Top hledané
Výsledky (0)
Pomoc, která má smysl

Ježíškova vnoučata pomáhají seniorům milovat Vánoce

Karolína Lišková
03. prosince 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Ježíškova vnoučata

Každý máme nebo jsme mívali babičku a dědu. A jednou také my sami budeme v seniorském věku. Na každého z nás čeká stáří, možná samota, možná prázdnota. V Česku jsou statisíce důchodců, kteří zůstali sami v bytech nebo různých zařízeních. Pro mnohé z nich nejsou Vánoce časem štěstí a radosti, protože dárek nebo jen návštěvu a zážitek nedostali už pěknou řádku let. Díky projektu Ježíškova vnoučata je ale všechno jinak.

Někteří senioři neměli návštěvu nebo nedostali dárek i dlouhé roky.
Ježíškova vnoučata spustila vlnu solidarity po celé republice.
Na vozíčky pomáhá vybrat společnost Slevomat.

Za projektem stojí Olga Štejbarová

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl před dvěma lety na popud novinářky Olgy Štrejbarové. Ta veřejnosti připomněla fakt, že přestože světové značky slazených nápojů na to před Vánoci upozorňují v reklamách a že byť jsou Vánoce svátky radosti a štěstí, mnoho lidí je tráví v samotě a smutku bez jediného dárku už celá léta. Olga dokázala během dvou měsíců s pomocí přátel splnit na 600 přání babičkám a dědečkům v domovech pro seniory nebo jiných zařízeních.

Letos, měsíc před Vánoci, je splněno už 15 tisíc přání a na Slevomatu se vybraly přes dva miliony korun! To dokazuje, že i když se o Češích říká, že jsou závistiví a možná prudérní, pořád jsou to dobří lidé.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Češi jsou štědří

Dosud nesplněná přání osamělých seniorů se mohou stále stát skutečností a domovy se mohou do projektu Ježíškova vnoučata stále přihlásit. Stačí poslat e-mail na adresu vnoucata@rozhlas.cz.

„Ochota pomoci druhým, empatie, štědrost, zkrátka dobré skutky překonávají samy sebe. Aktuálně máme splněno tolik přání, co v loňském roce za dobu trvání celého projektu, a rozhodně nekončíme. Těšíme se na další nová přání,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu a vedoucí projektu Ježíškova vnoučata Martin Ondráček.

Většinou jde o drobné věci jako kosmetika, sladkosti, hry, oblečení nebo knížky. Ale spousta Ježíškových vnoučat plní i větší přání, jako je počítač, televize nebo invalidní vozík. Těch se hodně zaplatilo ze sbírky na Slevomatu.

Zážitek nad zlato

Senioři jsou ale velmi často osamělí, tudíž si přejí hlavně zážitky. Ať už je to audience u papeže nebo setkání s Karlem Gottem, ale také výlety do krajů dětství, návštěvy přátel nebo prohlídky památek. Podle ředitelky městského centra komplexní péče v Benátkách nad Jizerou změnila Ježíškova vnoučata seniorům život. Předávání darů je prý pořádná dávka emocí.

Připomíná třeba 12hodinovou zabijačku, která v jejich zařízení proběhla loni, tedy v rámci prvního ročníku Ježíškových vnoučat. „Zapojilo se obrovské množství lidí, byla to symfonie a nezapomenutelný zážitek,“ vzpomínala ředitelka v rozhovoru pro Radiožurnál. Šlo o tak obrovský zážitek, že si zabijačku zopakují prý i letos. „Jeden klient si zabijačku přál, zadali jsme ji do databáze – a dostali ji. Máme už dárce, realizátora a jsme moc natěšení,“ řekla.

Ježíškovým vnoučetem se můžete stát i vy. Je to jednoduché, stačí jít na web projektu, vybrat si některé z tisíců přání osamělých seniorů a splnit ho. Směle do toho!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Ježíškova vnoučata
Ježíškova vnoučata Český rozhlas Vinohradská 12 120 99 Praha 2
vnoucata@rozhlas.cz