Krokodýlí slzy fashionistek: Jak nepřijít o svého aligátora

Jak cestovat s produkty z krokodýlí, krajtí či jiné exotické kůže? Potřeba jsou povolení. Poradíme vám, jak na to!
07. listopadu 2020
 
Hlavní stránka Nové články

Máloco dokáže zkazit den více, než když vaše zbrusu nová kabelka za desetitisíce korun skončí na letišti v odpadkovém koši. Horší by snad mohlo být jen to, kdybyste kvůli jejímu převozu skončili s tučnou pokutou. Nejedná se přitom o paranoiu. Výrobky z hadí či ještěří kůže se na letišti zadržují i několikrát ročně.

Bez povolení ani ránu

Určitě jste zaznamenali nedávný případ, který otřásl světem mnoha milovníků kabelek. Ženě na australském letišti zabavili luxusní kabelku v hodnotě 20 000 dolarů, protože k ní neměla patřičná povolení. Celníci k tomu přitom měli plné právo - obchod s mnoha rostlinnými a živočišnými druhy je totiž mezinárodně regulovaný.

Dovoz a vývoz konkrétních druhů tak může vyžadovat povolení, v určitých případech může být i nezákonný. A pokuty nebývají nízké. Vyplatí se proto takovému riziku vyhnout a ujistit se, že ta nová peněženka z hadí kůže, kterou jste si koupili v butiku v Abú Zabí, není vyrobená z druhů, se kterými je zakázáno či regulováno obchodovat. V prvním případě ji nepřevezete, v tom druhém potřebujete povolení.

„V případě, že se jedná o dovoz ze třetích zemí, tak není rozhodující, jaký řetězec danou věc prodává,“

vysvětluje tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Termínem „třetí země“ je označován stát, který není členem EU (s výjimkou Islandu, Lichtenštejnska, Norska či Švýcarska). Produkt vyrobený z chráněného zvířete pak musí při dovozu z této oblasti vždy splňovat stejné podmínky, bez ohledu na to, zda ho koupíte v luxusním butiku či na tržišti.

Žena oblečená v černém si v butiku prohlíží kabelku z krokodýlí kůže
Žena oblečená v černém si v butiku prohlíží kabelku z krokodýlí kůže • Zdroj: Profimedia

Tisíce chráněných zvířat

Jedním z nejvýznamnějších nástrojů světové ochrany přírody je Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která mimo jiné dovoz předmětů vyrobených ze zvířat do Česka reguluje. Jejím cílem je kontrolovat a řídit mezinárodní obchod s vybranými ohroženými druhy.

Chrání přibližně 5 000 druhů živočichů a 28 000 druhů rostlin. Do Úmluvy jsou například zahrnuty některé druhy, které se tradičně používají v čínské medicíně. Příkladem je luskoun, jehož šupiny mají údajně léčit rakovinu, či mořští koníci, kteří mají sloužit jako afrodiziakum. Z rostlin to jsou například některé druhy kaktusů, ze kterých se vyrábějí dešťové hole, což je jeden z nejpopulárnějších suvenýrů z Jižní Ameriky.

Podle stupně ohrožení jsou zvířata a rostliny rozděleny do tří kategorií - I., II. a III. Nejpřísněji je chráněna kategorie I., kam spadají druhy ohrožené vyhubením. Evropská unie pak má také paralelní legislativu, která v podstatě odpovídá CITES (jednotlivé kategorie se jmenují A, B, C a D).

Klíčenky vyrobené z krokodýlí kůže
Klíčenky vyrobené z krokodýlí kůže • Zdroj: Profimedia

Dělení podle legislativy EU je obdobné, ale přísnější. Například kategorie nejpřísněji chráněných druhů je obsáhlejší než u CITES. Stejně tak evropská legislativa chrání i druhy, které do CITES nespadají.

Několik zabavených kusů ročně

„Rok 2020 s ohledem na opatření spojená s COVID-19 není úplně vypovídající, co se týče zadržených, posléze zabavených exemplářů CITES. Pokud se budeme bavit o výrobcích z kůží chráněných exemplářů, jako jsou pásky k hodinkám, opasky, kabelky a podobně, jedná se o jednotky kusů ročně,“

doplnila Kaňková. Za rok 2019 se například zabavilo pět výrobků z krokodýlí a dva z hadí kůže. To je však v poměru k minulým letům ještě relativně málo. V roce 2012 celníci zabavili sedmadvacet výrobků z plazí kůže, v roce 2017 šestnáct. Pravidelně se každý rok zabaví i několik kožešin.

Boty z krokodýlí kůže
Boty z krokodýlí kůže • Zdroj: Česká inspekce životního prostředí

„Pokud bychom se bavili o luxusním zboží, pak byly v minulosti zabaveny boty, peněženky, kabelky z krokodýlí, krajtí a varaní kůže nebo například i sako z krajtí kůže,“

popsala za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6

Jak vzít svou Birkinku z krokodýlí kůže na dovolenou?

Pro cestování po Evropě stačí účtenka či jiný dokument, který dokazuje, že předmět má legální původ. Komplikovanější je to pak se třetími zeměmi. I přesto, že u některých druhů krokodýlů povolení CITES nepotřebujete (vztahuje se na ně výjimka až do 4 kusů), stále se můžete dostat do situace, kdy budete muset dokázat, že kabelka není vyrobena z přísně chráněného zvířete.

Když si proto kupujete kabelku z exotické kůže, například v butiku, je extrémně důležité, abyste se zeptali na certifikát CITES. A to i v případě, že předmět kupujete v Česku. Bude se vám hodit ve chvíli, kdy svou oblíbenou kabelku budete chtít vzít na dovolenou mimo Evropu.

Butiky však zpravidla certifikáty k exotickému zboží na vyžádání zdarma přikládají. Konkrétně Hermès to pak vysvětluje na svých webových stránkách:

„Některé naše zboží vyrobené ze vzácných materiálů nemůže opustit zemi nákupu bez permitu CITES. Po požádání vám vaše pobočka Hermès vystaví certifikát, může to však trvat několik týdnů.“

Žena drží zelenou kabelku z krokodýlí kůže
Žena drží zelenou kabelku z krokodýlí kůže • Zdroj: Profimedia

Že byste certifikát měli dostat s nákupem dosvědčuje i Pospíšilová:

„V případě, že tyto výrobky byly dovezeny do EU s povolením CITES, měl by prodejce tento doklad a kopii při prodeji předat novému vlastníkovi, aby mohl v případě kontroly prokázat legální původ zboží.“

Pokud však povolení nemáte a potřebujete ho, můžete se zkusit obrátit na obchod, kde jste předmět koupili. Jinak je také možné oslovit Ministerstvo životního prostředí, které vám ho za poplatek vystaví.

Šálu shahtoosh z Indie nevozit

Každý světadíl má navíc podmínky nastavené trochu jinak. V mnoha zemích je vývoz přísně postihován i podle místních zákonů. Co tedy dělat? Zjistit si, kam daný produkt spadá v rámci CITES, ale také jak je to s legislativou dané země.

Velmi přísnou legislativu týkající se ochrany přírody má například Indie. Ačkoliv šála shahtoosh je vyhlášeným luxusním suvenýrem, je vyrobena z vlny velmi vzácné tibetské antilopy „čiru“, které jsou na pokraji vyhubení. Potřeba dát si pozor je i u výrobků z kožešin kočkovitých šelem či hadích kůží. V Indii jsou chráněné a vyvážet se nesmí.

Například v Číně pak budete potřebovat povolení pro většinu výrobků z hadí a ještěří kůže, jako jsou například kufříky, kabelky a obuv. Bez povolení si naopak můžete přivézt výrobky z krokodýlí kůže (z druhů krokodýlů zařazených v příloze B nařízení EU), a to až do počtu 4 kusů na osobu.

Konkrétně kvůli krokodýlí a aligátoří kůže se také pravidelně konají protesty. Aktivisté z PETA v minulosti například protestovali po celém světě před pobočkami obchodu Hermès proti zabíjení plazů pro luxusní doplňky. Podle PETA jsou krokodýli a aligátoři často ještě naživu, když se z nich stahuje kůže. Organizace také zveřejnila video z farmy v Texasu, na němž metody ukazuje.

Tím však protesty proti značce Hermès neutichly. Jane Birkin následně požádala Hermès, aby nepoužíval její jméno v souvislosti s kabelkami vyrobenými z krokodýlí kůže. Samotný Hermès se pak za pochybení na texaské farmě omluvil a Jane Birkin svou žádost stáhla.

Žena má na sobě namalovaný "krokodýlí" vzor a pod sebou kaluž krve.
Žena má na sobě namalovaný "krokodýlí" vzor a pod sebou kaluž krve. • Zdroj: Profimedia
Skupina lidí stojí s plakáty za ženou pomalovanou jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.
Skupina lidí stojí s plakáty za ženou pomalovanou jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015. • Zdroj: Profimedia
Žena je pomalovaná jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.
Žena je pomalovaná jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015. • Zdroj: Profimedia

Jak to tedy je?

Na závěr malé shrnutí: Co potřebujete, když si chcete přivézt luxusní předmět vyrobený z kůže exotického zvířete z Paříže či Milána? Teoreticky stačí účtenka, protože pro obchod v rámci EU povolení CITES nepotřebujete. Stejně se však hodí si o něj při nákupu říct. Můžete ho využít v budoucnu.

Když ale nakupujete například v Hong Kongu či Singapuru, CITES povolení je pro dovoz do Česka (mj. právě u zmíněných plazů) většinou nutnost. Naštěstí většina butiků je, obzvláště cizincům, bez váhání přikládá k nákupu.

A pokud tápete, vždy se můžete podívat do databáze, jaké konkrétní podmínky se vztahují na druh, ze kterého je váš předmět vyrobený.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (2)

View photo gallery

O autorovi

Jsem zapálená do cestování, dobrého jídla a kultury všeho druhu. Volné chvíle trávím ráda v přírodě, ideálně s běžeckými botami na nohou. Vždy mě potěší hrnek kávy.
Linda Veselá
Luxusní bydlení Praha
Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt s terasou - Praha 1 - Nové Město

6 + KK 445 m², ter. 144 m²
57 475 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - Západ - 750m

7 + 1 750 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8
Praha 8

Prodej luxusního mezonetového bytu na Praze 8

3 + KK 145 m², ter. 11 m²
18 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Byt na prodej Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
79 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4
Praha 4

Prodej luxusního bytu s terasou - Praha 4

1 + KK 55 m², ter. 12 m²
9 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Praha 1 - Staré

4 + KK 229 m²
50 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 251m

4 + KK 288 m², ter. 37 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m
Praha 1

Byt na prodej Praha 1 - Josefov - 125m

3 + KK 125 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 228 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 146m²

146 m²
93 392 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 127m²

127 m²
87 852 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 274m2

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2
Praha 5

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 5 - 265m2

cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m
Praha 2

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 2 - 684m

993 m², ter. 309 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 5

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

154 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
25 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana
Praha 2

Obchodní prostor k pronájmu, Malá Strana

171 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy
Praha 2

Luxusní kancelář k pronájmu v centru Prahy

130 m²
42 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m
Praha 1

Luxusní kancelář s terasou Praha 1 - 321m

465 m², ter. 144 m²
41 928 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m
Praha 10

Kancelář k pronájmu, Praha 10 - 150m

162 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Praha 6 - 277m
Praha 6

Vila na prodej Praha 6 - 277m

7 + 1 277 m²
18 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kancelářské prostory na prodej na Praze 8
Praha 8

Kancelářské prostory na prodej na Praze 8

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasou Troja 152m
Praha 7

Luxusní byt s terasou Troja 152m

2 + KK 152 m²
31 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 550m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 550m

Atypický 550 m², bal. 4 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Praha 4 - Braník
Praha 4

Vila na prodej Praha 4 - Braník

Atypický 273 m², ter. 21 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m
Praha 8

Luxusní byt na prodej Praha 8 - 113m

4 + KK 113 m²
19 300 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov
Praha 5

Luxusní byt na prodej - Praha 5 - Smíchov

4 + KK 185 m², ter. 50 m²
22 090 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 72m

2 + KK 74 m², bal. 2 m²
26 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily v okolí Prahy
Praha 9

Prodej luxusní vily v okolí Prahy

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace na pronájem Troja - 397m
Praha 7

Restaurace na pronájem Troja - 397m

Atypický 397 m², ter. 37 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s výhledem 177m
Praha 2

Luxusní byt s výhledem 177m

4 + 1 177 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m
Praha 5

Komerční prostor k pronájmu Praha 5 - 230m

Atypický 230 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Nové Město - 117m

3 + 1 119 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem-Praha
Praha 3

Byt na pronájem-Praha

3 + 1 111 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m
Praha 4

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 62m

1 + KK 62 m², ter. 13 m²
10 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelářské prostory na prodej 620
Praha 6

Luxusní kancelářské prostory na prodej 620

Atypický 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem
Praha 2

Luxusní penthouse k pronájmu s výhledem

6 + KK 600 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m
Praha 1

Luxusní kancelář Staré město - Praha 1 - 118m

3 + 1 118 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt s historickými prvky - Praha 1 - Malá
Praha 1

Byt s historickými prvky - Praha 1 - Malá

3 + 1 113 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - 393m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - 393m

10 + 2 393 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks