Krokodýlí slzy fashionistek: Jak nepřijít o svého aligátora

Jak cestovat s produkty z krokodýlí, krajtí či jiné exotické kůže? Potřeba jsou povolení. Poradíme vám, jak na to!
07. listopadu 2020
 
Hlavní stránka Nové články

Máloco dokáže zkazit den více, než když vaše zbrusu nová kabelka za desetitisíce korun skončí na letišti v odpadkovém koši. Horší by snad mohlo být jen to, kdybyste kvůli jejímu převozu skončili s tučnou pokutou. Nejedná se přitom o paranoiu. Výrobky z hadí či ještěří kůže se na letišti zadržují i několikrát ročně.

Žena v lodičkách z krokodýlí kůže leží na nafukovacím krokodýlovi

Bez povolení ani ránu

Určitě jste zaznamenali nedávný případ, který otřásl světem mnoha milovníků kabelek. Ženě na australském letišti zabavili luxusní kabelku v hodnotě 20 000 dolarů, protože k ní neměla patřičná povolení. Celníci k tomu přitom měli plné právo - obchod s mnoha rostlinnými a živočišnými druhy je totiž mezinárodně regulovaný.

Dovoz a vývoz konkrétních druhů tak může vyžadovat povolení, v určitých případech může být i nezákonný. A pokuty nebývají nízké. Vyplatí se proto takovému riziku vyhnout a ujistit se, že ta nová peněženka z hadí kůže, kterou jste si koupili v butiku v Abú Zabí, není vyrobená z druhů, se kterými je zakázáno či regulováno obchodovat. V prvním případě ji nepřevezete, v tom druhém potřebujete povolení.

„V případě, že se jedná o dovoz ze třetích zemí, tak není rozhodující, jaký řetězec danou věc prodává,“

vysvětluje tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. Termínem „třetí země“ je označován stát, který není členem EU (s výjimkou Islandu, Lichtenštejnska, Norska či Švýcarska). Produkt vyrobený z chráněného zvířete pak musí při dovozu z této oblasti vždy splňovat stejné podmínky, bez ohledu na to, zda ho koupíte v luxusním butiku či na tržišti.

Žena oblečená v černém si v butiku prohlíží kabelku z krokodýlí kůže
Žena oblečená v černém si v butiku prohlíží kabelku z krokodýlí kůže • Zdroj: Profimedia

Tisíce chráněných zvířat

Jedním z nejvýznamnějších nástrojů světové ochrany přírody je Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES), která mimo jiné dovoz předmětů vyrobených ze zvířat do Česka reguluje. Jejím cílem je kontrolovat a řídit mezinárodní obchod s vybranými ohroženými druhy.

Chrání přibližně 5 000 druhů živočichů a 28 000 druhů rostlin. Do Úmluvy jsou například zahrnuty některé druhy, které se tradičně používají v čínské medicíně. Příkladem je luskoun, jehož šupiny mají údajně léčit rakovinu, či mořští koníci, kteří mají sloužit jako afrodiziakum. Z rostlin to jsou například některé druhy kaktusů, ze kterých se vyrábějí dešťové hole, což je jeden z nejpopulárnějších suvenýrů z Jižní Ameriky.

Podle stupně ohrožení jsou zvířata a rostliny rozděleny do tří kategorií - I., II. a III. Nejpřísněji je chráněna kategorie I., kam spadají druhy ohrožené vyhubením. Evropská unie pak má také paralelní legislativu, která v podstatě odpovídá CITES (jednotlivé kategorie se jmenují A, B, C a D).

Klíčenky vyrobené z krokodýlí kůže
Klíčenky vyrobené z krokodýlí kůže • Zdroj: Profimedia

Dělení podle legislativy EU je obdobné, ale přísnější. Například kategorie nejpřísněji chráněných druhů je obsáhlejší než u CITES. Stejně tak evropská legislativa chrání i druhy, které do CITES nespadají.

Několik zabavených kusů ročně

„Rok 2020 s ohledem na opatření spojená s COVID-19 není úplně vypovídající, co se týče zadržených, posléze zabavených exemplářů CITES. Pokud se budeme bavit o výrobcích z kůží chráněných exemplářů, jako jsou pásky k hodinkám, opasky, kabelky a podobně, jedná se o jednotky kusů ročně,“

doplnila Kaňková. Za rok 2019 se například zabavilo pět výrobků z krokodýlí a dva z hadí kůže. To je však v poměru k minulým letům ještě relativně málo. V roce 2012 celníci zabavili sedmadvacet výrobků z plazí kůže, v roce 2017 šestnáct. Pravidelně se každý rok zabaví i několik kožešin.

Boty z krokodýlí kůže
Boty z krokodýlí kůže • Zdroj: Česká inspekce životního prostředí

„Pokud bychom se bavili o luxusním zboží, pak byly v minulosti zabaveny boty, peněženky, kabelky z krokodýlí, krajtí a varaní kůže nebo například i sako z krajtí kůže,“

popsala za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m, Praha 6

Jak vzít svou Birkinku z krokodýlí kůže na dovolenou?

Pro cestování po Evropě stačí účtenka či jiný dokument, který dokazuje, že předmět má legální původ. Komplikovanější je to pak se třetími zeměmi. I přesto, že u některých druhů krokodýlů povolení CITES nepotřebujete (vztahuje se na ně výjimka až do 4 kusů), stále se můžete dostat do situace, kdy budete muset dokázat, že kabelka není vyrobena z přísně chráněného zvířete.

Když si proto kupujete kabelku z exotické kůže, například v butiku, je extrémně důležité, abyste se zeptali na certifikát CITES. A to i v případě, že předmět kupujete v Česku. Bude se vám hodit ve chvíli, kdy svou oblíbenou kabelku budete chtít vzít na dovolenou mimo Evropu.

Butiky však zpravidla certifikáty k exotickému zboží na vyžádání zdarma přikládají. Konkrétně Hermès to pak vysvětluje na svých webových stránkách:

„Některé naše zboží vyrobené ze vzácných materiálů nemůže opustit zemi nákupu bez permitu CITES. Po požádání vám vaše pobočka Hermès vystaví certifikát, může to však trvat několik týdnů.“

Žena drží zelenou kabelku z krokodýlí kůže
Žena drží zelenou kabelku z krokodýlí kůže • Zdroj: Profimedia

Že byste certifikát měli dostat s nákupem dosvědčuje i Pospíšilová:

„V případě, že tyto výrobky byly dovezeny do EU s povolením CITES, měl by prodejce tento doklad a kopii při prodeji předat novému vlastníkovi, aby mohl v případě kontroly prokázat legální původ zboží.“

Pokud však povolení nemáte a potřebujete ho, můžete se zkusit obrátit na obchod, kde jste předmět koupili. Jinak je také možné oslovit Ministerstvo životního prostředí, které vám ho za poplatek vystaví.

Šálu shahtoosh z Indie nevozit

Každý světadíl má navíc podmínky nastavené trochu jinak. V mnoha zemích je vývoz přísně postihován i podle místních zákonů. Co tedy dělat? Zjistit si, kam daný produkt spadá v rámci CITES, ale také jak je to s legislativou dané země.

Velmi přísnou legislativu týkající se ochrany přírody má například Indie. Ačkoliv šála shahtoosh je vyhlášeným luxusním suvenýrem, je vyrobena z vlny velmi vzácné tibetské antilopy „čiru“, které jsou na pokraji vyhubení. Potřeba dát si pozor je i u výrobků z kožešin kočkovitých šelem či hadích kůží. V Indii jsou chráněné a vyvážet se nesmí.

Například v Číně pak budete potřebovat povolení pro většinu výrobků z hadí a ještěří kůže, jako jsou například kufříky, kabelky a obuv. Bez povolení si naopak můžete přivézt výrobky z krokodýlí kůže (z druhů krokodýlů zařazených v příloze B nařízení EU), a to až do počtu 4 kusů na osobu.

Konkrétně kvůli krokodýlí a aligátoří kůže se také pravidelně konají protesty. Aktivisté z PETA v minulosti například protestovali po celém světě před pobočkami obchodu Hermès proti zabíjení plazů pro luxusní doplňky. Podle PETA jsou krokodýli a aligátoři často ještě naživu, když se z nich stahuje kůže. Organizace také zveřejnila video z farmy v Texasu, na němž metody ukazuje.

Tím však protesty proti značce Hermès neutichly. Jane Birkin následně požádala Hermès, aby nepoužíval její jméno v souvislosti s kabelkami vyrobenými z krokodýlí kůže. Samotný Hermès se pak za pochybení na texaské farmě omluvil a Jane Birkin svou žádost stáhla.

Žena má na sobě namalovaný "krokodýlí" vzor a pod sebou kaluž krve.
Žena má na sobě namalovaný "krokodýlí" vzor a pod sebou kaluž krve. • Zdroj: Profimedia
Skupina lidí stojí s plakáty za ženou pomalovanou jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.
Skupina lidí stojí s plakáty za ženou pomalovanou jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015. • Zdroj: Profimedia
Žena je pomalovaná jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015.
Žena je pomalovaná jako plaz. Protest aktivistů PETA v Belgii v roce 2015. • Zdroj: Profimedia

Jak to tedy je?

Na závěr malé shrnutí: Co potřebujete, když si chcete přivézt luxusní předmět vyrobený z kůže exotického zvířete z Paříže či Milána? Teoreticky stačí účtenka, protože pro obchod v rámci EU povolení CITES nepotřebujete. Stejně se však hodí si o něj při nákupu říct. Můžete ho využít v budoucnu.

Když ale nakupujete například v Hong Kongu či Singapuru, CITES povolení je pro dovoz do Česka (mj. právě u zmíněných plazů) většinou nutnost. Naštěstí většina butiků je, obzvláště cizincům, bez váhání přikládá k nákupu.

A pokud tápete, vždy se můžete podívat do databáze, jaké konkrétní podmínky se vztahují na druh, ze kterého je váš předmět vyrobený.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (2)

Boty z krajtí kůže
Žena v lodičkách z krokodýlí kůže leží na nafukovacím krokodýlovi
View photo gallery

O autorovi

Jsem zapálená do cestování, dobrého jídla a kultury všeho druhu. Volné chvíle trávím ráda v přírodě, ideálně s běžeckými botami na nohou. Vždy mě potěší hrnek kávy.
Linda Veselá
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník-263m2
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník-263m2

5 + KK 263 m²
26 558 615 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
50 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², bal. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
24 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2
Praha 1

Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2

4 + 1 134 m², bal. 2 m²
49 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m
Praha 5

Luxusní vila k prodeji, Praha 5 - 257m

5 + 1 257 m²
32 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m

4 + 1 120 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt v historické budově Praha 6 - 210m
Praha 6

Byt v historické budově Praha 6 - 210m

4 + KK 210 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 251m

5 + KK 251 m², ter. 26 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks