Top hledané
Výsledky (0)
Ministry zaměstnává především ruská agrese, boj s koronavirem a státní dluh

100 dnů hájení nové vlády ještě neskončilo. Jak si zatím vede?

Radek Polák
08. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci na jednání Bezpečnostní rady státu k situaci na Ukrajině.

Vláda Petra Fialy, které je u moci necelé tři měsíce, pravděpodobně netušila, čemu bude muset brzy po svém ustanovení čelit. Už dávno to není pouze o zkrocení historicky nejvyššího rozpočtového schodku a boji s koronavirem.  Na pořadu dne je v posledních týdnech především válka na Ukrajině. Jaké by bylo čtvrtletní vysvědčení nové vlády?

Šéfovi ODS a současnému premiérovi se podařilo zatím v politice dostát tomu, co si již před mnoha lety předsevzal. Poté, co byl v listopadu roku 2013 zvolen do čela strany, se mu mnozí jen smáli, když tvrdil, že stranu přivede po několika korupčních a jiných skandálech opět do vlády. Možná i proto, že ještě několik týdnů předtím nebyl ani řadovým členem občanských demokratů.

O více než devět let později už ale musí tento brněnský rodák čelit úplně jiným výzvám.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

„Podporujeme Ukrajinu a snažíme se dosáhnout toho, aby se situace řešila mírovými prostředky, diplomatickou cestou a abychom odradili Rusko od jakékoli vojenské agrese. To je samozřejmě i záměr české vlády. Věříme v diplomatickou cestu, ale jsme připraveni, a je to naše povinnost se na to připravovat, i na horší scénáře,“ 

uvedl Petr Fiala na konci ledna, když ukrajinský konflikt začal více doutnat. 

Otevřít v galerii (4)
Stovky milionů směřují na vojenskou pomoc Ukrajině
Stovky milionů směřují na vojenskou pomoc UkrajiněZdroj: Pixabay

Finanční a materiální pomoc Ukrajině

Válečné běsnění jen několik stovek kilometrů na východ našich hranic však nemá na starosti pouze on. Oporu mu dělá z pozice ministryně obrany především stranická kolegyně Jana Černochová, která se stará mimo jiné o to, aby mohlo Česko poslat Ukrajině dostatek tolik potřebné munice, zbraní a dalšího vybavení. Celkově již za necelých 700 milionů korun.

Na poli diplomacie pak bojuje s ruskou agresí člověk, kterého odmítal prezident na podzim do vlády vůbec pustit. Pirát Jan Lipavský, jenž se v minulosti pro zajímavosti živil i jako ajťák v bankovnictví, se díky tomu vydává například do válčící zóny a setkává se tam v nejen s prezidentem Volodymyrem Zelenským, ale také třeba s ministry zahraničí Slovenska a Rakouska. Společně s ostatními členy Evropské unie a NATO se tak nově navíc podílí na další reakci na aktuální ruské kroky, včetně posilování východního křídla Severoatlantické aliance.

Pomyslných 100 dní hájení, jimiž jsou domácí vlády jinak chráněny, se netýká ani ministra financí Zbyňka Stanjury. S úsporami rozpočtu ve výši necelých 80 miliard korun sice vláda počítala, s válkou na Ukrajině už ale ne. Již nyní si totiž pomoc vyžádala celkově zhruba 3 miliardy korun.

Otevřít v galerii (4)
Bezpečnostní rada státu Petr Fila , Jana Černochová, Jan Lipavský
Bezpečnostní rada státu Petr Fila , Jana Černochová, Jan LipavskýZdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Koronavirus řeší Válek, životní prostředí Hubáčková a bydlení Bartoš

Ve víru válečného zpravodajství se přitom trochu zapomíná, že vláda řeší i celou řadu jiných oblastí. Jednou z nejdůležitějších je samozřejmě zdravotnictví, které vede Vlastimil Válek. Snahu o zvládnutí koronavirové pandemie mu nikdo pravděpodobně nevezme, na druhou stranu postupy a cesty, které k tomu vedou, jsou někdy poněkud diskutabilní. Vzpomeňme mimo jiné, jak se snažil protlačit Senátem novelu pandemického zákona a byl přitom přistižen, jak hraje karty na svém mobilním telefonu. Právě o něm se proto také hovořilo jako o jednom z prvních adeptů na odchod z vlády.

Velkým tématem posledních týdnů a měsíců byl rovněž spor s Polskem, který se týkal dalších podmínek těžby v dole Turów. Zatímco předchozí vláda nedokázala uvedený problém vyřešit, té nové se to podařilo. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková na začátku února uzavřela dohoda, která prý vyšla našim požadavkům vstříc. Některé neziskové organizace a část našich občanů, kteří na hranicích žijí, však přesto tvrdí opak, když poukazují na to, že problémy s tamní vodou dál přetrvávají.

Otevřít v galerii (4)
Ivan Bartoš, místopředseda vlády Petra Fialy pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj ČR
Ivan Bartoš, místopředseda vlády Petra Fialy pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj ČRZdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Teprve následující období ukáže, jak si vláda dokáže poradit s dalším oříškem - domácí bytovou výstavbou a růstem cen bydlení. Prostřednictvím svého místopředsedy a šéfa pirátské strany Ivana Bartoše prosadila odklad stavebního zákona s argumentem, že připravovaná novela bude lépe hájit zájmy občanů, konečně zdigitalizuje stavební řízení a zachová současně princip „Jeden úřad, jedno razítko“.

„Stavební úřady musejí zůstat na úřadech obcí a měst, kde mají blízko k lidem. Zrušíme také takzvanou institucionální integraci, čímž dojde k větší ochraně životního prostředí a památek, na což nový stavební zákon nemyslel,“

vysvětlil LP-Life Ivan Bartoš některé důvody, jež k posunutí účinnosti zákona vedly.

Výraznějším členem vlády je rovněž Martin Kupka, do jehož gesce spadá doprava. Tomu se podařilo udržet peníze na rozvoj infrastruktury, i když počítá rovněž s některými méně populárními kroky, jako je například zdražování ceny dálničních známek nebo omezování výhod při cestování hromadnou dopravou.

V těchto dnech, kdy parlament hlasuje až na občasné výlevy poslanců z SPD většinou jednotně, se zároveň zapomíná na opoziční obstrukce, které chod dolní sněmovny ještě před nedávnem zcela ochromovaly a s nimž si vládnoucí strany dokázaly jen obtížně poradit.

Sečteno a podtrženo: na celkové hodnocení nové vlády je v tuto chvíli přeci jen poněkud brzy. Styl se ale v každém případě změnil. Od někdy až dryáčnického běsnění bývalého premiéra, který byl mimochodem nyní již potřetí vydán parlamentem k trestnímu stíhání a rozhazovačné Jany Schillerové se zdá, že byl nastolen realističtější a odpovědnější kurz řízení země. Uvidíme, co ukáží další měsíce. Zatím to v případě hodnocení vlády z pohledu známkování vypadá na horší dvojku.

Zdroje: seznam.cz, novinky.cz, iDnes, vlastní dotazování

Otevřít v galerii (4)
Jeden z nehledanějších mužů těchto dnů. Bude jednou souzen v Haagu stejně, jako byl dříve Srb Slobodan Miloševič?
Jeden z nehledanějších mužů těchto dnů. Bude jednou souzen v Haagu stejně, jako byl dříve Srb Slobodan Miloševič?Zdroj: Pixabay
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze