Top hledané
Výsledky (0)
Mají nejbohatší Češi vysokoškolské vzdělání, nebo je klíčem k úspěchu něco jiného?

Je potřeba vysoká škola k tomu, aby se člověk stal nejbohatším v Česku?

Karolína Gaislerová
28. března 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Andrej Babiš je pátým nejbohatším Čechem

Častým argumentem pro studium vysoké školy je, že úspěšné dokončení studia zvyšuje šanci na dobré finanční zajištění. V dnešním přehledu se podíváme na 10 nejbohatších Čechů a zjistíme, jaké úrovně vzdělání dosáhli. Je tedy nějaká spojitost mezi bohatstvím a vzděláním? Platí, že čím má člověk vyšší vzdělání, tím má větší šanci na získání miliardového majetku?

Desátý nejbohatší Čech: Eduard Kučera
Osmý nejbohatší Čech: Pavel Baudiš
Pátý nejbohatší Čech: Andrej Babiš
Druhý nejbohatší Čech: Karel Komárek (vlevo)

Vysokoškolské vzdělání nutně neznamená, že člověk bude bohatý a bude žít v luxusu. Již Bill Gates světu ukázal, že člověk může být nejbohatším na světě a to i bez vyššího vzdělání. Na druhou stranu ale sám Gates sdělil, že vzdělání je velmi důležité, značí o pevné vůli člověka a schopnosti dotáhnout věci do konce.

Úroveň českého vzdělání je vysoká a v cestě spousty našich miliardářů mohla být důležitou součástí jejich úspěchu. Představíme vám deset nejbohatších Čechů a podíváme se na jejich studijní úspěchy. 

Pouze tři z těchto deseti osobností nemají vysokoškolské vzdělání. Možné je ale také to, že úroveň svého vzdělání jen nesdělili veřejně. V případě předpokladu, že vysokou školu nemají, statistika vychází tak, že vysokou školu má 70 % miliardářů z žebříčku deseti nejbohatších Čechů.

Byt na pronájem Praha 1 - 128m
Byt na pronájem Praha 1 - 128m, Praha 1


10. Eduard Kučera

Hodnota majetku: 32,4 mld. Kč

Desátý nejbohatší Čech je jedním ze zakladatelů antiviru Avast a držitel podílů firem jako je PFNonwovens či v hotelu InterContinental. Vysokoškolským titulem se veřejně nechlubí, ale lze dohledat, že má za sebou studia na Karlově univerzitě, konkrétně na fakultě matematicko- fyzikální.

 

9. JUDr. Marek Dospiva

Hodnota majetku: 36 mld. Kč

Spoluzakladatel a spolumajitel investiční skupiny Penta Investments se nyní drží na devátém místě žebříčku nejbohatších Čechů. Jako jeden z mála studoval na zahraničních univerzitách jako je Moskevský institut mezinárodních vztahů a Pekingská univerzita. Díky studiím získal titul JUDr.

Otevřít v galerii (5)
Devátý nejbohatší Čech: Marek Dospiva
Devátý nejbohatší Čech: Marek DospivaZdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

8. Ing. Pavel Baudiš 

Hodnota majetku: 54,5 mld. Kč

Osmé místo náleží panu Baudišovi, který je také spoluzakladatelem a spoluvlastníkem Avastu. Vzdělával se na Vysoké škole chemicko-technologické a dosáhl titulu Ing.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

7. Aleš Zavoral

Hodnota majetku: 81 mld. Kč

Zakladatel obchodu Alza.cz o sobě na veřejnosti nedává vůbec vědět. Tajemstvím zůstává i jeho dosažené vzdělání. Lze ale vydedukovat, že pokud nestudoval během práce, pravděpodobně vysokoškolské vzdělání nemá. Tato dedukce vychází z faktu, že se narodil roku 1976 a podnikat začal už v roce 1994, kdy mu bylo 18 let.

 

6. Ing. Pavel Tykač

Hodnota majetku: 84 mld. Kč

Podnikatel v oblasti energetiky a majitel firmy Sev.en Pavel Tykač je považován za sedmého nejbohatšího Čecha. Studoval na ČVUT a dosáhl inženýrského titulu, konkrétní obor či zaměření ale nelze dohledat.

Otevřít v galerii (5)
Šestý nejbohatší Čech: Pavel Tykač
Šestý nejbohatší Čech: Pavel TykačZdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

5. Ing. Andrej Babiš

Hodnota majetku: 107,8 mld. Kč

Jeden z nejznámějších politiků a podnikatelů Česka je Andrej Babiš, který se drží na pátém místě. Titul Ing. získal v Bratislavě na bratislavské Vysoké škole ekonomické.

 

4. JUDr. Daniel Křetinský

Hodnota majetku: 118,6 mld. Kč

Právník, podnikatel a spolumajitel klubů AC Sparta Praha a West Ham United FC je čtvrtým nejbohatším Čechem. Získal bakalářský titul z politických věd a titul magistra a doktora práv z Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Otevřít v galerii (5)
Čtvrtý nejbohatší Čech: Daniel Křetínský
Čtvrtý nejbohatší Čech: Daniel KřetínskýZdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

3. JUDr. Radovan Vítek

Hodnota majetku: 144 mld. Kč

Třetí místo náleží Radovanovi Vítkovi, vlastníkovi realitního impéria CPI Property group. Titul JUDr. získal na Právnické fakultě Západočeské univerzity. V minulosti ale Radovan čelil podezření, že jeho titul byl zakoupený, či neférově získaný.

Otevřít v galerii (5)
Třetí nejbohatší Čech: Radovan Vítek
Třetí nejbohatší Čech: Radovan VítekZdroj: Profimedia

2. Karel Komárek

Hodnota majetku: 190,2 mld. Kč

Vlastník skupiny KKCG platí za druhého nejbohatšího Čecha. V jeho životopisu se objevuje zmínka o studiích, konkrétní informace ale nejsou známy.

 

1. Renáta Kellnerová

Hodnota majetku: 382,9 mld. Kč

Po smrti manžela se Renáta Kellnerová stala nejbohatší osobou Česka. Je tedy největším akcionářem nejsilnější české investiční skupiny. Je to také zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadace The Kellner Family Foundation. Informace ze svého života ale drží v tajnosti a proto nejsou k dohledání ani informace o jejím vzdělání.

Otevřít v galerii (5)
První nejbohatší Češka: Renáta Kellnerová
První nejbohatší Češka: Renáta KellnerováZdroj: PPF

Většina českých miliardářů vysokoškolské vzdělání má. První dva největší miliardáři ale vysokou školu buď nemají, nebo o svém vzdělání veřejně nemluví. Třetí miliardář zase čelil nařčení, že jeho titul je zakoupený. Hodnota majetku těchto tří osob je mnohokrát vyšší, než majetek miliardářů z nižších příček v žebříčku. 

Výstupem našeho přehledu je tedy to, že vysoká škola může k miliardám dopomoci, ale není to podmínkou. Nejbohatší Češkou republiky se stala Renáta Kellnerová, a to díky dědictví. Její případné vzdělání není v tomto případě relevantní a proto ne vždy je vysoká škola k získání bohatství potřeba. Miliardářem se může tedy stát každý z nás, bez ohledu na vzdělání.

 

Zdroje: Forbes, Wikipedia

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze