Top hledané
Výsledky (0)
Jaké výhody přináší bydlení v činžáku?

Jaké je to vlastnit činžák? Dokáže vám vynést více, než si možná myslíte, navíc mají úžasnou historii

Barbora Večeřová
15. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nájemní domy jsou jistou investicí

Zajímalo vás někdy, jaké je býti majitelem činžovního, tedy nájemního domu? Obzvlášť v dnešní době jde rozhodně o velkou výhodu. Stálý finanční příjem z nájmů a případný prodej jednotlivých bytů. Co ale vlastnění takového domu s více byty opravdu obnáší a jaká je vůbec historie nájemního bydlení? To se dozvíte v článku. 

Historie nájemního bydlení 

Potřeba nájemních bytů vznikala přirozeně v období, kdy se do větších měst, ve kterých obvykle fungovaly továrny zaměstnávající stovky lidí, začali stěhovat lidé z venkova. Dalo by se tedy říci, že růst průmyslu vedl i k růstu výstavby. A právě zde vznikla potřeba stavět takové stavby, které v sobě pojmou velké množství rodin. Úplně prvním činžovním domem u nás byl dům Platýz v Praze ze začátku 19. století. Oproti stavbám, které se stavěly doposud, byl tento dům symbolem moderny – velký, světlý a vzdušný. Díky činžovním domům se zcela změnila tvář tehdejších měst. Stávající domy se dostavovaly, aby vyhověly náročným požadavkům doby. A nová zástavba nadále rostla do té míry, že už si větší města bez činžovních domů dnes neumíme představit. Nejčastěji se pak stavěly ve 20. století, které přineslo jejich největší boom. 

Praha je historických činžovních domů plná. Stačí si jen projít čtvrti jako jsou například Vršovice, Vinohrady nebo Žižkov. Činžovní domy najdete ale i v samotném centru, například v Pařížské ulici nebo v ulici Maiselova nedaleko tamní židovské synagogy. Těmto historickým činžákům se i v současnosti stále věnuje velká pozornost. Právě začátkem 20. století začal pražským budovám vévodit zdobný secesní styl, který z města udělal světovou metropoli. 

V činžovních domech bydlely také tehdejší známé osobnosti. Například na pražských Vinohradech bydlel spisovatel Ota Pavel, továrník Emil Kolben nebo třeba herec Miroslav Horníček. Činžovní domy byly vždy výsadou zámožnějších obyvatel. 

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Výhody vlastnění činžáku 

Vlastnění nájemního domů má své nepopiratelné výhody. A jaké to jsou v porovnání s vlastněním například pouze jednoho bytu? Jednou z největších a nejdůležitějších výhod je svoboda. Pokud jste majitelem pouze jednoho z bytů, stále musíte chodit na schůze s ostatními majiteli, které mohou být velmi zdlouhavé. Pokud jste však majitelem celého domu, o všem si můžete rozhodovat sám a tyto povinnosti odpadají. To samé platí s výběrem nájemníků, který máte plně pod kontrolou. Nestane se vám tak, že majitel vedlejšího bytu do domu nastěhuje nájemníky, kteří dělají hluk. Lidé v domě se pak dobře znají, i to může vyřešit řadu potenciálních problémů. Pokud v domě panují dobré vztahy, nemusíte se bát, že by docházelo k sousedským neshodám. Řešit s nikým dalším nemusíte ani případné opravy, ty můžete provést klidně svépomocí a ušetřit tak. 

Otevřít v galerii (2)
Praha je historických činžáků plná
Praha je historických činžáků plnáZdroj: Profimedia

Další investice 

Vlastnictví domu vám může přinést větší výnos, než si možná myslíte. Samozřejmě, hlavní příjem vám zajistí byty samotné, ale domy můžete také různě upravovat tak, aby byl výnos z nich ještě vyšší. A čím toho docílit? Odpověď je jednoduchá. Investicemi. Můžete například zrekonstruovat sklepní a půdní prostory tak, aby si jednotlivé kóje mohlo pronajmout více lidí. To samé můžete udělat s garážemi, které k domu patří. V nich si parkovací místo mohou pronajmout i lidé, kteří nebydlí přímo ve vašem domě, ale například v nedaleké ulici. 

 

Výhody také pro nájemníky

Pokud je celý dům v rukou jednoho majitele, přináší to výhody i pro nájemníky. Velkou výhodu znamená pro nájemníky například pokud k tomu patří také zahrada, kterou pak mohou všichni nájemci bytů využívat. Další výhodou může být například společný internet pro celý dům, který majitel domu může poskytovat svým nájemníkům zadarmo. Seznam výhod můžete rozšířit i dalšími službami navíc, které pozvedávají komfort bydlení na vyšší úroveň. Posilovna, sdílené prostory nebo společné pračky, záleží, jaké máte možnosti. Pokud nájemníci vidí ve svém bydlení takovéto drobné výhody, je pravděpodobnější, že budou chtít v domě zůstat co nejdéle a vy tak nebudete muset řešit častou fluktuaci nájemníků.

Otevřít v galerii (2)
Secesní architektura
Secesní architektura Zdroj: Profimedia

Koupě celého domu může často vyjít lépe než koupě jednoho bytu 

Ač se to může zdát paradoxem, koupě celého domu může být opravdu výhodnější než koupě jednotlivých bytů. Pokud si na takový dům máte v plánu vzít hypotéku, kdybyste kupovali jednotlivé byty, museli byste si brát půjčku na každý byt zvlášť a mohlo by se tak stát, že byste tolik hypoték třeba vůbec nemuseli dostat. Na druhou stranu, kdybyste koupili jeden dražší byt, například v ceně rodinného domu, rozhodně byste z něj neměli takový výnos. Zajímat se o celý dům se tedy z dlouhodobějšího hlediska opravdu vyplatí.

Rodinné stříbro 

Z vašeho rozhodnutí kopit dům pak mohou těžit i následující generace. V současné složité situaci na bytovém trhu vaše děti jistě ocení, když je do života zaopatříte jednou z nejjistějších investic, které ale zároveň slibují opravdu velké výnosy. 

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Pokud tedy přemýšlíte nad koupí nemovistosti, právě teď je ten správný čas. Pokud chcete opravdu maximalizovat své výnosy a využít zakoupené nemovitosti naplno, právě činžovní domy jsou v současné chvíli tím nejlepším, co trh nabízí. 

 

Zdroje: svet-bydleni.cz, citybee.cz, majitelbytu.cz, thelivingplaces.com, idnes.cz, regiony.rozhlas.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: