Top hledané
Výsledky (0)
Rychlá pomoc nejen pro pacienty s postcovidovým onemocněním.

Jiří Bartoška: Nový ultrazvuk pro Všeobecnou fakultní nemocnici vypadá spíš jako počítačová hra

Kateřina Ostrejšová
19. dubna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze dostala velmi vítaný a užitečný dárek - ultrazvukový přístroj v hodnotě téměř 220 tisíc korun předal primáři plicního oddělení Jiřímu Votrubovi herec Jiří Bartoška. Ultrazvuk bude pomáhat především koronavirovým pacientům, u nichž má identifikovat onemocnění již v ranném stádiu. 

Jiří Bartoška a Jiří Votruba
Jiří Votruba
Jiří Bartoška

Rychlá pomoc pro pacienty s plicním onemocněním  

Přístroj je velmi snadno přenosný a bezdrátový, lékařům tak urychlí a zjednoduší práci. Nečekanou "malost" tohoto "velkého" přístroje potvrdil i Jiří Bartoška, který přiznal, že vypadá spíš jako videohra. 

Největší výhodou plicního ultrazvuku SONON je právě jeho bezdrátovost, která je velkým ulehčením pro lékaře i pacienty, a to sice především v době, kdy se nacházíme uprostřed pandemické krize, ale i mimo ni. 

Otevřít v galerii (5)
Jiří Bartoška a Jiří Votruba
Jiří Bartoška a Jiří VotrubaZdroj: LP-Life, Foto: Jaroslav Urban
 

“Máme zkušenost, že pro covidové pacienty je nejproblematičtější střídání přístrojů u lůžka. A pokud přístroj střídáte příliš často, můžete způsobit kroskontaminaci. To znamená, že můžete nakazit někoho jiného. Proto jsme potřebovali nějaký přístroj, který nepotřebuje dráty, má vedení informací bezdrátové,” 

říká primář plicního oddělení Jiří Votruba. Ultrazvuk bude sloužit pacientům, kteří mají problémy se zápalem plic, tedy především covidovým pacientům. Mimo jiné bude ale pomáhat i těm, kteří se potýkají s plicní rakovinou.  

Otevřít v galerii (5)
Jiří Bartoška, Jiří Votruba a Elena Jakubovič s týmem
Jiří Bartoška, Jiří Votruba a Elena Jakubovič s týmemZdroj: LP-Life, Foto: Jaroslav Urban

Hlavní výhodou je snadná přenosnost  

Primář Votruba si velmi pochvaluje i ultra přenosnost. Přístroj se snadno vejde do lékařského pláště. To znamená, že lékař bude mít možnost získat okamžitý přehled o tom, co se u pacienta v hrudníku děje přímo na lůžku.  

“Ve chvíli, kdy nám dovezou pacienta s velkým problémem, a je vidět, že jde o opravdu zásadní komplikaci, uděláme rychlou sonografii a máme přehled o tom, jestli má pacient těžké postižení u covidu,” 

říká primář Jiří Votruba.  

Otevřít v galerii (5)
Jiří Bartoška a Elena Jakubovič
Jiří Bartoška a Elena JakubovičZdroj: LP-Life, Foto: Jaroslav Urban

Jiří Bartoška o charitě  

Divadelní a filmový herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška při předávání přiznal, že ultrazvuk vypadá spíš jako počítačová hra pro teenagery, a okomentoval i situaci kolem charity v Česku. 

“Charita je skvělá věc. Někdy mám až pocit, že stát až příliš spoléhá na to, že charita za něho vyřeší situaci. Charita pomáhá rychle, a hlavně pomáhá lidem, kteří by se často nedočkali pochopení a pomoci,”  

okomentoval Jiří Bartoška, který se se svým týmem aktuálně věnuje přípravám 55. ročníku karlovarského filmového festivalu, letos v posunutém srpnovém termínu.

Otevřít v galerii (5)
Jiří Bartoška si prohlíží ultrazvuk.
Jiří Bartoška si prohlíží ultrazvuk.Zdroj: LP-Life, Foto: Jaroslav Urban

Naše plíce  

Každý rok umírá až 5 500 nemocných na karcinom plic, pojďme tomu díky včasné diagnostice částečně předejít. V této době je pomoc nemocným důležitější než kdy jindy. Pokud byste věděli o nějakém člověku či nemocnici, která by potřebovala pomoc, napište nám do komentáře pod článkem. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze