Top hledané
Výsledky (0)
Do role tanečníka se už vrátit nechce, ale působení v porotě si ujít nenechá.

Jan Tománek: na taneční parket se nikdy nevrátím, mé místo je ve StarDance jinde. Jako porotce nebudu oblíbený

Michaela Hanelová
19. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jan Tománek v pořadu Show Jana Krause

Tanečník, trenér a porotce taneční soutěže. Na hudbu se s nadšením pohyboval už odmalinka. Předváděl se a využíval k tomu jakoukoli příležitost, třeba různé rodinné oslavy. Dokonce si vysloužil přezdívku Tančící "komanč". Rodák z Ústí nad Labem, dnes hrdý Brňák, který trénuje svěřence klubu DSP Kometa Brno, a to včetně svých dvou dětí. 

V letošní řadě StarDance se znovu objeví jako porotce.

To vše je Jan Tománek, který usedne v letošní řadě StarDance jako porotce. Ačkoliv se v minulém roce ukázal spíše jako tanečník, letos bude znovu sedět za obávaným stolkem, ze kterého bude směrem k soutěžícím vysílat různé signály, hodnocení, chválu, kritiku a cenné připomínky. 

Do role tanečníka se nechce vrátit

Tanečník Jan Tománek se v minulém roce veřejnosti představil především díky své účasti v soutěži StarDance, kde si zatancoval po boku Ivany Chýlkové. Jak sám prozradil, byl to pro něho vrchol kariéry v tom, že si užil to, co má rád, ale na taneční parket se už vrátit nechce. „Přišlo mi to jako vrchol v tom, že jsem si to s Ivanou strašně užil a že už bych se na ten taneční parket nikdy nevrátil, protože moje místo je nyní někde jinde. Tanec spíše učím a není to o tom, že já sám půjdu a budu tancovat, dnes je to všechno jinak,“ prozradil v show Jana Krause s tím, že dokonce předem tušil, že jeho taneční partnerkou bude právě Ivana Chýlková.

Byt na pronájem Praha 1 - 128m
Byt na pronájem Praha 1 - 128m, Praha 1

Jak sám dodal, kvůli tomu byl ochoten zhubnout deset kilo, opustit místo porotce v soutěži a vrátit se ve dvaapadesáti na taneční parket. „Já jsem si to tak strašně považoval. To že jsem měl možnost ji poznat jako takového nádherného komplexního člověka, s takovou nádhernou něžnou duší, ochotného, milého, chytrého, je strašně příjemné.“

Jan Tománek se vrací jako porotce

V další sezoně se ale do divácky úspěšné soutěže vrací opět jako porotce, což může mít z hlediska popularity u tanečníků i u diváků také svoji stinnou stránku. Někteří se dokonce domnívají, že právě kvůli němu musí soutěž opustit oblíbený a přísný porotce a úspěšný tanečník Zdeněk Chlopčík, který vždy říkal věci tak, jak si je ve skutečnosti myslel.

„Jako porotce nemůžete čekat, že budete oblíbený. Spoléháte se ale na to, že budete dělat dobře svoji práci a že to snad nakonec lidi přijmou, není to tak, že kvůli mně by někdo odešel, to rozhodně ne,“ prozradil Jan Tománek, který také řekl, jak sám vnímal hodnocení poroty.

Vydal knihu a trénuje mladé talenty

„Když dva tři měsíce trénujete, jste do toho natolik vtažen, že každé křivé slůvko vnímáte jinak, než když tam sedíte jako porotce nebo i divák. Na parketě zcela ztratíte objektivitu. Někdo se projeví na parketě, někdo až v šatně nebo doma. Ale projeví se úplně všichni,“ přibližuje emocionální rozpoložení tanečníků během soutěže a dodal, že naprosto chápe, když jsou potom soutěžící, včetně diváků, zklamaní. Jenže oči poroty vidí to, co tanečník ne, a o tom to ve skutečnosti je.

Jan Tománek je mimo jiné také spoluautorem knižního rozhovoru Tancem na vrchol, jenž mapuje příběh taneční dvojice Tara Bohak a David Odstrčil, kteří se v roce 2022 stali historicky prvním českým párem, který získal titul mistrů světa v kategorii profesionálů v tanečním sportu. „Je to takový velký počin v malém sportu,“ popisuje v rozhovoru pro show Jana Krause s tím, že je to první knížka z prostředí tanečního sportu a že ji svému synovci Davidovi a jeho taneční partnerce slíbil. 

Tancuje celá jeho rodina

„Slíbil jsem jim, že když se stanou mistry světa, že společnými silami napíšeme knížku o té jejich cestě, která není jenom veselá a usměvavá. Je náročná a komplikovaná.“ Ostatně tancem prý žije celá jejich rodina. Na příkladu toho, jak probíhala před 17 lety jedna z jeho prvních hodin přípravy na soutěž s moderátorkou Jolanou Voldánovou, pak vysvětluje, že v tanečním světě je intimní zóna jinde než v tom běžném.

„To ale neznamená, že na základě toho, že někomu vstupujeme do intimní zóny, s ním hned máme nějaký vztah,“ zdůrazňuje. „Hodně párů, které spolu dlouhodobě tančí, projde nějakým osobním vztahem, ale ne často to vydrží, protože ta kariéra je dlouhá a ten stres ze soutěží, rank listů a tak dál je natolik velký, že je to často zlomí i v tom osobním životě. Každý nemá štěstí jako já!“ uzavírá v narážce na svoji manželku, která se také věnuje tanci. Stejně tak se k tanci snaží motivovat i svoje dvě děti.

Zdroje: show Jana Krause, redakce, autorský text, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze