Top hledané
Výsledky (0)
Vydejte se po stopách luxusních vzdušných poetických soch katalánského sochaře a objevte dechberoucí umělecká díla v místech, která svou okolní přírodou dotváří luxusní a velkolepý dojem. Co se takhle vydat do Švédska, Německa nebo New Yorku a přesvědčit se na vlastní oči?

Jaume Plensa: éterické sochy inspirované poezií

Ivana Růžičková
14. listopadu 2016
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Song of Song, 2005 (Brühl, Německo)

Éterická krása 

Jaume Plensa je v současné době pravděpodobně jedním z nejznámějších katalánských sochařů na současné výtvarné scéně. Přestože je proslulý především svými luxusními éterickými sochami v otevřených veřejných prostorách, umělec pracuje s velmi různorodou škálou médií. Využívá například i videoprojekce, akustická zařízení nebo zajímavé osvětlení pro dotvoření celkového dojmu.

Spojení dvou světů

Plensa na svá díla používá různorodé materiály jako je nerezová ocel, železo, bronz, alabastr nebo dřevo. I přes zdánlivou těžkopádnost těchto materiálů sochy působí lehce, vzdušně až étericky. Tyto prvky jsou přítomny v jeho nejznámějších dílech. Zejména sochy lidských těl nebo obličeje andělsky krásných děvčat evokují lehkost, vnitřní klid a propojení s duší. Luxusní sochy působí zamyšleně, ba dokonce nepřítomně, jakoby unikaly do niterního světa. Použití světelných bodů zdůrazňuje průhlednost a již zmíněnou vzdušnost.

Literární propojení s hmotou

Sochař se často inspiruje literaturou, zejména poezií světoznámých autorů, jako je Shakespeare nebo Goethe, a literární tvorbu promítá do svých děl zobrazením jednotlivých písmen, slov nebo krátkých úryvků. Poukazuje tak na hodnotu jazyka a možnou prázdnotu jednotlivých písmen, která dostávají význam až v celých slovech. Plensova luxusní díla zobrazují naději, krásu a spojení vnitřního a vnějšího světa jednotlivce.

Byt na prodej Praha 5 - 45m
Byt na prodej Praha 5 - 45m, Praha 5

Cesta za uměním

Ty nejzajímavější probíhající instalace naleznete v německém Brühlu nebo ve švédském Sältevu. Od druhé poloviny listopadu se připravuje luxusní výstava v Barceloně. Od února 2017 se Jaume Plensa představí v New Yorku nebo korejském Soulu na dalším otevřeném prostranství. Všechna místa jistě stojí za navštívení i díky jiným luxusním atrakcím. Zorganizujte si proto poznávací výlet za uměním a nechte se inspirovat.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze