Top hledané
Výsledky (0)
Každá doba má svého favorita či velkou osobnost. Josef Frank patří k těm oslnivým hvězdám, které zazářily v uměleckém dění v meziválečných letech i mnohem později.

Josef Frank – od architektury přes textil a tapety

Mgr. Jana Höger
25. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Textílie Josefa Franka

Životní cesty

Josef Frank se narodil 15. 7. 1885 v rakouském Badenu. Počátek jeho aktivní tvorby spadá do roku 1919 a je neodmyslitelně spjat s vídeňským prostředím, kde studoval a poté vyučoval na uměleckoprůmyslové škole. Nesmrtelně se vžil do kulturního povědomí jako zakládající osobnost Werkbundu či stavební společnosti Gesiba. Jako jeden z mála vystoupil z architektonického stereotypu doby, kdy v řešeních sociálního bydlení nelnul k vytváření superbloků.

Jelikož jeho nespoutanou uměleckou duši sžírala politická situace v zemi, byl nucen v roce 1933 emigrovat do Švédska, kde také v roce 1939 dostal občanství. V této zemi taktéž umírá 8. 1. 1967 v 81 letech.  

K jeho architektonickým počinům například patří luxusní: Dům Wilbrandtgasse, (Vídeň 1914), Duplex v Weissenhof (Stuttgart, 1927), Dům Beer (1929 – 1930) nebo také obytná budova Leopoldine-Glöckel-yard (Vídeň 1931 – 1932).

Umělecká tvorba – luxusní textil, látka, tapety

Jádro jeho tvorby leží ve Švédsku, kde navázal kontakt s firmou Svenskt Tenn a jeho majitelkou Estrit Ericson, která ji založila v roce 1924. Toto spojenectví trvalo 33 let a dalo vzniknout nespočtu jedinečných a luxusních uměleckých realizací. Pro tento jejich společný styl můžeme použít označení "švédská moderna", neboť se vymykal tradičnímu švédskému designu prostoty, jasných barev a funkčních forem. Hlavní ideou firmy i umělecké tvorby byl pohled do budoucna. To, co bylo vytvořeno před tolika lety, si stále uchovává svou silnou estetiku.

Luxusní byt s terasou 245m
Luxusní byt s terasou 245m, Praha 8

V tvorbě Josefa Franka dominuje živelná barevnost, nespoutaný ornament, fantaskní fauna a flóra, co se týče tkanin. Na jeho tapetách pak rozkvétá roztodivná květena a exotické ovoce. Projekty tohoto umělce se dobře hodí jako do luxusních a prvotřídní vil společenské "smetánky", tak do pokojíku studentského bytu.

Tento umělec byl neskutečně tvořivý, v archivu výše zmiňované firmy, jsou uchovány návrhy 160 projektů tkanin a 2000 skic. Mísil nové se starým, různé styly, magické barvy a vzory. To vše snoubil v dokonalou harmonii pro oko a duši.

Svenskt Tenn - luxus pro interiéry

Firma Svenskt Tenn se od svého počátku profilovala jako tvořivé místo, kde se design prolínal s výtvarným uměním. Dnes se zabývá výrobou designového luxusního nábytku, textilií, nejrůznějších doplňků, ale i návrhy jednotlivých interiéru.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Svenskt Tenn
Strandvägen 5 Stockholm
+46 (8) 6701600