Top hledané
Výsledky (0)
Jaké jsou Vánoce na královských dvorech?

Jak slaví Vánoce královské rodiny z celého světa: čokoláda, kilometry ozdob i povinné vážení rodiny

Kristina Valachyová
05. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Jak slaví Vánoce královské rodiny?

Toužíte zažít Vánoce jako z pohádky? Možná by se mohly podobat oslavám, které ve svých honosných sídlech pořádají příslušníci nejznámějších evropských královských rodin. Královské rodiny v evropských zemích slaví Vánoce různě, často však musí čas strávený v soukromí s nejbližšími skloubit s pracovními povinnostmi.

Britská královská rodina

Při zmínce o královské rodině vyvstane mnoha lidem nejčastěji na mysli ta britská. Král Karel III. a královna Camilla budou letos zřejmě slavit Vánoce v Sandringhamu s dalšími členy rodiny. Podle ITV byly na vánoční oběd v Sandringham House poprvé pozvány královniny děti a vnoučata.

Král s chotí nevynechají vánoční tradici ranní návštěvy kostela v panství Norfolk spolu s princem a princeznou z Walesu a dalšími staršími členy královské rodiny. Seznam hostů, kteří se po návratu ze mše zúčastní vánočního oběda v Sandringham House se však radikálně proměnil. Poprvé bude zahrnovat mnoho členů rodiny královny Camilly, přestože to obnášelo změnit místo konání slavnostní hostiny, aby se všichni hosté vešli. Princ Harry a Meghan by oslavu Vánoc ve Velké Británii jistě také uvítali, ale nebyli pozváni.
Zdroj blízký vévodovi a vévodkyni ze Sussexu pro The Sunday Times prozradil:

„Nedovedu si představit, že by Sussexové odmítli pozvání strávit svátky s Jeho Veličenstvem. Žádná pozvánka však zatím nepřišla.“

Vánoční pozvání pro prince Harryho a jeho rodinu od krále Karla by po měsících nevraživosti znamenalo významný krok ke smíření. Tomu by nasvědčovala zpráva, že princ Harry spolu se svými dětmi otci nedávno telefonoval, aby mu popřál všechno nejlepší k narozeninám. Proslýchalo se, že rozhovor by mohl znamenat výrazný posun ve vztazích mezi králem a jeho synem, kteří spolu předtím dlouho nemluvili. Během hovoru si král pohovořil i s Meghan a poslechl si nahrávku, na níž mu jeho vnoučata zpívala Happy Birthday.
Královna Camilla má dvě děti z předchozího manželství a pět vnoučat. Předtím, než se stala chotí tehdejšího prince z Walesu a členkou královské rodiny, hostila své děti a vnoučata tradičně ve svém soukromém rodinném sídle ve Wiltshiru.

Díky pozvání členů rodiny královy choti na slavnostní oběd bylo zapotřebí zajistit větší prostory pro vánoční tabuli. Slavnostní oběd se proto bude podávat ve větším tanečním sále Sandringham House a nikoli v jídelně, jak to bylo tradicí za časů královny Alžběty.

Dárky si členové královské rodiny rozbalují už 24. prosince, a ne až na První svátek vánoční, jak je zvykem v celé Británii. Královna tento zvyk převzala od svých německých předků, ačkoliv byl častým terčem posměšků bulvárního tisku, že se královská rodina nemůže dočkat dárků. Na Štědrý den vždy v 15. hodin si národ i všichni členové královské rodiny vyslechnou tradiční televizní poselství svého vladaře. Děje se tak už od roku 1957 a projev je pečlivě připravován a nahrán už několik dní předem.

A co podivné zvyky? Ty mají v britské monarchii rádi!

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

Členové britské královské rodiny se váží před a po štědrovečerní večeři

Tato tradice se váže ještě ke králi Edwardu VII., který měl za to, že vážení hostů je nezbytné k tomu, aby se na vlastní oči přesvědčil, že se opravdu dobře najedli. A dělá se to dodnes.

Rozdávání legračních dárků

Ne ne, britská královská rodina se neobdarovává birkinkami, to by mohlo prostý lid pobouřit. Naopak, drží se hesla „levné je milé“. Jednou ze zastánkyň této tradice je i Kate Middleton, která kdysi darovala tehdy nezadanému Harrymu sadu určenou pubertálním chlapcům „Vypěstuj si svou přítelkyni“. Princezna Anna jednou dala princi Charlesovi WC prkénko a Harry své babičce, vládkyni britského impéria, koupací čepici s nápisem „No není život svině?“.

Vánoce až do února

Na britském královském dvoře končí Vánoce až v únoru – minimálně co se výzdoby týče. Do té doby všechno zůstává tak, jako by měl druhý den přijít Santa.

Veselé hry po večeři

Zatímco my se vyvalíme na gauč, abychom sledovali Mrazíka, členové britské královské rodiny spolu začnou hrát všelijaké vtipné hry. Zesnulá královna prý byla zvláště dobrá v parodování státníků z celého světa, s nimiž měla tu čest i osobně. Ostatní samozřejmě museli hádat, koho napodobovala. Kdoví, možná ji letos zastoupí Charles.
Princ William a princ Harry hrávali na Štědrý den fotbalový zápas spolu se členy služebnictva Sandringhamského panství. Tým William měl údajně na sobě ponožky Aston Villa, zatímco tým Harry měl na sobě dresy Arsenalu. Zkrátka trochu kardia před sváteční oslavou! Jelikož princ Harry letos pravděpodobně v Sandringhamu nebude, protože spolu s Meghan a dětmi žije v USA, není jisté, jestli bude tradiční hra pokračovat i v jeho nepřítomnosti.

Kromě darů webová stránka královské rodiny odhaluje i to, že panovník daruje vánoční stromy pro Westminsterské opatství, Katedrálu svatého Pavla, Katedrálu svatého Gilese a kostel Canongate Kirk v Edinburghu. V minulosti bylo také zvykem, že strom od Jejího Veličenstva dostaly i kostely a školy v oblasti Sandringhamu. Kromě dárkových žetonů, které královna Alžběta rozdávala zaměstnancům, kteří byli v jejích službách alespoň rok, zaplatilo Její Veličenstvo každé Vánoce pro své věrné zaměstnance přibližně 1 500 vánočních pudinků a blahopřání.

Monacká knížecí rodina

Panovnická rodina je navenek proslulá svým leskem a noblesou, ale jedna z největších a nejlepších vánočních tradic v Monaku je skutečně velice milá a potěšující. Kněžna Grace a kníže Rainier III. zavedli v 50. letech tradici, kdy se v paláci každoročně koná večírek s rozdáváním vánočních dárků a účastní se ho více než 600 dětí. Koncem 50. a začátkem 60. let nebyla televize a prakticky žádné filmy, rozhodně žádný internet nebo rozptýlení jako dnes, a tak se princezna Grace rozhodla dětem nabídnout den v paláci se zábavou a občerstvením.

Slavnostní párty v knížecím sídle se účastní děti ve věku 5 až 12 let. Součástí programu jsou vystoupení tanečníků, kouzelníků a cirkusových artistů, doprovázené spoustou místní vyhlášené horké čokolády a samozřejmě nechybí návštěva Santa Clause. Děti se také seznámí s knížetem Albertem II. a dostanou od něj a kněžny Charlene speciální dárek.
Na Štědrý večer se knížecí rodina účastní mše svaté, jejíž zajímavou tradicí je posvěcení Pan de Natale, tradičního sladkého chleba s motivem kříže. Na konci bohoslužby monacký arcibiskup symbolicky požehná všechny chleby, které se budou sdílet u rodinných stolů během vánoční večeře. Před spaním se i knížecí ratolesti připravují na příchod Santy Clause. Vždy mu nechají sklenici mléka a sušenky, ale i vodu a seno pro jeho soby. Dárky knížecí rodina otevírá ráno na Boží hod.

Nizozemská královská rodina

Jelikož královna Máxima pochází z Argentiny, tráví zde nizozemská královská rodina často své vánoční prázdniny. Král Willem-Alexander, královna Máxima a jejich tři dcery, princezny Amalia, Alexia a Ariane, strávili několik posledních vánočních svátků v argentinském Villa La Angostura a navštívili místní zajímavosti. V Nizozemsku není tradicí otevírání vánočních dárků, protože Nizozemci si obvykle rozdávají dárky už na Mikuláše (Sinterklaas). I přesto jsou zde dárky o Vánocích stále běžnější. 25. i 26. prosincový den jsou v Nizozemsku oficiální svátky známé jako První a Druhý svátek vánoční. Vánoční projev krále Willema -Alexandra se vysílá každoročně vždy na Štědrý den.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Belgická královská rodina

Belgický král Philippe, královna Mathilde a jejich děti – princezna Eleonore, princ Gabriel, korunní princezna Elisabeth a princ Emmanuel v týdnu před Vánocemi otevírají královský palác v Bruselu u příležitosti vánočního koncertu, známého jako Kerstconcert. Ten se odehrává v trůnním sále a vystoupí na něm několik různých belgických hudebníků, sborů a skupin.

V posledních letech si na tomto koncertě zahráli i princ Emmanuel a princezna Eleonore. V roce 2021 byl koncert vysílán na Štědrý den v národní televizi. Podobně jako mnoho dalších hlav států, i belgický panovník sdílí na Štědrý večer své nahrané vánoční poselství národu. V Belgii jsou tři úřední jazyky: francouzština, holandština a němčina a projev obvykle obsahuje části ve všech třech jazycích. Nahrává se v paláci a král se v něm ohlíží za uplynulým rokem a zamýšlí se nad tím, co přinese ten nový.

Švédská královská rodina

Švédská královská rodina má během prosince nabitý program: předávání Nobelovy ceny, formální setkání Švédské akademie, svátek Svaté Lucie a další a další události. Každým rokem začínají vánoční oslavy předáním vánočních stromů pro královský palác. Ty už od 60. let minulého století každoročně daruje a předává členům královské rodiny Švédská zemědělská univerzita.

Další tradicí, kterou švédská královská rodina nikdy nevynechá, jsou vánoční videa rodiny korunní princezny Viktorie, jejího manžela Daniela a dětí Estelle a Oskara, která přibližují jejich vánoční aktivity.

Jednou je to ukázka z přípravy vánočních ozdob, jindy z pečení cukroví, zdobení stromku nebo zapalování adventních svíček. Hlavní hvězdou domácího videa je vždycky princezna Estelle, která se ráda předvádí. Kdoví, co vymyslí letos.

Španělská královská rodina

Španělská královská rodina začíná vánoční svátky vydáním svých vánočních pohlednic, které rozesílá těm, kteří jí během svátečního období pošlou blahopřání.

Král Filip VI., královna Letizia a infantky Leonor a Sofía vydávají vlastní pohlednice se svými vytištěnými podpisy, stejně jako i odstoupivší král Juan Carlos a královna Sofía.

24. prosince večer přednese král Filip svůj každoroční štědrovečerní projev ke Španělům z paláce Zarzuela. Zde celá španělská královská rodina spolu s bývalým králem Juanem Carlosem a královnou Sofií na Štědrý večer i povečeří. Následující den je vyhrazen pro setkání s královninou rodinou Ortizových.
Vánoční oslavy ve Španělsku ovšem nekončí 26. prosince. Španělé dále slaví svátek Zjevení Páně, připadající na 5. leden (což je také den narození krále Juana Carlose), takže královská rodina si tento den připomene soukromě jako mnohé jiné španělské rodiny.

Norská královská rodina

V Norsku jsou Vánoce přísně soukromou záležitostí panovnické rodiny. Podobně jako ve Velké Británii, i v Oslu se celá rodina sejde kolem štědrovečerního stolu. Musí však nejprve počkat na korunního prince Haakona a jeho manželku Mette-Marit, než se vrátí z Londýna. Od roku 1947 totiž vždy některý z členů norské královské rodiny dohlíží na přepravu a vztyčení pravé norské jedle v centru Londýna. Norští vladaři tak činí na znak díků anglickému národu za společný boj proti fašismu. Teprve když je všechno v pořádku zařízeno, odlétá Haakon do Osla a svátky mohou začít.
Král Harald V. s manžekou Sonjou a jejich syn Haakon s rodinou se každoročně stěhují na vánoční svátky do venkovského domu nedaleko Osla, postaveného v roce 1906. Korunní princ Haakon s manželkou Mette-Merit a dcerou Ingrid Alexandrou během svátků nelenoší. Využívají blízkosti hor a věnují se zimním sportům. Král Harald V. každoročně posílá do Spojeného království nádhernou 30metrovou vánoční jedli, která zdobí Trafalgarské náměstí v Londýně.

Dánská královská rodina

Královská rodina se schází den před Štědrým dnem, aby společně ozdobila vánoční stromek. Některé dekorace vlastnoručně vyrábí sama královna Markéta II. Korunní princ Frederik s manželkou Mary a dětmi Christianem, Isabellou, Vincentem a Josephine každý rok natáčejí video o tradicích a vánočních aktivitách v paláci. Na První svátek vánoční zve královna k obědu, který začíná rýžovým pudinkem s celými mandlemi, následuje pečená kachna nebo husa. Ten, kdo najde ve své porci mandle, obdrží speciální dárek – Julemand. Dárky musí být vtipné a musí poukazovat na nějaký zlozvyk obdarovaného. V Dánsku lidé věří, že čím větší je překvapení, tím více štěstí člověka čeká.
K národu královna Markéta II. promlouvá až na Nový rok.


Zdroj: Tatler.com, Itv.com, Hola.com, Royalcentral.co.uk, People.com, Anhistorianabouttown.com, Pluska.sk, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: