dávají do svého těla, očekávejte, že se vegetariánství konečně zbaví stigmat, která ho již dlouho charakterizují, a světe div, ale zejména mezi muži.

Díky tomu byla rostlinná strava jedním z nejočekávanějších trendů roku 2020 podle časopisu insidehook.com

Regenerace jako cesta k úspěchu

Dalším trendem, který se podle časopisu InsideHook potvrdil, je fakt, že kvalita tréninku a následně síla výsledku z tréninku závisí plně na tom, v jaké míře necháme své tělo odpočinout. Míra důležitosti u regenerace byla totiž postavena stejně vysoko jako trénink samotný spojený s kvalitní stravou.

Odpočívat je základ

Jak se ukázalo, životospráva není pouze to, ale skutečně i to, co jime, ale také jak cvičíme a následně regenerujeme. Svět fitness se pozměnil a sportovci a ostatní návštěvníci tělocvičen začínají brát „post“ fázi stejně vážně jako to mají profesionální sportovci po dlouhou dobu. A nemyslím tím pouze sauny a horké vany: ale také špičková technologická zařízení zaměřená na regeneraci, s procedurami od kryoterapie a komprese po řízené protahování a okysličování.

Ať už si muži ve snaze a touze po dokonalosti zvolí jakoukoliv cestu, jedno jim upřít nemůžeme. Jdou si - hlava nehlava - za svými sny stejně tak zběsile, jako my za pevnými zadky! Správná životospráva totiž možná začíná u jídla, ale aby měla skutečný smysl, je potřeba tento pojem trochu rozšířit, aby - až se na sebe podíváme do zrcadla - jsme ve vší skromnosti mohli zírat. Protože bude na co! 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze