Top hledané
Výsledky (0)
Sex symbol 60. let slaví dnes narozeniny! Nahlédněte s námi do jejího rebelského života.

Jane Fonda slaví 83. narozeniny: Nikdy bych si nemyslela, že se takového věku dožiju

Sabina Štaubertová
21. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Jane Fonda

Dvojnásobná držitelka Oscara Jane Fonda sama prohlašuje, že je zázrak, že je stále naživu. V populární The Ellen DeGeneres Show před časem prohlásila: „Nikdy bych si nemyslela, že se takového věku dožiju." Naopak se domnívala, že zemře sama a hlavní roli v tom sehraje alkohol. Ikonická herečka se však těší dobrému zdraví a i nadále popírá veškeré zákony stárnutí. Na otázku, jak to dělá, že vypadá stále tak dobře, s humorem jí vlastním odpověděla, že je to protože nemá žádný sex. Současně však přiznává, že ji její kondice stojí mnoho úsilí. Pojďte si s námi připomenou její život plný úspěchu i zklamání a zjistit, čeho ve svém životě opravdu lituje...

Jane Fonda

Téměř každý milovník romantických komedií má Jane Fondu jistě spojenou s filmem Příšerná tchýně, kde si zahrála po boku herečky a zpěvačky Jennifer Lopez. Právě Lopez později na svém Youtube kanálu o Jane Fondě prohlásila, že práce s ní byl jedním z vrcholů její kariéry.

“Je to všechno, o čem sníš, když přijdeš jako herečka a pracuješ s takovými velikány,“

řekla Jennifer Lopez. 

Rodinná tragédie 

Tato energická a elegantní dáma se narodila v americkém New Yorku 21. prosince 1937 do rodiny herce Henryho Fondy a krásné Frances Ford Seymour. Od dětství byla zvyklá na luxus, ale život s její matkou, která trpěla bipolární poruchou, neměla jednoduchý. Seymour se k malé Jane chovala odtažitě a později navíc byla převezena do psychiatrické léčebny. Jane tak žila jen s otcem, který však kromě materiálního zázemí neuměl lásku své dceři příliš opětovat. Jedním z nejtragičtějších momentů jejího života byl 12. rok, kdy se Frances Ford Seymour uchýlila k sebevraždě. Následky si Jane Fonda nese po celý život.

Z módních časopisů na Broadway

Velmi brzy se finančně osamostatnila. Profesionální kariéru odstartovala již ve 21 letech jako modelka. Současně se věnovala herectví na univerzitě v New Yorku. Její herecká kariéra začala v roce 1960 na prknech Broadwayského divadla ve hře There Was a Little Girl. Talent půvabné Jane neunikl ani režisérovi Joshuou Loganovi, který ji obsadil ve svém filmu Tall Story i přes nelibost jejího otce. 

Jane se nemohla rozhodnout, jakou roli chce hrát. Chápala herectví hlavně jako svou terapii a možná proto ji přitahovaly zejména kontroverzní role. V 60. letech se objevila v mnoha komiksových filmech, avšak její pozdější role byly mnohem podstatnější. 

Sex symbol šedesátých let

Otevřít v galerii (5)
Jane Fonda
Jane Fonda Zdroj: Profimedia.cz

Velice často byla Jane Fonda přirovnávána k sex symbolům. Nahá se objevila ve filmu i na obálce pánského časopisu Playboy. Říká se, že velký vliv na to měla její první osudová láska a později i první manžel - režisér Roger Vadim. Ten se netajil slabostí pro dokonalé a sexy blondýny a spojován byl i s Brigitte Bardot. V průběhu osmiletého manželství natočili Jane a Roger několik úspěšných filmů a narodila se jim dcera Vanessa. Manželství přesto nevydrželo.

Z herečky aktivistkou

Otevřít v galerii (5)
Jane Fonda na pochodu Greenpeace
Jane Fonda na pochodu GreenpeaceZdroj: Profimedia.cz

Jane Fonda o sobě vždycky ráda dávala vědět, ať už se jednalo o její soukromí nebo politické názory. Od 70. let byla politicky aktivní a otevřeně kritizovala válku ve Vietnamu. Sama se vypravila do Hanoje, aby přímo na místě odsoudila americké bombardování Vietnamu. Během jejího působení si získala přezdívku “Hanoi Jane”. Později se za své chování v Hanoji omluvila americkým veteránům a uvedla, že některé její jednání bylo bezmyšlenkovité. Ale i dnes se Jane Fonda neváhá ozvat, když cítí, že je to třeba. Svoji energii mimo jiné vynakládá do boje proti klimatickým změnám. Během pandemie se její aktivismus přesunul spíše na sociální sítě. 

Nejlepší herecký výkon

Otevřít v galerii (5)
Jane Fonda na červeném koberci
Jane Fonda na červeném koberciZdroj: Profimedia.cz

Její herecký talent neunikl ani pozornosti filmových kritiků, několikrát obdržela oscarovou nominaci a dvakrát sošku za nejlepší herecký výkon i získala. Svého prvního Oscara si odnesla v roce 1972 za roli bývalé herecké hvězdy a alkoholičky Alex Sternbergen ve filmu Klute. Druhého pak v roce 1979 za roli v protiválečném dramatu Návrat domů. Fonda si v něm zahrála manželku kapitána Boba Hydea, který odjíždí do Vietnamu. Kromě nich si Jane Fonda zahrála například ve snímcích Dívka ze Západu, Barbarella, Štvanice, Čínský syndrom, Mládí nebo Vlastní pravidla. 

Čeho v životě lituje?

Otevřít v galerii (5)
Jane Fonda a Ted Turner
Jane Fonda a Ted TurnerZdroj: Profimedia.cz

Levicové politické názory ji spojily s revolucionářem Tomem Haydenem, který se stal jejím druhým manželem. Společně vychovali syna. Na otázku čeho v životě lituje odpovídá:

“Nejvíce lituji, že jsem nespala se zpěvákem Martinem Gayem, chtěl se se mnou setkat po jeho koncertu, povídali jsme si v baru a přeskočila jiskra, ale byla jsem tenkrát vdaná," 

řekla Jane Fonda.

Nejoblíbenější exmanžel

Ani její druhé manželství s Tomem Haydenem však nebylo tím osudovým. Trvalo 13 let a v roce 1990 se pár rozvedl. Rok poté se provdala potřetí, a to za zakladatele televizní stanice CNN, miliardáře Teda Turnera. Říkáte si, že do třetice všeho dobrého? Není tomu tak. Ani toto její manželství nevydrželo a po 10 letech skončilo rozvodem a bez společného potomka. Přesto dnes Jane Fonda Teda Turnera označuje za svého nejoblíbenějšího exmanžela. 

Otevřít v galerii (5)
Jane Fonda a Lily Tomlin
Jane Fonda a Lily TomlinZdroj: Profimedia.cz

Jak žije Fonda dnes? 

Věčná rebelka Jane Fonda nadále žije velmi čilým životem. Vede vlastní cvičební program a pokračuje v natáčení populárního komediální seriálu Grace a Frankie. Zde exceluje po boku Lily Tomlin, Martina Sheena nebo Sama Waterstona.

Naše dnešní oslavenkyně dokazuje, že věk je jenom číslo. Sama se s přibývajícím věkem cítí daleko víc sebevědomá a empatičtější. Pojďte si na závěr připomenout několik jejich citátů.

„Když se lidé spojí a jsou organizováni, mohou vyhrát.”

„Hraní vás musí zraňovat, jinak vlastně nehrajete.”

„Když jste silná žena, není jednoduché najít muže, kterého by to neděsilo.”

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze