Top hledané
Výsledky (0)
Euro nás děsí každý den. Nyní se však naše země dostává do bodu, kdy se o této měně začne ve velkém jednat. Je to pro náš stát správné?

Rozhovor s ekonomem Lukášem Kovandou: euro zapříčiní ještě větší inflaci. Sníží se u nás dramaticky životní úroveň

Michaela Hanelová
08. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Ekonom Lukáš Kovanda

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu všem nasadil brouka do hlavy. Kromě jiného zmínil především posun našeho státu na zcela novou úroveň a v této souvislosti by se rád zaměřil na to, aby naše země v následujících měsících podnikla patřičné kroky proto, aby mohlo být zavedeno euro. Tím se ale národ rozdělil, ale i samotné politiky, na dva tábory. Co si o tom nyní myslí ekonomové a jaké by euro mělo pro naši zemi dopady? O tom jsme se pobavili s úspěšným ekonomem Lukášem Kovandou, který na euro má svůj vlastní názor.

 

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu řekl, že je třeba, abychom se zaměřili na to, že co nejdříve zavedeme společnou měnu, kterou je euro. „Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou,“ řekl prezident ve svém projevu s tím, společná měna je pro naši malou otevřenou ekonomiku skvělou budoucností. S tím však mnozí odborníci nesouhlasí a mají na to svůj vlastní názor. Jedním z nich je i vyhlášený úspěšný ekonom Lukáš Kovanda, který se o ekonomickou situaci v České republice zajímá již několik let.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Ekonom, který své povolání miluje

Kdo je vlastně onen Lukáš Kovanda, kterého velmi často slýcháváme v televizi a různých internetových rozhovorech? Lukáš Kovanda, Ph.D., je uznávaný český ekonom a spisovatel, který se ve své činnosti věnuje především ekonomii státu a jiných zemí. Mezi lety 2020 a 2022 byl členem Národní ekonomické rady vlády, kde se věnoval především řešení ekonomických dopadů pandemie COVID-19. Působí také jako socioekonomický analytik u Organizace spojených národů (OSN). Jeho odbornost zahrnuje analýzu a komentáře k makroekonomickým tématům, investicím, stejně jako k novým trendům, mezi která patří sdílená ekonomika, kryptoměny nebo fintech. Sleduje také (geo)politický a ekonomický vývoj na mezinárodní scéně i v České republice.

Na euro má vlastní názor

My jsme se Lukáše Kovandy zeptali na to, co by pro Českou republiku znamenalo euro a jaké dopady na občany by tato změna měny způsobila? Co vlastně euro znamená pro běžné občany? Podle něho by euro zapříčinilo mnohem větší inflaci, než jakou jsme zažili doposud. Ačkoliv se může zdát, že inflace byla před nějakou dobou extrémně vysoká, a že za to mohla koruna, opak je pravdou. Čísla, na která jsme zvyklá v současné době, by byla mnohem větší a drahota by se projevila v každém odvětí. A proč? Protože naše republika je zcela závislá na ruském plynu a ropě, kdežto ostatní státy, kde mají euro, mají závislost minimální. Právě proto se dle Lukáše Kovandy u nás inflace projevila v tak velké míře, jakou jsme zažili.

„Inflace by mohla být kolem 30 %, v Česku se teď dostala na 18 %, ale pokud bychom měli euro, lidé by čelili většímu zdražování než s korunou, a to z toho důvodu, že centrální banka, která rozhoduje o úrokových sazbách by nebyla v Praze, ale ve Frankfurtu. Proto bychom museli sledovat podmínky jiných zemí eurozóny. Následný boj s inflací by nebyl tak účinný. Hlavně je třeba si uvědomit, že my nejsme suverénní stát, pořád jsme závislí na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Ostatní státy tu závislost mají minimální nebo nulovou, a to je jeden z dalších faktorů, které se musí ve srovnání koruna x euro posuzovat,“

prozradil redakci LP-Life ekonom Lukáš Kovanda. 

Ekonom také uvedl názorný příklad, a to na zemích, kde mají euro zavedeno. Podle všeho na tom tyto země byly v době inflace několikrát hůře než Česká republika. Pro příklad. V Estonsku měli inflaci 25 %, což je mnohem větší číslo, než jaké jsme museli řešit u nás. A jaké jsou další nevýhody společné měny? Euro by zapříčinilo, že úroky národní banky by byly nižší, protože CNB umístěna ve Frankfurtu by zapříčinila, že by lidé při této velké inflaci měli hůře úročené vklady v bankách než doposud s korunou. Pokud máme CNB v Praze, regulujeme si vlastní ceny a inflaci a můžeme s tím pořádně bojovat.

„Co mohu jednoznačně říci je fakt, že s eurem by se dramaticky snížila životní úroveň občanů v České republice a byli bychom na tom všichni velmi špatně, než se doposud mohlo zdát,“

dodal ekonom Kovanda. Ten dále uvedl, že nemá rád, když lidé poukazují na to, že díky euru nebudou muset směňovat peníze. Dle něho dnes existuje mnoho možností, například aplikace Revolut, přes kterou mohou lidé platit v zahraničí speciální platební kartou a neřešit směný kurz. On sám na tuto možnost nedá dopustit a věří, že se ve 21. století lidé během svého cestování přiučí něčemu novému.

Výhody eura jsou minimální

Pokud se hovoří o výhodách eura, není jich moc, ale přeci se nějaké najdou. Podle ekonoma Tomáše Ondříčka by s eurem mohly být nižší hypotéky. S tím se ale dle jeho slov pojí začarovaný kruh, který nakonec není výhodný pro občany, ale realitní kanceláře. Ceny hypoték by sice byly nižší, ale lidé by měli větší zájem o koupi bytu a moderní nemovitosti by se rázem staly nedostatkové. 

„Jedna z mála výhod by byla taková, že by mohly být nižší hypotéky. Jenže levnější hypotéky znamenají více peněz, které se přesunují do nemovitostí, větší poptávku po nemovitostech a větší růst cen nemovitostí. Celkově by se nám zdražovalo bydlení na takovou úroveň, která je momentálně s korunou už tak vysoce nastavená. Lidé by na své bydlení jen stěží dosáhli a nikdo by nám nedokázal pomoci.“

Jak se ale ekonomové shodují, lidé by se nemuseli bát toho, že by v případě přechodu na novou měnu přišly o své dosavadní úspory, nebo, že by z důvodu přechodu na euro nastalo extrémní zdražování. Ten zásadní problém je takový, že centrální banka už by nebyla v Praze a nemohla by regulovat naše ceny. My bychom předali tu možnost, že zatím bojujeme s inflací sami, do Frankfurtu, a tím pádem bychom ztratili tu suverenitu. V této chvíli je pro běžného občana euro nevýznamné, a naopak je zde riziko větší inflace a horší životní úrovně.

 

Zdroje: Redakce LP-Life, Vlastní dotazování, TV Nova-projev prezidenta republiky 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze