Top hledané
Výsledky (0)
Čtyři díla světoznámého českého tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána uvádí Balet Národního divadla.

Za Jiřím Kyliánem, ikonou taneční choreografie, do Národního divadla

Jana Fikotová
15. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Kylián Mosty Času

Balet Národního divadla připravil pro letošní oslavy vzniku republiky premiéru s názvem Kylián – Mosty času. Souběžně tak vzdal hold slavnému českému rodákovi, choreografovi Jiřímu Kyliánovi, který se stal ikonou světového tance. Divákům tak představí čtyři opusy – Žalmovou symfonii, Bellu Figuru, Petite Mort a Šest tanců.

Co pro samotného tanečního génia vlastně tanec znamená?

„Tanec nevyjadřuje jen radost, smutek nebo jiné citové rozpoložení, může být i modlitbou, rituálem, terapií nebo intelektuální strukturou. Tanec má nekonečné množství abstraktního, nebo realistického ztvárnění. A když se dělá profesionálně, je to, jakoby tanečník říkal: Já jsem umělecké dílo!,“ říká Jiří Kylián. Ten se mimo jiné stal i doživotním členem prestižní Francouzské akademie v oboru choreografie. Tento obor byl dokonce v akademii vytvořen pouze kvůli němu.

Hlavním tématem děl Jiřího Kyliána je vždy láska a smrt.

Uměleckým milníkem do světové taneční scény Jiřího Kyliána je považováno právě dílo Žalmové symfonie. To vytvořil v roce 1978 pro Nederlands Dans Theater na hudbu Igora Stravinského. Právě Mosty času jsou cesta mistrovskými díly Jiřího Kyliána, nejvěhlasnějšího choreografa českého původu. Práce Jiřího Kyliána je nesmírně rozmanitá a kreativní. Jeho umělecké dílo čítá více než sto kusů, překvapuje svou emoční hloubkou, vnitřním rozechvěním, silnou dramatickou linkou, ale i hravostí. 

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8

Umění je pravda

„Myslím si, že rok 1918 znamená pro Čechy jakýsi mezník – symbol svobody a demokracie. A právě svoboda a volnost tvorby jsou styčné body pro umění v jakékoliv formě. Zkrátka umění je pravda“, vysvětluje umělecký šéf Baletu ND, Filip Barankiewicz.

Tímto projektem Balet ND důstojně podpoří nejen toto významné výročí, ale také vzdá hold slavnému českému rodákovi, choreografovi Jiřímu Kyliánovi, který se nepochybně stal ikonou světového tance. „Jsem rád, že si Jiří Kylián vybral pro Prahu právě tyto choreografie, které považuji za velmi senzitivní a které bezesporu patří k pokladům jeho tvorby“, dodává Filip Barankiewicz.

Pokud vás zajímají tvůrčí období, rukopis nebo životní milníky Jiřího Kyliána nenechte si ujít 21. října baletní dílnu v Národním divadle. Kylián  Mosty času se v říjnu uvádí 17., 18., 20. (14.00 a 19.00) a 23. 10. Poté pak ještě 3. 11.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze